Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Rybáři začali s výlovem Rožmberka, očekávají 150 tun ryb

  7:55
Třeboňští rybáři začali po roce s třídenním výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Čekají výnos 150 tun tržních ryb, zhruba stejně jako loni, kdy výlov přilákal 50 tisíc lidí.

„Výlov potrvá do 13. října,“ řekl předseda představenstva rybářství Třeboň Josef Malecha.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, chce od října do listopadu vylovit z 250 rybníků 2 400 tun ryb, hlavně kaprů. Při výlovech bude na hrázích stát kilogram kapra 85 Kč, jako loni. Z Rožmberka čeká firma 150 tun ryb: 120 tun kapra a 30 tun dalších druhů ryb.

Výlov začal v 7:30. Při prvním zátahu takzvaní pěšáci a hajní táhli síť zvanou nevod, další rybáři na lodích ji přidržovali, aby do ní nabrali ryby. Porybný řídí zátah tak, aby do nevodu chytil co nejvíce ryb. Když je jich dostatek, nevod se uzavře.

„(Síť) sakovina se stáhne na lodě, které při výlovu pomáhají. Rybu začneme třídit, vážit a odvážet na sádka,“ řekl Malecha.

Termíny výlovů jihočeských rybníků - výběr

Rybářství Třeboň
11.–13. října Rožmberk
22.–25. října Horusický velký
29.–31. října Spolský velký
4.–8. listopadu Dvořiště
18.–20. listopadu Bošilecký
Rybářství Hluboká
26. října–1. listopadu Bezdrev
6.–7. listopadu Blatec Dívčice
12.–13. listopadu Voblánov
18.–20. listopadu Vlhlavský
Blatenská ryba
19. října Podkostelní Putim
28. října Buzický
Rybářství Nové Hrady
7.–9. listopadu Žárský
Krajské školní hospodářství
15.–16. října Strpský
30.–31. října Rabiň
4.–5. listopadu Řežabinec

Vypouštět rybník začali před 14 dny, když zahájili i přípravné práce. Pomocí bagrů odklonili koryto Staré řeky do vedlejší výpusti Adolfka, aby voda netekla do loviště, začali připravovat rybářské náčiní, jemuž říkají nádobí. Na výlovu se podílí 50 rybářů a studenti střední rybářské školy. Dalších 50 zaměstnanců firmy zajišťuje ostatní práce.

Při výlovu budou některé silnice jednosměrné. Řidiči, kteří pojedou od Třeboně, odbočí za železničním přejezdem vpravo na obec Lužnice. Bezplatné parkoviště je u rybníka.

„Silničáři, kteří opravují silnici I/34 u Třeboně, ji tento víkend obousměrně zprůjezdnili, s omezenou rychlostí,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Pod hrází budou ukázky rybářského nářadí, děti zkusí chytat ryby na sádkách. K jídlu budou rybí polévky, filety, kapří hranolky i Jihočeské jerky ze sušeného rybího masa. Ženy baštýřů smaží rybí řízky.

„Zaregistrovali jsme si i ochrannou známku Třeboňské baštýřky,“ řekl Malecha. Loni se při výlovu prodalo 2 800 porcí kapra.

Většinu ryb v Rožmberku tvoří kapři

Rybník Rožmberk loví rybáři každoročně od roku 2012, předtím to dělali ob rok, střídavě lovili Rožmberk a rybník Dvořiště (337 hektarů). Jeho zázemí ale už nestačilo zájmu lidí. Teď loví Dvořiště jednou za dva roky. Tradice výlovu sahá do první republiky, kdy na výlov Rožmberka jezdil i Tomáš Garrigue Masaryk a z Prahy se vypravovaly zvláštní vlaky.

Fotogalerie

„Dnes jsou každý rok v Třeboni plné penziony i restaurace,“ řekl Malecha.

Většinu ryb v Rožmberku tvoří kapři, zbytek amuři, tolstolobici, líni a dravci. Každý rok jsou rybáři zvědaví, zda chytí dvoumetrového a čtyřicetikilového sumce Standu. Loni ho chytili a pustili zpět. „Je to lišák, ne vždy se ho podaří chytit,“ řekl Malecha.

Rybářství Třeboň se podílí na tuzemské produkci ryb 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3 200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr, zbytek lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost má 100 zaměstnanců, hospodaří na 450 rybnících o výměře 8 000 hektarů. Na export jde 65 až 70 procent ryb.

U Bezdreva budou rybářské slavnosti

Rybáři z Hluboké nad Vltavou se chystají na Bezdrev, kam se po roční pauze vrátí rybářské slavnosti. Vycházejí na sváteční 28. říjen.

