Přístav Nyhavn, původně rušný komerční přístav v malebném prostředí centra...

Přístav Nyhavn, původně rušný komerční přístav v malebném prostředí centra Kodaně, je dnes známý především jako společenské centrum města s mnoha restauracemi a bary. | foto: Škoda Auto

Dánsko pro fanoušky. Když jedete na mistrovství a hokej zrovna nebaví

  • 6
Pokud vedle nejrychlejšího týmového sportu na světě obdivujete i památky a jiné turistické pamětihodnosti, určitě najdete mezi zápasy hokejového mistrovství v Dánsku dost času a prostoru pro obdivování krás této severské země. V Kodani můžete navštívit přístav Nyhavn i celou řadu výborných kaváren, v Herningu zase nádherné městské centrum.

Kodaň platí za město přátelské k cyklistům a hned při ranní špičce potvrzuje svou pověst – málo aut, všude samá kola. Není divu, vždyť v Kodani počet kol převyšuje počet obyvatel. Na každém rohu je tu půjčovna kol, protože sdílení je tu velice oblíbené. Jednoduše si vyberete takové, jaké se vám líbí, přihlásíte se v mobilní aplikaci a můžete vyrazit.

K notoricky známé soše Malé mořské víly určitě trefíte sami, náš místní průvodce Mads Kristian Mikkelsen, bývalý učitel historie, proto ve spolupráci s generálním sponzorem mistrovství Škoda Auto vybral poněkud méně známá místa.

První zastávkou je Nyhavn, původně rušný komerční přístav v malebném prostředí centra Kodaně. Dnes je však známý především jako společenské centrum města s mnoha restauracemi a bary.

„Svého času tu žil také Hans Christian Andersen ve třech různých domech,“ upozorňuje Mads. „Je to velmi příjemné místo, kam si na konci náročného dne můžete skočit na drink,“ dodává.

Další pamětihodností je slavný kostel Spasitele. Odměnou za vystoupání 400 schodů točitého schodiště plazícího se kolem věže je dechberoucí výhled. Ze samotného vrcholu věže kostela je krásně vidět celé královské město Kodaň včetně Amalienborgu, tedy královských paláců.

Nádherná socha dánského krále Frederika V. na koni pochází z roku 1771.

Proč je nad jednou budovou vztyčená dánská vlajka a nad palácem nevlaje žádná? „To je podle toho, kdo je právě doma – královna Dánska tu je, ale korunní princ s rodinou jsou pryč,“ vysvětluje Mads.

Mezi čtyřmi identickými královskými paláci v centru Kodaně je nádherná socha dánského krále Frederika V. na koni pocházející z roku 1771. Podle Mikkelsena její vytvoření trvalo 20 let a stálo stejně jako všechny královské paláce dohromady.

Chléb a oáza klidu

Nedaleko Amalienborgu a poblíž Citadely se nachází útulná restaurace Café Toldboden, kde můžete ochutnat typickou dánskou kuchyni. A smørrebrød je vynikající ukázka! Smørrebrød je tradiční dánský otevřený sendvič, žitný chléb obložený plátky slanečka nebo lososa, roastbeefu nebo dokonce tatarským biftekem. Vážně osvěžující chuťovka.

Rozmanitost chutí možných nazdobení je veliká, ale majitel restaurace s úsměvem říká: „Pokud jste v Dánsku, měli byste mít na svém Smørrebrødu rybu!“ Mimochodem, odsud dojdete k Malé mořské víle, nejslavnější kodaňské atrakci, pěšky za 10 minut.

Určitě si v Kodani najděte chvilku na ochutnávku místních specialit.
Bibliotekshaven najdete pouhých 100 metrů od budovy dánského parlamentu.

Po jídle si zajeďte do nenápadné, ale nádherní oázy klidu, která se nachází pouhých 100 metrů od budovy dánského parlamentu. Na místě bývalého námořního přístavu ze 17. století se rozkládá tichá zahrada Královské knihovny s názvem Bibliotekshaven. Turisté ji moc neznají, takže tu není živá duše, přestože se nachází v samém srdci Kodaně.

Sci-fi a malíř pohádek

Asi tři hodiny cesty od dánského hlavního města Kodaně leží druhé centrum letošního hokejového mistrovství světa. Herning, v minulosti dvakrát oceněný jako město roku, se nachází ve středním Jutsku v Dánsku. „Hokejová aréna Jyske Bank Boxen byla otevřena v roce 2010 a od té doby už hostila spoustu úžasných akcí,“ říká Søren Juul Baunsgaard, generální ředitel společnosti VisitHerning.com.

Pokud zrovna nebudete v hale na hokeji, určitě vyražte do centra města, které je plné kaváren, malých obchůdků a klasické skandinávské otevřené architektury.

V muzeu moderního umění CHPEA se nachází unikátní sbírka více než 6 000 děl Carla Henning Pedersena a Else Alfeltové, dvou nejznámějších dánských malířů.

Po zábavě v centru zamiřte architektonickému monumentu poblíž Herningu, který vypadá jako vystřižený ze sci-fi filmu. Kdyby se lidstvo mělo v budoucnosti setkat s mimozemskou rasou, klidně by to mohlo být u monumentu Elia. Søren dokonce tvrdí, že ​z velké plastiky šlehají plameny, hlavně je však z jejího vrcholu nádherný výhled. Vážně zajímavé místo i bez ohnivé show.

Další zajímavou atrakci najdete na Birk Centerparku, kde se nachází muzeum moderního umění CHPEA. Unikátní sbírka více než 6 000 děl Carla Henning Pedersena a Else Alfeltové, dvou nejznámějších dánských malířů, je srdcem této mimořádné budovy. „Díky svému magickému a okouzlujícímu stylu se Carl Henning Pedersen proslavil jako malíř pohádek,“ vysvětluje Søren a ukazuje na jeho typické malby.

Do dolu a na ryby

Hned za Herningem najdete bývalý lignitový důl Søby Brunkulsmuseum, který byl ponechán opuštěný jako připomínka dánských dějin, zejména období druhé světové války. Je to místo s velmi syrovou, hmatatelnou atmosférou, kde si vše můžete volně prohlížet. Ale na procházky jsou i hezčí místa.

Skjern Å je známá oblast kolem největší dánské řeky, najdete jí jen půl hodiny jízdy daleko od Herningu.

Søby Brunkulsmuseum. Bývalý lignitový důl byl ponechán opuštěn jako připomínka dánských dějin, zejména období druhé světové války.

Například Skjern Å, známá oblast kolem největší dánské řeky, která leží jen půl hodiny jízdy od Herningu. Tento jedinečný kus přírody, který je ideální pro outdoorový únik z reality všedního dne, byste skutečně neměli minout, pokud máte rádi dobrodružství.

Na své si zde přijdou hlavně rybáři, protože jde o nejlepší oblast Dánska se slavným druhem lososa s původem až v době ledové. „Tato oblast je prostě fantastická, lidé sem přijíždějí z celé Evropy. Můžete ji prozkoumat pěšky, na kolech nebo klidně na koni, nemůžete udělat chybu,“ dodává Søren.

Jak si užít Skandinávii za tři dny. Kodaň a Malmö vlakem, ostrov Ven na kole

Švédsko, Dánsko a ostrov, kde Tycho de Brahe pozoroval hvězdy. Když se vydáte do švédského Malmö, nemůžete čekat syrovou Skandinávii. I tady na břehu Baltského moře sice umí počasí být drsné, ale zrovna tak si můžete užívat i horké léto.

Malmö, přes fontánu pohled ke starému městu