Jak nenaletět podvodníkům z Airbnb. Prozradí je fotky, smlouvání i recenze

  • 7
Ať už se vám to líbí či nikoliv, platforma Airbnb zprostředkovávající pronájem ubytování, je populární. Využívá ji přes 150 milionů lidí, kteří si skrze ni zařídí u tří milionů hostitelů jednu miliardu pobytů ročně. Pochopitelně, že se na takovém úspěchu chtějí přiživit i nejrůznější podvodníci. Jak je poznat předem?

Fotky jako z katalogu

Není vám nápadné, že za tohle apartmá v ceně pěti milionů dolarů, jehož obrázek si můžete dohledat na internetu, chtějí za přespání jen dvacet eur?

Prvním a asi nejzřetelnějším varovným signálem mohou být fotky nabízeného ubytování. Koupelna v růžovém mramoru, italská kuchyně jako z katalogu a ložnice připomínající svým vybavením zámek? Je to zkrátka příliš dobré na to, aby to byla pravda?

Často stačí s pomocí internetového prohlížeče zpětně dohledat pár těch nejnápadnějších fotek, abyste zjistili, že jsou vypůjčené z nějaké fotobanky, patří k úplně jiným domům anebo skutečně pochází z katalogu italských kuchyní.

Voda puštěná naplno, zapnutý plyn i topení. Pomsta hostů Airbnb vyšla draze

Podvodníci se takovému odhalení snaží předcházet tím, že tyto nepravé fotky upravují ve Photoshopu nebo s pomocí umělé inteligence, digitálně s nimi čarují, dodávají jim bizarní perspektivu, filtry, barvy nebo stíny. Ale tím se jen usvědčují z obrazové manipulace.

Když nejsou v pořádku fotky, nedá se ani uvažovat o tom, že by mělo být v pořádku všechno ostatní.

Kouzla nepravděpodobné architektury

Taková obyčejná studentská garsonka přímo v centru. Neberte to.

S podvrženými fotkami úzce souvisí „logika architektury“. Zní to složitě, ale vlastně je to dost prosté.

Pokud se nabídka týká ubytování v domku v řadové zástavbě, asi bychom na snímcích neměli vidět rohová okna. V kapesním bungalovu bychom se neměli shledat s obří vstupní halou anebo balkonem, případně se schodištěm u jednopodlažních domů.

Je přinejmenším podivné, když má dům výhled do velké tropické zahrady, byť se v lokalitě podle leteckého snímku žádná zeleň nenachází. Stejně tak je podezřelá střešní zahrada u domů se sedlovou střechou. A u malého venkovského domečku či chaty překvapí, když nabízí třeba pět oddělených vícelůžkových pokojů. Kam by se to tam vešlo?

Přinejmenším je to důvod vznést dotaz, říct si pronajímateli o další fotky, nebo rovnou o video prohlídku, která se falšuje těžko.

Vážně jsou všichni spokojení?

Dobrým znamením je, když má hostitel autorizovaný, prověřený profil.

Je už tak nějak v lidské povaze si stěžovat, absolutní spokojenost je prostě vzácné zboží. Takže určitým vodítkem k odhalení podvodu může být bezvýhradné nadšení recenzentů.

Pokud se všechny recenze předhánějí v popisování toho, jak fantastické a báječné ubytování bylo, může to být samozřejmě pravda.

Dvě peněženky i chytré žárovky. Sedm rad, jak se na cestách bránit zlodějům

Ale je přinejmenším podivné, že se všichni ti chválící hosté rozhodli svou pozitivní recenzi uveřejnit v jeden den. Případně když si deset takových spokojených ubytovaných pochvaluje týdenní dubnový pobyt v tom jediném apartmánu.

To už skoro vypadá, jako by se snad sám majitel, se sérií falešných účtů, pokusil vytapetovat svou reputaci falešným hodnocením. Pedanti a věčně nespokojení kritici nejsou nikde oblíbení, ale při hodnocení kvality ubytování se od nich dozvíte nejvíc. Zkuste najít tu nejhorší možnou recenzi onoho ubytování, ať víte, co návštěvníkům tolik vadilo.

