Turistický hit budoucnosti? Ostrov z odpadků v Pacifiku

aktualizováno 
Turisté by mohli mít v budoucnu další zajímavý cíl dovolené - odpadky v Pacifiku. Holandští architekti totiž právě pracují na projektu, který by proměnil plovoucí odpad v Tichém oceánu v obydlený ostrov.

Recyklovaný ostrov v Pacifiku - vizualizace | foto: Whim Architecture

Nizozemská firma Whim Architecture přišla s myšlenkou tzv. Recyklovaného ostrova (Recycled island) poprvé v roce 2009. Plovoucí ostrov z odpadků, který by měl vzniknout v oceánu někde mezi Havají a San Franciscem, by měl být maximálně soběstačný, s minimálním dopadem na životní prostředí. Chaluhy a kompostové záchody ho mají proměnit v úrodnou oázu. Pěstování mořských řas bude zajišťovat jídlo, krmivo pro rybí farmy, biopalivo a dokonce některé léky.

Ostrov o rozloze zhruba 10 000 km², tedy jen o něco menší než Havaj, bude využívat hlavně solární energie a energie mořských vln. Na Recyklovaném ostrově by mohlo žít kolem půl milionu lidí, s vlastní samosprávou a zákony. Pak by sem mohly zavítat i první cestovní kanceláře.

Realizace projektu, který financuje Nizozemský fond architektury, ale potrvá roky, odhaduje šéf realizační firmy Ramon Knoester. Nejnáročnější bude sesbírat z moře potřebné množství plastového odpadu, které by stačilo k přetavení (za pomoci solární energie) na ostrov, řekl Ramon Knoester pro televizní stanici CTV News. Není totiž zcela jasné, jaké množství odpadků vlastně v oceánu je.

Recyklovaný ostrov v Pacifiku - vizualizace
Recyklovaný ostrov v Pacifiku - vizualizace

Recyklovaný ostrov - vizualizace

Kam s ním? Aneb planeta mizí pod návalem odpadu

Někteří vědci hovoří o tzv. Velkém pacifickém pásu odpadu, který by měl být podle některých odhadů téměř dvakrát větší než pevninské Spojené státy, jiné zdroje jsou ale mnohem střízlivější.

Je těžké popsat, jak tyto skládky odpadů vlastně vypadají. Ze satelitních snímků je celé neuvidíte, protože část odpadu plave pod vodou, nebo jsou částečky plastových odpadů díky slunečnímu záření, vlnobití a mechanického opotřebování veliké jako plankton.

"Samozřejmě najdete dostatečně velké kousky plastu, ale jindy odpad uvidíte, až když odeberete vzorek vody," řekl pro CNN ředitel výzkumu Scrippsova institutu Robert Knox.

Velké ostrovy odpadků se vytvářejí celkem na pěti místech po světě. Dva jsou v Pacifiku, dva v Atlantiku a jeden v Indickém oceánu. Připomínají obrovský vír, do jehož středu díky vodním proudům veškerý odpad směřuje.

"Moře odpadků" u Manily, hlavního města Filipín

Součástí obrovského odpadkového víru je téměř vše, co nepodléhá rozkladu. Zapalovače, záchodová prkýnka, víčka od limonád, zubní kartáčky, najdou se zde i velké pneumatiky od traktorů a rybářské sítě. Odpadky většinou připlouvají z pobřeží Kalifornie, z Japonska a Číny. Značnou část tvoří i odpad spláchnutý ze zaneřáděných pláží celého světa.

Potrava, která zabíjí

Znečištění představuje obrovské nebezpečí pro mořské živočichy, kteří nedokážou rozlišovat mezi odpadem a potravou.

V žaludku a střevech jedné mrtvé mořské karety nalezené ve vodách Havaje bylo třeba nalezeno více než tisíc kousků plastů. Podle odborníků je ohroženo 17 druhů mořských ptáků, mezi nimi i albatros. "Plasty jedí i ryby, které se pak objevují na našich talířích. Situace je velmi vážná," uvedl pro CNN jeden z aktivistů prosazujících čištění moře.

Pláž na jižní straně Hongkongu

Pláž na jižní straně Hongkongu

Odpadky jako oficiální území

Do plánů likvidace odpadkových ostrovů se pustili, kromě velkolepého projektu nizozemské firmy Whim Architecture, odborníci a ekologové z celého světa.

Organizace Kaisei a energetická společnost Covanta Energy chce například z plastových odpadků vyrábět naftu. Mořského odpadu si všiml i český architekt Tomáš Rousek, který se do povědomí české populace zapsal hlavně vytvářením vesmírných lodí pro NASA.

Albatros vyfocený na Midwayských ostrovech

Albatros vyfocený na Midwayských ostrovech

Ekologické dopady na životní prostředí jsou podle něj více než tragické. "Ptáci snědí i víčka od limonády, kterou my vypijeme za tři minuty někde na ulici. Plastem krmí i svá mláďata. Tahle katastrofa dosahuje globálních rozměrů," napsal pro iDNES.cz Tomáš Rousek..

Ve svém volném čase teď začíná pracovat na projektu Vortex, který by měl podporovat recyklaci vyloveného odpadu v Číně. Z vláken chce do pěti let vyrábět oblečení a nábytek a vše opatřit speciální značkou. "Nebude to otázka prestiže, ale lidé budou tyto výrobky užívat s vědomím, že udělali něco správného."

Autoři: ,

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Horší než v Benátkách. Nádherný Lucern trápí obrovský nával turistů z Asie

Zimní večery jsou perfekní dobou, pokud chcete mít symbol Lucernu -...

Když se Švýcara zeptáte, jaké je nejhezčí město jeho vlasti, pravděpodobně Vám odpoví: „Lucern“. Na přísně katolickém...

Další z rubriky

Jak se jezdí v Řecku. Projeli jsme se autem za největšími památkami

Oktagonová pevnost v Methoni

Prázdninové destinace, jakými jsou Chorvatsko nebo Itálie, berou Češi každoročně útokem. Neméně zajímavé je i donedávna...

Otřesné cesty na Ukrajině a úplatky. Dojeli jsme na jawách až do Ruska

Bitevník Aurora v Petrohradu

Rusko na nás udělalo výborný dojem, tedy až na nedůvtipné celníky a úplatné policisty. Na Ukrajině jsme zase museli dát...

VIDEO: Singapurské letiště představuje největší krytý vodopád světa

Singapurské letiště Changi

Singapurské letiště Changi vítá své cestující novou halou Jewel, která vypadá jako tropický skleník. Najdete v ní obří...

Najdete na iDNES.cz