V chorvatské Pule byl největší vojenský přístav Rakouska-Uherska, ve své době tedy i náš přístav. Na této špičce Istrie kotví bílá loď svařená před šedesáti lety v na dohled vzdálené loděnici. Loď měla na levém zadním boku nápis „виc“ a na záchranných kruzích totožný nápis v latince - VIS.
Po spuštění na vodu v roce 1956 si velitelskou, tedy vlajkovou loď oblíbil maršál Josip Bros Tito. Na lodi se proto objevovala samá honorace včetně členů britské královské rodiny.
Loď byla lehce vyzbrojena a pokud byl Josip Broz Tito na palubě, byla bezpečnost na prvním místě.
Bezpečno muselo být i pod lodí. Proti případným diverzantům s podvodní minou drželi Titovi žabí muži nonstop hlídky.
Josip Broz Tito(1892-1980) Účastník obou velkých válek a vůdce partyzánů vedl Jugoslávii k socialismu vlastní cestou, odmítal se podřídit Stalinově kurzu. Po Stalinově smrti částečně obnovil vztahy se Sovětským svazem, ale vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa znovu obnovil nenávist. Tito patřil k velkým kritikům Brežněvovy politiky a po roce 1968 se snažil jugoslávskou armádu připravit na obranu proti možnému vpádu Rusů. |
Osud lodi se zřejmě naplní v příštích měsících. Bude odtažena na moře a záměrně potopena. Ve světě se již uskutečnilo několik podobných akcí s cílem vytvořit umělý korálový útes.
Potopení Visu má hlavně komerční záměr. Cílem je vytvořit zajímavou snadno dostupnou potápěčskou lokalitu v příznivé hloubce.
Pokud se loď při potápění nepřevrátí, zůstane horní paluba v hloubce kolem dvaceti metrů, motory a spodní paluby pak o deset metrů níže. Pro potápěče s různou kvalifikací tedy budou k dispozici různě náročné trasy. Samotné místo potopení je plánováno zhruba 400 metrů od břehu přírodní rezervace “Kameňák” a slibuje potápění téměř v každém počasí.
J. B. Tito během téměř čtyřicetileté vlády využíval ještě jednu velitelskou loď Galeb, ale to už je jiný příběh.
Vis - technické údajeVýtlak: 594 / 662 t (prázdná/plná) Výzbroj: |