Oslo: výkladní skříň Norska

  15:39aktualizováno  15:39
Jste-li milovníci nápadité architektury, pak Oslo nebude vaším šálkem kávy. Pokud však milujete historii Vikingů a rádi se necháte unést kouzlem severské přírody, pak je hlavní město Norska vaší destinací. Oslo je tak trochu výkladní skříní norského charakteru: nehraje si nabubřele na něco, čím není, ale zároveň je pyšné na to, co má, a právem.

Málokteré velkoměsto se může chlubit tolika lesy s bezpočtem pěších a běžkařských stezek jako právě Oslo. Ty jsou v zimě pocukrované sněhovými závějemi a ozdobené běžkaři. V létě je zase opanují mrštné nohy milovníků turistiky.

Světově známý skokanský můstek Holmenkollen nenechá nikoho na pochybách, že Oslo je hlavním městem všech zimních středisek.

Historii a tvář města zásadně poznamenal velký požár, který je v roce 1624 v podstatě do základů zničil. Královským patentem bylo rozhodnuto o přemístění města a král Christian IV. mu dal také jiné jméno, jak jinak než Christiania. Až po osvobození od nadvlády Švédů 1905 se místu na konci rozložitého fjordu vrátilo jeho původní jméno.

Z Oslofjordu odplouvají v pravidelných intervalech malé trajekty na vyhlídkové plavby. Lze se také převézt jen na druhou stranu, kde jsou jak na dlani muzea Vikingů, Lidové muzeum či Muzeum Kon-Tiki.

Oslo bohužel neuniklo pokusům architektů o "skvosty" připomínající socialistický realismus - viz krabicová budova radnice postavená v roce 1950 a hledící čelem do Oslofjordu. Podél vody v posledních letech vyrostly moderní skleněné budovy s restauracemi a obchody, které se snaží přivést do této části města život.

Společenský život pulzuje také o kousek dál v samém centru Osla na hlavní třídě Karla Johana. Tento král nechal v polovině devatenáctého století vystavět Královský palác, jenž leží na úplném konci promenády. Ta je centrem kulturního akademického života, je tu Národní divadlo i univerzita.

Procházka po OsluMuzeum Edvarda Muncha

MUZEUM EDVARDA MUNCHA
Jeden z nejznámějších Norů, Edvard Munch, má v Oslu své muzeum, které nabízí rozsáhlou expozici jeho nejvýznamnějších děl. Proslulý symbol expresionistického malířství "Křik" však visí v Národní galerii. Působivý je také dokument, který se pravidelně promítá pro návštěvníky. Dokládá umělcovy životní kotrmelce, které vysvětlují i Munchovu zálibu v ponurých scénách. Muzeum Vikingů

MUZEUM VIKINGŮ
Před tisíci lety se psaly asi nejslavnější dějiny Norů. Vikingové tehdy pořádali výpady po severní Evropě, směrem přes Atlantik až do Severní Ameriky. Vikingové prosluli svým odhodláním a neohrožeností, která děsila okolní Evropany. Muzeum vystavuje dokonalé vikinské lodě, které se užívaly jako hroby. 
Oslo je více les než město

VÍCE LES NEŽ MĚSTO
Oslo je zelené město. 55 procent jeho plochy tvoří les, který mnohým obyvatelům města doslova končí u domovních dveří. Nabízí bezpočet možností pro sportovní aktivity lyžařů, cyklistů či milovníků pěších túr. 

 Vigelandův park

VIGELANDŮV PARK
Tento park plný soch je poznávacím znamením Osla a jeho autorem je Gustav Vigeland narozený v druhé polovině 19. století. Nejznámější je Most se sochami. Nahé bronzové figury znázorňují dramatické i poklidné scény z denního života. Na kopci uprostřed parku stojí sloup, na jehož povrchu jsou vytesána lidská těla, jak postupně stárnou od dětského věku až do smrti. Pevnost Akerhus

PEVNOST AKERHUS
Připomínka středověku - pevnost Akerhus - ční na skalním ostrohu nad Oslofjordem. Procházka po uličkách vydlážděných kameny podél hradeb nabízí kouzelný pohled na lodě kotvící v zálivu Oslofjord. Atmosféru dokreslují barevně vystrojené stráže střežící hlavní vchod. Sály uvnitř hradu slouží jako vládní reprezentační místnosti.
 

MŮŽE SE HODIT
Co byste měli vědět
Oslo je drahé. Proto asi "nejlacinější" způsob dopravy je zakoupení Oslo Passu. Kromě městské dopravy vás dostane do muzeí, garantuje bezplatné parkování, slevy na pronájem auta či půjčení bruslí a jiného vybavení. Jeden lístek platí čtyřiadvacet hodin a stojí 180 norských korun (cca 750 Kč).

  

Budova parlamentu Stortinget v neoromantickém stylu pochází z roku 1866

MUZEUM EDVARDA MUNCHA. Jeden z nejznámějších Norů, Edvard Munch, má v Oslu své muzeum, které nabízí rozsáhlou expozici jeho nejvýznamnějších děl. Proslulý symbol expresionistického malířství "Křik" však visí v Národní galerii. Působivý je také dokument, který se pravidelně promítá pro návštěvníky. Dokládá umělcovy životní kotrmelce, které vysvětlují i Munchovu zálibu v ponurých scénách.

MUZEUM VIKINGŮ. Před tisíci lety se psaly asi nejslavnější dějiny Norů. Vikingové tehdy pořádali výpady po severní Evropě, směrem přes Atlantik až do Severní Ameriky. Vikingové prosluli svým odhodláním a neohrožeností, která děsila okolní Evropany. Muzeum vystavuje dokonalé vikinské lodě, které se užívaly jako hroby.

VÍCE LES NEŽ MĚSTO. Oslo je zelené město. 55 procent jeho plochy tvoří les, který mnohým obyvatelům města doslova končí u domovních dveří. Nabízí bezpočet možností pro sportovní aktivity lyžařů, cyklistů či milovníků pěších túr.

VIGELANDŮV PARK. Tento park plný soch je poznávacím znamením Osla a jeho autorem je Gustav Vigeland narozený v druhé polovině 19. století. Nejznámější je Most se sochami. Nahé bronzové figury znázorňují dramatické i poklidné scény z denního života. Na kopci uprostřed parku stojí sloup, na jehož povrchu jsou vytesána lidská těla, jak postupně stárnou od dětského věku až do smrti.

PEVNOST AKERHUS. Připomínka středověku - pevnost Akerhus - ční na skalním ostrohu nad Oslofjordem. Procházka po uličkách vydlážděných kameny podél hradeb nabízí kouzelný pohled na lodě kotvící v zálivu Oslofjord. Atmosféru dokreslují barevně vystrojené stráže střežící hlavní vchod. Sály uvnitř hradu slouží jako vládní reprezentační místnosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Měkké zlato z Tuniska. Podívali jsme se, jak se sklízí nejlepší datle

Datle v tuniském Tozeuru patří mezi nejlepší na světě.

Zima je období, kdy se na našem stole objevuje sladká pochoutka v podobě oválných červenohnědých bobulí. Nejlepší datle...

Najdete na iDNES.cz