U superhostitelů neriskujete

Přiživit se na vaší dlouho plánované dovolené chtějí i podvodníci.

Trocha jistoty na uklidnění? Na tu narazíte u tzv. superhostitelů. Jsou to ti, kterým se opravdu dá věřit. K tomu, aby si odznáček Superhostitele vysloužili, musí mít za poslední rok nejméně desítku realizovaných pobytů, míru stornování pod jedno procento a k tomu trvale vysoké hodnocení. Přesněji tedy, nad 4,8 hvězdiček z pěti možných.

U superhostitelů máte jistotu, že na 90 % zpráv zareagují do čtyřiadvaceti hodin.

Komunikují, jednají na úrovni, je na ně spolehnutí. Jejich přístup je přesným opakem chování podvodníků.

Udělejte si přípravu

Podezřele málo realizovaných pobytů, vysoký počet stornovaných ubytování, zdlouhavá a špatná komunikace, pomalá odezva. Signály, že něco s hostitelem nebude v pořádku.

Co si ověřit? Určitě byste si měli zkontrolovat, zda byla identita hostitele nějak ověřena společností Airbnb. Jak na to? Kliknete na jeho profil. Je dost nepravděpodobné, že by se podvodníci s provozovateli Airbnb dělili o své pravé průkazy totožnosti, emailové adresy a telefonní čísla. Pokud je to osoba jimi prověřená, je to určitě dobré znamení.

Špatné znamení naopak je, když se hostitel pokouší na stránkách spolu s nabídkou ubytování prezentovat své vlastní telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, třeba někde přilepené k popisu fotky. Airbnb pochopitelně nechce, aby komunikace mezi hostitelem a hostem probíhala mimo jejich aplikaci, chrání si tak své provize. Ale současně vás tím chrání před podvodníky, kteří se s vámi chtějí smlouvat o výhodnějších cenách.

Další důležitou věcí je porovnání cenové nabídky. Kliknutím na tlačítko s cenou v horní části výsledků vyhledávání se dozvíte průměrnou cenu za noc u nemovitostí v dané lokalitě v termínech, které hledáte. Můžete tak zjistit, zda je cena plus mínus odpovídající. Proč? Některé nabídky – s vynikajícím hodnocením i lokací – jsou totiž podezřelé svou nízkou cenou.

Vydělávat chtějí všichni, Airbnb si lidé nevedou kvůli charitě. Je přirozené mít na špičkové lokalitě vyšší cenu. Příliš nízká cena „skvělého“ bydlení je však náznakem toho, že možná tak skvělé to ubytování nebude.

Náhrada, která se nevyplatí

Někde pod tou hromadou by měl být spacák a karimatka. Jako adekvátní náhrada rezervovaného ubytování by to mělo stačit, ne?

S nápadně nízkou cenou ubytování se totiž pojí klasické podvodné schéma. Při něm se to, co se inzeruje jako svůdně laciná nabídka, těsně před vaším příjezdem razantně zvýší cenu. Nebo třeba taky „zmizí“.

Hostitel smutně informuje hosty, že pronájem, který si rezervovali, již bohužel není k dispozici. Třeba proto, že tam prasklo vodovodní potrubí. Učiněné neštěstí. Ale místo něj nabídne alternativu, náhradní řešení. Na což cestou znavení batůžkáři, kteří nemají kde složit hlavu, většinou kývnou.

K čemu to ovšem svolili? Ono náhradní řešení může být výrazně horší kvality, ba přímo učiněná katastrofa. Taky se může nacházet na jiné adrese nebo na opačném konci města. A z původního seznamu komfortního vybavení tu nemusí být přítomno nic. Anebo to může být ubytování královské, luxusní. Za které ovšem taky královsky zaplatíte.

Původní nabídka, která vás k hostiteli přivedla, přitom možná nikdy ani neexistovala a fungovala jen jako vnadidlo.

Zůstane to mezi námi

Hezky z ruky do ruky, pěkně obejít zprostředkovatele. Co se na tom může pokazit? Všechno.

