Jak Kyrgyzstán ke štěstí přišel

  10:02aktualizováno  10:02
Jen málo zemí na světě je tak odlehlých a málo známých jako Kyrgyzstán, horský stát s pěti milióny obyvatel na vzdáleném okraji středoasijského impéria bývalého Sovětského svazu. Chudá země s nedostatkem přírodního bohatství, kde polovina obyvatelstva žije v chudobě, by však nyní mohla svůj stav zlepšit. A to díky válce proti Talibanu a organizaci Al-Káida Usámy bin Ládina v nedalekém Afghánistánu.

"Samozřejmě je velmi těžké říkat, že nějaká válka měla příznivý vliv, ale v ekonomickém smyslu bude dlouhodobý efekt pozitivní," soudí guvernér kyrgyzské centrální banky Ulan Sarbanov. Ministr zahraničních věcí Muratbek Imanalijev je stejně tak optimistický. "Pro nás bylo zřejmé, že změna situace v Afghánistánu po loňském 7. říjnu, kdy začala protiteroristická kampaň, bude v mnoha ohledech příznivá pro celkový vývoj regionu."
   

A důvod? Kyrgyzstán leží blízko Afghánistánu, avšak jejich území odděluje Tádžikistán, další postsovětská republika. Americká armáda si za centrum svých operací v regionu zvolila letiště Manas blízko kyrgyzského hlavního města Biškeku. Na letišti nyní působí asi 500 amerických a francouzských vojáků, kteří tam budují novou základnu. Během šesti až osmi týdnů zde bude umístěno na 3000 vojáků. "Bude to mít pozitivní ekonomický a obchodní dopad na letiště i na Kyrgyzstán," potvrzuje také plukovník amerického letectva Bill Montgomery. "Nakupujeme zásoby, potraviny, nábytek, pronajímáme si budovy."
   

Dopad bude mít ale mnohem širší záběr. Kyrgyzstán, podobně jako další postsovětské středoasijské státy, trpěl v minulých letech nájezdy muslimských bojovníků se základnami v Afghánistánu, kteří chtěli v oblasti vytvořit islámský stát podle vzoru Talibanu. "Protiteroristická kampaň, zničení Talibanu a válka s teroristickými skupinami, včetně Al-Káidy, byly velmi důležité prvky pro mír a stabilitu Střední Asie. Proto Kyrgyzstán podpořil armádu USA a dalších zemí. Na této válce máme velký zájem," prohlásil ministr zahraničí Imanalijev.
   

Nestabilita Kyrgyzstánu přispívala k tomu, že příliv zahraničních investic do země byl minimální. To by se nyní mohlo změnit, i když úřady ujišťují, že důvodem není podpora protiteroristické koalice. "Neděláme to proto, že chceme získat ekonomickou, finanční nebo obchodní odměnu," odmítá Imanalijev.
   

Obnova Afghánistánu ale zcela jistě pomůže také okolním zemím. Imanalijev vyjmenovává takové základní položky jako cement, cihly a sklo, které tam chce Kyrgyzstán vyvážet, stejně jako odborníky. Země se chce rovněž podílet na přepravěhumanitární pomoci.
   

Mohlo by to mít ale i další výhodu. Kyrgyzstán, jako další státy regionu, leží na trase obchodu s drogami, která směřuje z Afghánistánu do Ruska a dále do Evropy. "Vyřešení afghánského problému bude z dlouhodobého hlediska bezpochyby pozitivní, příliv drog přes Kyrgyzstán se zastaví."

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Varovné znamení pro celý svět. Island se rozloučil se zaniklým ledovcem

Zmenšování islandského ledovce Okjökull na kombinované letecké fotografii NASA...

Na západě Islandu se v neděli lidé slavnostně rozloučili s ledovcem, který se v důsledku klimatických změn ztenčil...

Další z rubriky

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Na jižním pólu jsem visel hlavou dolů, vzpomíná dobrodruh a miliardář Sehnal

Expedice Pavla Sehnala na jižní pól

Miluje extrémní prostředí, paragliding zkoušel vysoko v horách, nevadí mu teploty minus třicet stupňů. A nedávno se...

OBRAZEM: Skvělý nápad, jak změnit turistické atrakce. Stačí vystřihovánky

Stačí pár nádherných papírových vystřihovánek a z nejznámějších míst světa...

Stačí pár nádherných papírových vystřihovánek a z nejznámějších míst světa můžete vykouzlit úplně jinou atmosféru....

Najdete na iDNES.cz