„Bezdrev lovíme jednou za dva roky. Lidé se mohou těšit na ochutnávky ryb a různých tuzemských produktů, ukázky vaření ryb i jejich kuchání. Studenti rybářské školy z Třeboně ukážou svoji činnost. Na pódiu se vystřídá několik kapel,“ zve ředitel Rybářství Hluboká Vladimír Kaiser k rybníku, který se rozkládá poblíž Hluboké nad Vltavou.

První zátah rybáři plánují už v sedm hodin ráno, program oficiálně začne v deset. Dvakrát vystoupí českobudějovická folková kapela Bonsai č. 3, kuchařskou show obstará šéfkuchař Vladimír Tůma. Po loňském zdražení vrátili hlubočtí rybáři kapra na cenu z roku 2017. Minulý rok zaplatili návštěvníci výlovů Rybářství Hluboká 79 korun, nyní za kapra první třídy dají 75 korun.

Společnost hospodaří na 130 rybnících, z toho jich na podzim vyloví okolo padesáti. Zve ještě například na rybníky Blatec, Voblánov nebo Vlhlavský.

Do práce se pustí i společnost Blatenská ryba, začala na menších rybnících, nyní dojde i na větší, v říjnu a listopadu plánuje vytáhnout z vody přes 500 tun ryb. „Převládá kapr, z něhož jde většina na vývoz. Jeho spotřeba se v Česku příliš nemění,“ říká Jiří Bláha, jednatel Blatenské ryby.

Kapra první třídy společnost nabízí za 81 korun. „Na výlovech však připravíme speciální cenu pro návštěvníky, 19. října lovíme rybník v Putimi, kde bývá velká účast, protože to je nedaleko Písku. A na svátek 28. října se chystáme na náš největší rybník Buzický u Blatné,“ plánuje Bláha. Na obou místech budou klasicky ochutnávky a prodej živých ryb i pochoutek.

O rybníky se stará i Krajské školní hospodářství České Budějovice. Podroužek u Netolic rybáři lovili včera, z těch větších je ještě čeká třeba Rabiň nebo Řežabinec. Žádné akce pro veřejnost při výlovech nepořádají. „Ryby letos nezdražujeme, naopak uvažujeme o mírném zlevnění,“ informuje obchodní zástupce firmy Rostislav Lukáš.

Společnosti kapry nezdražují, přestože se dlouhodobé sucho podepisuje na jejich hospodaření. „I rybníky, které byly na jaře na normální hladině, v létě klesly o 30 až 50 centimetrů,“ hodnotí Bláha.

Studené jaro letos přešlo do velmi vysokých letních teplot. Na Hlubocku musejí lovit některé rybníky v předtermínu, aby obsádky neuhynuly. Třeboňští v létě naměřili, že v jejich rybnících chybí v poměru s běžně zadržovaným objemem asi 30 procent vody.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jelen sebral na honu myslivci kulovnici a utekl s ní do lesa, už ji nenašli

Hodně neobvyklý případ se stal při honu na Lipensku na jihu Čech. Jednomu z myslivců tam jelen odnesl kulovnici. Zbraň...

Tvrz chtěla armáda vyhodit do povětří, po opravě poslouží jako rozhledna

Z Tiché u hranic s Rakouskem se má stát nová turistická atrakce. Na dlouho chátrající tvrzi nyní odborníci staví novou...

Při nehodě převozové sanitky zemřela pacientka, další člověk je zraněný

Mezi obcemi Chlum a Volary na Prachaticku ráno havarovala sanitka zdravotnické dopravní služby, která převážela dva...

Pytlák zabil pětiletého muflona, trofej ho nezajímala

Policisté pátrají po pytlákovi, který na Jindřichohradecku skolil muflona. Odnesl si jen část masa, trofej zůstala na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potápěč se ztratil při ponoru do 30 metrů, jeho tělo našli až v úterý

Od neděle pátrala policie v Orlické přehradě po čtyřiačtyřicetiletém potápěči z Příbrami. Dvojice mužů se tam...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Motorkář havaroval při řádění v lese, druhý den utekl z nemocnice

Vážné zranění si způsobil dvacetiletý motorkář, který se ještě s jedním jezdcem proháněl lesem na Táborsku. Ani jeden...

Památkáři prohráli, místo fary bude parkoviště. Teď se mají bourat mosty

Premium V Dolních Slověnicích na Českobudějovicku bourají faru, odpor odborníků nepomohl. Místo ní se má stavět parkoviště....

Pytlák zabil pětiletého muflona, trofej ho nezajímala

Policisté pátrají po pytlákovi, který na Jindřichohradecku skolil muflona. Odnesl si jen část masa, trofej zůstala na...

Stánky s punčem oživily náměstí, policisté tam ale denně řeší přestupky

MF DNES vyrazila se státní a městskou policií na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II, kde je zhruba deset...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...