Jednou z lidských přirozeností je i věčná snaha ušetřit. A když už se plánuje dovolená v zahraničí, hodí se každá koruna. Proto taky hosté skáčou na špek podvodníkům, kteří jim nabízejí výraznou slevu, když platbu za ubytování provedou „jinak“.

Jak jinak? Mimo aplikaci Airbnb. Hostitel se přitom tváří, jak je to pro všechny zúčastněné výhodné. Tím, že s vaší pomocí obejde zprostředkovatelské poplatky pro platformu Airbnb, může hostům nabídnout nižší cenu. Češi takovému jednání, které se dá nazvat „nechci slevu zadarmo“ moc dobře rozumí. Ke své škodě.

Hostitel si totiž řekne o poslání peněz na účet předem, o platbu v hotovosti, nebo o transakci přes PayPal. Ty peníze už nikdy neuvidíte, a ono vysněné ubytování nejspíš také ne. Je to jasná bouda. Až zoufalou ukázkou naivity je pak tendence sdílet s naprosto neznámou osobou hostitele platební údaje a číslo své bankovní karty.

Takové podvodné počínání je těžké nějak doložit a reklamovat. Airbnb se za vás v takovém případě nepostaví. Nikdy tedy nekomunikujte s hostitelem mimo platformu Airbnb, zejména když jde o placení.

Více určitě neznamená lépe

Plánování ubytování na dovolené byste si neměli nechávat na poslední chvíli. A měli byste si dopřát čas na prověření hostitele.

Více inzerátů s různou cenou na jedno a to samé ubytování? I takové věci objevíte, když na nabídky Airbnb koukáte dost dlouho. Je to vlastně jeden z nejčastějších podvodů.

Hostitel přitom zkouší, kdo se chytne na nejvyšší ze zveřejněných nabídek, aby na tom vydělal. Vám může na poslední chvíli oznámit zrušení rezervace. Pokud rezervaci zruší on, je to pořád ta lepší varianta. Nemusíte totiž platit poplatky za zrušení rezervace a hostitel vám musí vrátit peníze v plné výši.

Nenechte se jím vmanipulovat do situace, že rezervaci ubytování budete rušit vy. Ani když vás hostitel osloví s tím, že je s ubytováním nějaký problém. Nejspíš by to dopadlo tak, že by vám nabídl nějaké náhradní ubytování. Které by, jak už asi tušíte, mohlo být až příliš alternativní.

Pokud si při hledání ubytování povšimnete, že se jedna a ta samá nabídka objevuje pod různými cenami, raději od ní rychle pryč. Tady se férového jednání nedočkáte.

Nezapomeňte hodně fotit

Vyfotit si před odjezdem, v jakém stavu opouštíte ubytování, vás může ušetřit nepříjemností.

Nemálo hostů si po příchodu do pronajatého apartmánu a odložení kufrů vyfotí své dovolenkové bydlení. Není to nic neobvyklého, pochlubit se chce každý. Ale ke své škodě si jen málo lidí nafotí celé to ubytování, když jej na konci dovolené opouští.

V čem může být zádrhel? Že je po návratu bude čekat email od hostitele, který si stěžuje na nepořádek, nenahlášené závady a škody, které je třeba dodatečně doplatit. A pokud se k placení mít nebudete, může si na vás hostitel stěžovat u Airbnb a to vám může sáhnout do záloh nebo spor předat inkasní agentuře.

Mohou z toho být velké nepříjemnosti, když vám někdo chce neprávem naúčtovat rozbitou filtraci k bazénu nebo zničenou vířivku za desetitisíce.

Obrana proti takovému nařčení je nesnadná. Určitě vám ale pomůže, když si fotky ubytování pořídíte nejen při příjezdu, ale i před odjezdem. A samozřejmě, pokud si po příjezdu všimnete nějakého poškození, pořiďte fotografie a sdílejte je s hostitelem přímo na Airbnb. Chráníte tím sami sebe.


Témata: Airbnb, podvod, katalog