Fanatici křísí v Afghánistánu středověk

  13:46
Afghánské území se od roku 1996, kdy fundamentalistický Taliban obsadil Kábul, proměnilo v ďábelskou směsici orientálního Kocourkova a Orwellovy Oceánie. Fanatičtí mulláhové, mozkový trust vousatých "hledačů pravdy", chrlí jeden šílený předpis za druhým s cílem přispět k co nejrychlejšímu vybudování "pravé islámské společnosti", založené na archaickém pojímání koránu. Obyvatelům tyranie absurdních nařízení silně znepříjemňuje už tak chudičký život a vyvolává u nich pocity beznaděje a strachu.

Zvláště ženy nemají v dnešním Afghánistánu na růžích ustláno. Režim je uzavřel do pytlovitých rób a nejraději by je zcela vykořenil z veřejného života. Zakázal jim přijímat zaměstnání, studovat, a dokonce byť i jen vyjít z domu bez mužského doprovodu. Konverzací s cizím mužem by si mohly vykoledovat výprask od mladých fanatiků, hlídkujících v ulicích.

Seznam kuriózních diskriminačních opatření nemá v arabském světě obdoby. Jen namátkou: ženy nesmějí dělat hluk při chůzi, sedět vedle řidiče za jízdy, zdobit se šperky či se malovat. Rovněž muži jsou vystaveni celému šiku omezení: musí nosit turbany a udržovat nepěstěné vousy předepsané délky, nesmějí naopak pouštět papírové draky či chovat holuby, mastit karty či poslouchat cizí hudbu. Hříchem jsou i kohoutí zápasy, video, biograf, tanec a televize. Také fotografování je tabu.

Nad dodržováním těchto a dalších stovek zákazů bdí Úřad pro podporu ctnosti a odstranění neřesti. Samozřejmostí jsou drastické tělesné tresty. Trnem v oku jsou talibanským mulláhům i hmotné neislámské památky, jak ukázalo zničení nesmírně cenných soch Buddhů v Bámjanu. A samozřejmě také náboženské menšiny.

Včera navíc Taliban oznámil, že příslušníci hinduistické menšiny žijící na jím kontrolovaném území, budou nuceni nosit na oděvu speciální identifikační známky, jež je mají odlišovat od muslimů. Podobné diskriminační opatření proti náboženské či etnické menšině nemá ve světě po skončení druhé světové války obdoby a probouzí vzpomínky na pronásledování Židů z dob německého nacismu.

Reminiscence na holocaust ještě posiluje skutečnost, že identifikační známka má být údajně žlutá stejně jako Davidova hvězda. V Afghánistánu, kde vládnoucí režim nyní drží přes devadesát procent území, má být nový edikt uplatněn v nejbližší době. Zatím údajně už platí v Kandaháru, který je hlavním centrem hnutí. Tamní hinduisté jsou povinni nosit žlutý oděv, nebo alespoň žlutou šňůru kolem pasu. Důvod zavádění těchto opatření není zatím příliš jasný, ale činitel ministerstva informací vládnoucího hnutí Taliban mulla Abdulhanan Himat řekl, že známka má nemuslimy uchránit před kontrolami a donucováním.

Naopak pozorovatelé soudí, že opatření proti menšinám jiného vyznání je součástí snahy mulláhů tvrdě potřít všechno "neislámské" a přispět tak k co nejrychlejšímu vybudování "pravé islámské společnosti", založené na archaickém chápání koránu. Záměr hnutí, které představuje nejdrsnější formu islámské moci na planetě, vzbudil ve světě řadu negativních reakcí. Nejtvrdší odsouzení zaznělo z Indie. "Absolutně odsuzujeme nařízení tak diskriminačního charakteru," prohlásil Raminder Singh Džassal, mluvčí ministerstva zahraničí. "Je to jen další důkaz nepřijatelného útlaku Talibanu, který ospravedlňuje sankce mezinárodního společenství proti Talibanu."

Rasistické opatření podle řady pozorovatelů povede jen k další izolaci islámské milice, které svět již vyčítá brutální porušování lidských práv a podporu islámských teroristických skupin. Podle odhadů žije dnes v Kábulu asi 5000 hinduistů. Dalších několik tisícovek jich je v jiných místech, ovšem přesná statistika o jejich počtech neexistuje. Muhammad Valí včera uvedl, že opatření se netýká sikhů, kteří jsou prý dostatečně identifikováni svými tradičními turbany. Totéž platí pro křesťany a židy, neboť v Afghánistánu podle Valího nežijí.

Agentura AP však tvrdí, že omezený počet příslušníků těchto náboženství v zemi přece jen bydlí. Podle indických zdrojů má být hinduistickým rodinám rovněž naříz eno, aby označily své domy dvoumetrovým pruhem žluté látky. Hinduisté a muslimové nebudou moci žít pohromadě. Režim Talibanu dosud uznávají jen tři země. Většina muslimského světa včetně Pákistánu nemá velké pochopení pro talibanskou interpretaci islámu, o níž tvrdí, že poškozuje obraz Mohamedova učení.
 

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Nejlepší místa na světě, kde se můžete vydat po stopách dinosaurů

30. dubna 2024

Už pětašedesát milionů let se po povrchu naší planety neprochází. Ale to neznamená, že byste je...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...