Ajódhja - místo konfliktů již od 19. století

  14:02aktualizováno  14:02
Indické poutní místo Ajódhja, jehož název paradoxně znamená "místo, kde se neválčí", je hromosvodem náboženské řevnivosti mezi hinduisty a muslimy nejméně už od poloviny 19. století. Od roku 1992, kdy dav tisíců hinduistických fanatiků rozbořil více než 400 let starou mešitu, srážky zesílily a jen letos si vyžádaly přes 700 obětí.

Letošní násilí vyprovokovaly přípravy radikálních hinduistů zahájit na troskách mešity výstavbu chrámu, s níž hodlali začít již tento pátek. Jejich modlitební ceremonii chystanou na týž den však indický Nejvyšší soud zakázal. Správcem sporného místa, které leží u města Faizábád ve státě Uttarpradéš, je zatím ústřední vláda. Nejvyšší soud vyhlásil v roce 1994 status quo, který musí být dodržován do doby než bude stanoveno, komu místo náleží.
   

Na sporu o Ajódhju, která je jedním ze sedmi posvátných míst hinduistů, ale jako posvátné ho uctívají i muslimové, si mimo jiné vybudovala pozice Indická lidová strana (BJP), známá hinduistickým fundamentalismem a tvrdým postojem proti muslimské menšině. Prosazováním výstavby hinduistického chrámu na místě mešity získala v 8O. a 90. letech postupně podporu voličů a v roce 1996 zvítězila v parlamentních volbách. Své postoje poté takticky zmírnila a od roku 1998 je vůdčí silou koaliční vlády v čele s premiérem Atalem Bihárím Vádžpéjím.
   

V Ajódhje se podle pověstí v letech 1000 až 700 před Kristem narodil legendární hrdina princ Ráma, který je považován za sedmé vtělení hinduistického boha Višnua a který se těší všeobecné úctě jako ztělesnění odvahy, oddanosti a smyslu pro povinnost. Stal se ideálem věrného manžela, chrabrého vůdce a spravedlivého krále.
   

Na místě, kde již v 11. století stál chrám připomínající rodiště Rámy, dal vládce mughalské říše Bábur v roce 1528 postavit muslimskou mešitu. První srážky v novodobých dějinách s oběťmi na životech vypukly v roce 1855, o dva roky později hinduistický kněz převzal na vnější terase Báburovy mešity část místa a vybudoval zde malý Rámův oltář. Britské úřady pak v roce 1859 kolem mešity vybudovaly zeď a bylo dosaženo vzájemné dohody, podle které se náboženské obřady obou komunit konaly v různém čase. Na základě námitek muslimů však později odmítly povolit
stavbu hinduistického chrámu.
   

Báburovu mešitu poprvé hinduisté poničili za nepokojů v roce 1934. V prosinci 1949 umístilo několik Hindů v muslimské svatyni Rámův obraz. Indická vláda prohlásila, že místo je spornou oblastí a mešitu uzavřela. V příštím roce muslimské i hinduistické skupiny podaly u soudu žádost o vlastnictví mešity, soud však usoudil, že předání jedné straně by vedlo k nepokojům a stavba zůstala v držení soudu. Světová hinduistická rada (Višva hindú parišad, hinduističtí fundamentalisté s volnou vazbou na Indickou lidovou stranu) v roce 1986 dosáhla zpřístupnění svatyně pouze hinduistům. Muslimové se svým Akčním výborem Báburovy mešity reagovali celostátním smutkem.
   

Spor nabyl nových rozměrů na podzim 1990, kdy předseda BJP Lál Kišínčand Advání zahájil cestu napříč Indií s cílem položit základní kámen hinduistického chrámu v Ajódhji a získat podporu své straně. Na pokyn tehdejšího premiéra V. P. Singha (Lidová strana, Džanta dal) byl však zatčen a BJP v odvetu přestala podporovat Singhovu menšinovou vládu, která poté v listopadu přišla v parlamentě o důvěru.
   

Po dvou letech snah hinduistů o zahájení výstavby chrámu a náboženského násilí sněm 5000 hinduistických svatých mužů v říjnu 1992 rozhodl, že stavba chrámu bude obnovena. Za přihlížení policie však rozvášněný dav mešitu strhl a stavbu Ráma mandir přerušily náboženské pogromy nejen v Indii, ale i v okolních státech. Podle odhadů zahynuly asi 3000 lidí.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Měkké zlato z Tuniska. Podívali jsme se, jak se sklízí nejlepší datle

Datle v tuniském Tozeuru patří mezi nejlepší na světě.

Zima je období, kdy se na našem stole objevuje sladká pochoutka v podobě oválných červenohnědých bobulí. Nejlepší datle...

Najdete na iDNES.cz