Hillary byl v myšlenkách opět na vrcholu

Káthmándú - Nejlepší horolezci světa a nepálská královská rodina se ve čtvrtek sešli v Káthmándú, aby vzdali hold siru Edmundu Hillarymu v den, kdy před půlstoletím zdolal Mount Everest. Slavný horolezec řekl, že stejně jako tehdy, 29. května 1953, je v myšlenkách opět na vrcholu hory.

Aby mohl slavit právě poblíž nejvyšší hory světa, Hillary dokonce odmítl pozvání britské královny, aby si výročí připomněli spolu v Londýně.

Nepál ve čtvrtek udělil Hillarymu čestné občanství, zatímco jeho syn, rovněž horolezec, vedl modlitby na svazích nejvyšší hory světa.

Všichni mysleli na Šerpu Norgaye Tenzinga, který vystoupil na vrchol společně s Hillarym, ale čtvrtečního výročí se už nedožil. Horským vzduchem zněly modlitební mlýnky, mniši troubili na své dlouhé trubky a ve větru vlály tradiční praporky.

Lidé vzpomínali také na 175 horolezců, kteří zemřeli na svazích hory. Na vrchol Mount Everestu však vystoupilo na 1300 lidí.

"Už to není vášeň, je to sport," řekl o zdolávání hory Hillary, kterému se nelíbí komercializace horolezectví a hon za rekordy. "Nepálská vláda by měla přestat vydávat povolení a dát hoře na pár let pokoj," řekl před pár dny Hillary. "Pokud by se to stalo, tisíce lidí v regionu, kteří jsou závislí na práci pro horolezce, by hladověly," oponoval mu Šerpa Ang Phurba.


Jak první lidé vylezli na Everest a vrátili se zpět

Na cestu se vydali s chutí. Ale nahoře, těsně pod vrcholem Mount Everestu, je dostihlo vyčerpání. Novozélanďan Edmund Hillary a Nepálec Tenzing Norgay se blížili k cíli. Ale každý krok bral sílu, umělý kyslík, který si nesli s sebou, začínal docházet. Pak Hillary zjistil, že hřeben, po kterém právě šli, přestal stoupat a padá strmě dolů.

Stačilo pár kroků a Hillary stál na vrcholu. Pár okamžiků poté dorazil i Tenzing Norgay. V půl dvanácté, 29. května 1953, stáli prokazatelně první lidé na nejvyšší hoře světa, ve výšce 8850 metrů. Hillary podal Tenzingovi ruku ke gratulaci, Nepálec ho však spontánně objal.

"Vybavuji si uvolnění a pohled, který se před námi otevíral," vzpomíná dnes třiaosmdesátiletý Hillary. "Mysleli jsme na to, že jsme zvládli to, co se mnoha ostatním nepodařilo."

Teprve nedávno Hillary prozradil, kdo byl na vrcholu první, desítky let to s Tenzingem tajili. "Nezáleží na tom, kdo tam byl dřív. Jeden bez druhého bychom to nedokázali," řekl.

Hillary byl tehdy vysoký, silný muž s ostře řezanými rysy. Byl to rezervovaný gentleman, kterého ještě v témže roce pasovala britská královna Alžběta II. na rytíře. Tenzing byl malý, svalnatý a mrštný jako kočka. Hned na začátku výpravy se spřátelili a zůstali si blízcí až do Tenzingovy smrti v roce 1986.

Na vrcholu se tenkrát zdrželi jen patnáct minut. Hillary si sundal kyslíkovou masku, aby mohl udělat snímky. Jenže Tenzing nikdy nefotografoval a Hillary neměl čas ho to učit. Vrcholovou fotografii má tak jen Tenzing. "Ale já tam byl, na to vemte jed," ujišťuje Hillary.

Ještě než se vydali zpátky, Tenzing vyhrabal do sněhu díru a do ní vložil oběť bohům: čokoládovou tyčinku, sušenky a bonbony. Hillary na hoře nechal krucifix, který dostal několik dní předtím od šéfa výpravy Johna Hunta. Zpátky pospíchali, aby se co nejdřív dostali k záložním lahvím s kyslíkem, které nechali těsně nad nejvyšším výškovým táborem.

