Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Rybáři začali s výlovem Rožmberka, očekávají 150 tun ryb

  7:55
Třeboňští rybáři začali po roce s třídenním výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Čekají výnos 150 tun tržních ryb, zhruba stejně jako loni, kdy výlov přilákal 50 tisíc lidí.

„Výlov potrvá do 13. října,“ řekl předseda představenstva rybářství Třeboň Josef Malecha.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, chce od října do listopadu vylovit z 250 rybníků 2 400 tun ryb, hlavně kaprů. Při výlovech bude na hrázích stát kilogram kapra 85 Kč, jako loni. Z Rožmberka čeká firma 150 tun ryb: 120 tun kapra a 30 tun dalších druhů ryb.

Výlov začal v 7:30. Při prvním zátahu takzvaní pěšáci a hajní táhli síť zvanou nevod, další rybáři na lodích ji přidržovali, aby do ní nabrali ryby. Porybný řídí zátah tak, aby do nevodu chytil co nejvíce ryb. Když je jich dostatek, nevod se uzavře.

„(Síť) sakovina se stáhne na lodě, které při výlovu pomáhají. Rybu začneme třídit, vážit a odvážet na sádka,“ řekl Malecha.

Termíny výlovů jihočeských rybníků - výběr

Rybářství Třeboň
11.–13. října Rožmberk
22.–25. října Horusický velký
29.–31. října Spolský velký
4.–8. listopadu Dvořiště
18.–20. listopadu Bošilecký
Rybářství Hluboká
26. října–1. listopadu Bezdrev
6.–7. listopadu Blatec Dívčice
12.–13. listopadu Voblánov
18.–20. listopadu Vlhlavský
Blatenská ryba
19. října Podkostelní Putim
28. října Buzický
Rybářství Nové Hrady
7.–9. listopadu Žárský
Krajské školní hospodářství
15.–16. října Strpský
30.–31. října Rabiň
4.–5. listopadu Řežabinec

Vypouštět rybník začali před 14 dny, když zahájili i přípravné práce. Pomocí bagrů odklonili koryto Staré řeky do vedlejší výpusti Adolfka, aby voda netekla do loviště, začali připravovat rybářské náčiní, jemuž říkají nádobí. Na výlovu se podílí 50 rybářů a studenti střední rybářské školy. Dalších 50 zaměstnanců firmy zajišťuje ostatní práce.

Při výlovu budou některé silnice jednosměrné. Řidiči, kteří pojedou od Třeboně, odbočí za železničním přejezdem vpravo na obec Lužnice. Bezplatné parkoviště je u rybníka.

„Silničáři, kteří opravují silnici I/34 u Třeboně, ji tento víkend obousměrně zprůjezdnili, s omezenou rychlostí,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Pod hrází budou ukázky rybářského nářadí, děti zkusí chytat ryby na sádkách. K jídlu budou rybí polévky, filety, kapří hranolky i Jihočeské jerky ze sušeného rybího masa. Ženy baštýřů smaží rybí řízky.

„Zaregistrovali jsme si i ochrannou známku Třeboňské baštýřky,“ řekl Malecha. Loni se při výlovu prodalo 2 800 porcí kapra.

Většinu ryb v Rožmberku tvoří kapři

Rybník Rožmberk loví rybáři každoročně od roku 2012, předtím to dělali ob rok, střídavě lovili Rožmberk a rybník Dvořiště (337 hektarů). Jeho zázemí ale už nestačilo zájmu lidí. Teď loví Dvořiště jednou za dva roky. Tradice výlovu sahá do první republiky, kdy na výlov Rožmberka jezdil i Tomáš Garrigue Masaryk a z Prahy se vypravovaly zvláštní vlaky.

Fotogalerie

„Dnes jsou každý rok v Třeboni plné penziony i restaurace,“ řekl Malecha.

Většinu ryb v Rožmberku tvoří kapři, zbytek amuři, tolstolobici, líni a dravci. Každý rok jsou rybáři zvědaví, zda chytí dvoumetrového a čtyřicetikilového sumce Standu. Loni ho chytili a pustili zpět. „Je to lišák, ne vždy se ho podaří chytit,“ řekl Malecha.

Rybářství Třeboň se podílí na tuzemské produkci ryb 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3 200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr, zbytek lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost má 100 zaměstnanců, hospodaří na 450 rybnících o výměře 8 000 hektarů. Na export jde 65 až 70 procent ryb.

U Bezdreva budou rybářské slavnosti

Rybáři z Hluboké nad Vltavou se chystají na Bezdrev, kam se po roční pauze vrátí rybářské slavnosti. Vycházejí na sváteční 28. říjen.

„Bezdrev lovíme jednou za dva roky. Lidé se mohou těšit na ochutnávky ryb a různých tuzemských produktů, ukázky vaření ryb i jejich kuchání. Studenti rybářské školy z Třeboně ukážou svoji činnost. Na pódiu se vystřídá několik kapel,“ zve ředitel Rybářství Hluboká Vladimír Kaiser k rybníku, který se rozkládá poblíž Hluboké nad Vltavou.

První zátah rybáři plánují už v sedm hodin ráno, program oficiálně začne v deset. Dvakrát vystoupí českobudějovická folková kapela Bonsai č. 3, kuchařskou show obstará šéfkuchař Vladimír Tůma. Po loňském zdražení vrátili hlubočtí rybáři kapra na cenu z roku 2017. Minulý rok zaplatili návštěvníci výlovů Rybářství Hluboká 79 korun, nyní za kapra první třídy dají 75 korun.

Společnost hospodaří na 130 rybnících, z toho jich na podzim vyloví okolo padesáti. Zve ještě například na rybníky Blatec, Voblánov nebo Vlhlavský.

Do práce se pustí i společnost Blatenská ryba, začala na menších rybnících, nyní dojde i na větší, v říjnu a listopadu plánuje vytáhnout z vody přes 500 tun ryb. „Převládá kapr, z něhož jde většina na vývoz. Jeho spotřeba se v Česku příliš nemění,“ říká Jiří Bláha, jednatel Blatenské ryby.

Kapra první třídy společnost nabízí za 81 korun. „Na výlovech však připravíme speciální cenu pro návštěvníky, 19. října lovíme rybník v Putimi, kde bývá velká účast, protože to je nedaleko Písku. A na svátek 28. října se chystáme na náš největší rybník Buzický u Blatné,“ plánuje Bláha. Na obou místech budou klasicky ochutnávky a prodej živých ryb i pochoutek.

O rybníky se stará i Krajské školní hospodářství České Budějovice. Podroužek u Netolic rybáři lovili včera, z těch větších je ještě čeká třeba Rabiň nebo Řežabinec. Žádné akce pro veřejnost při výlovech nepořádají. „Ryby letos nezdražujeme, naopak uvažujeme o mírném zlevnění,“ informuje obchodní zástupce firmy Rostislav Lukáš.

Společnosti kapry nezdražují, přestože se dlouhodobé sucho podepisuje na jejich hospodaření. „I rybníky, které byly na jaře na normální hladině, v létě klesly o 30 až 50 centimetrů,“ hodnotí Bláha.

Studené jaro letos přešlo do velmi vysokých letních teplot. Na Hlubocku musejí lovit některé rybníky v předtermínu, aby obsádky neuhynuly. Třeboňští v létě naměřili, že v jejich rybnících chybí v poměru s běžně zadržovaným objemem asi 30 procent vody.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Drama na jihu Čech. Prázdný kočárek na mostě, v řece se topila žena s dítětem

Pořádné drama se kolem půl osmé večer odehrálo na jihu Čech. V řece Blanici u Vodňan se topila žena s malým dítětem....

Zachránit ženu s dítětem z Blanice pomohli prváci z rybářské školy

Premium Při záchraně ženy s dítětem, která skočila nebo spadla z mostu přes Blanici na okraji Vodňan, sehráli velkou roli...

Petice za kavárnu v autíčku v Budějovicích má přes dva a půl tisíce podpisů

Obyvatelé Českých Budějovic se snaží, aby na Sokolském ostrově mohl zůstat oblíbený podnik v bílé dodávce. Pod peticí...

U dálnice na Táborsku našli myslivci mrtvého vlka, nejspíš ho srazilo auto

Mrtvého vlka objevili ve středu myslivci nedaleko obce Řípec na Táborsku. Zvíře našli u vozovky v místě, kde se dálnice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihočeška pomáhá zvířatům v nouzi, tvoří a prodává originální trička

Před lety ji jako absolventku střední veterinární školy vyhodili od přijímacích zkoušek na pedagogickou fakultu, kde...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ve Strážkovicích si oddychli, obchvatu se dočkají i ve Svinech a Žáru

Obchvat Strážkovic je naplno otevřený. Na trase z Českých Budějovic na Novohradsko chybí ještě dva, hotové mají být do...

Jihočeška pomáhá zvířatům v nouzi, tvoří a prodává originální trička

Před lety ji jako absolventku střední veterinární školy vyhodili od přijímacích zkoušek na pedagogickou fakultu, kde...

Šéf kultury v Týně nad Vltavou po problémech končí, už čtvrtý za sedm let

Pro radnici v Týně nad Vltavou je to prokletá funkce. Průměrná „životnost“ tamějšího ředitele Městského centra kultury...

Na Písecku hořela dílna a dům, majitel se popálil. Škoda jsou dva miliony

Škoda dva miliony korun vznikla po požáru dílny a obytné části stavení v obci Nemějice na Písecku. Záchranáři ošetřili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...