Další členové výpravy na ně čekali v jižním sedle ve výšce 7906 metrů. První je uviděl Novozélanďan George Lowe, Hillaryho kamarád. Když se přiblížil, Hillary řekl: "Tak, Georgi, toho bastarda jsme vyřídili." Tuhle větu si Hillary dodnes vyčítá: "Matce by se ta slova asi nelíbila."

Dodnes je však sporné, jestli Hillary a Tenzing skutečně byli prvními lidmi na vrcholu Mount Everestu. V roce 1924 k němu měli blízko Britové George Mallory a Andrew Irvine. 8. června však nedaleko vrcholu zmizeli. Irvineovo tělo se dosud nenašlo, Malloryho pozůstatky byly nalezeny před čtyřmi lety. Jeho fotoaparát, který by mohl poskytnout důkaz, že byl až nahoře, však nikoliv. Je přesto možné, že se Britové dostali na vrchol? "Je to velká záhada," říká Hillary. "Ale připadá mi, že je to záhada, která nebude nikdy vyřešena."

Když Hillary před padesáti lety dorazil na vrchol Mount Everestu, hledal stopy po Malloryho výpravě. Nic však nenašel. Proto jsou jako první muži na Everestu oslavováni Tenzing a Hillary, který říká: "Hodně lidí šlo v našich stopách. Ale byli jsme to my, kdo je udělal."

Edmund Hillary
Narodil se v roce 1919. Na Novém Zélandu se živil jako včelař, ale zároveň začal zlézat hory. Po výstupu na Mount Everest byl pasován na rytíře. Účastnil se několika dalších expedic, včetně výpravy na Jižní pól. Věnuje se charitativní činnosti, v Nepálu pomáhal stavět nemocnice a školy.

Tenzing Norgay
Narodil se v roce 1914. Před úspěšným výstupem na Everest se zúčastnil pěti dalších expedic. Mluvil sedmi jazyky, ale nikdy se nenaučil psát. Po výstupu na Mount Everest si založil v indickém Darjeelingu horolezeckou školu. Zemřel 9. května 1986.

---------------------------------------------------------------------------------------

V poslední době jsem o Everestu napsali: 

Noc hrůzy na Mount Everestu

Jen Messner byl s Everestem sám

O Everestu se sní, i se pro něj umírá

Patnáct cest na Mount Everest - kudy se kdy vylezlo na vrchol

Seznam Čechů, kteří vystoupili na Mount Everest, a českých expedic, které se o to pokusily

Rekordy na Everestu

 

 

Edmund Hillary (vlevo) se zdraví s nepálským korunním princem během oslav 50. výročí dobytí nejvyšší hory světa v Káthmándú.

Italský horolezec Reinhold Messner, první pokořitel nejvyšší hory světa bez kyslíkového přístroje, se v Káthmándú zúčastnil oslav 50. výročí prvního zdolání Mount Everestu. Jako první na horu vystoupil 29. května 1953 Edmund Hillary s šerpou Tenzingem Norkejem.

Čtyřiaosmdesátiletý legendární horolezec a první pokořitel nejvyšší hory světa sir Edmund Hillary se v Káthmándú zúčastnil oslav 50. výročí prvního zdolání Mount Everestu. Hillary horu zdolal 29. května 1953 s šerpou T enzingem Norkejem.

Sedmdesátiletý japonský horolezec Joičiró Miura, který 22. května vystoupal na vrchol Mount Everestu a stal se tak jeho nejstarším pokořitelem, dorazil 26. května do nepálské metropole Káthmándú.

Edmund Hillary (vpravo) and šerpa Tenzing Norgay se usmívají po svém legendárním výstupu na Mt. Everest. Foto pořídil reportér Reuters Peter Jackson 6. června 1953.

Čínské úřady oznámily, že přeměřily Mount Everest a zjistily jeho přesnou výšku - 8848 metrů.

Jamling Tenzing Sherpa, syn Tenzinga Norgaye, na oslavách 50. výročí dobytí Everestu v Káthmándú

Italský horolezec Reinhold Messner na oslavách 50. výročí dobytí Everestu v Káthmándú

,

Britská královská rodina