Třeboňští rybáři zvýšili ceny, výlovy odstartovali Rožmberkem

  10:05aktualizováno  10:05
Od pátku do neděle loví třeboňští rybáři největší český rybník Rožmberk. Na hrázích a sádkách budou kilogram ryb prodávat za 85 korun. To je meziročně o deset korun více. Mírně podraží i Blatenská ryba.

V pátek ráno začal výlov největšího českého rybníka Rožmberk. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vedle zbarvených stromů a chladných rán patří k podzimu na jihu Čech tradiční výlovy. Rožmberk, Svět nebo Dehtář. To jsou ty nejznámější, na kterých rybáři zatáhnou své sítě.

Kromě čerstvých kaprů, štik nebo candátů lákají návštěvníky na kulturní programy a kulinářské speciality.

Třeboňští rybáři zahájili třídenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk v pátek ráno. Akci pravidelně navštěvují desetitisíce lidí. Letos sloví i rybníky Velký Tisý, Záblatský, Krčín a Svět. Na hrázi při podzimních výlovech budou prodávat jak kapra první třídy, tak výběrového za jednotnou cenu 85 korun.

Ceny na sádkách i prodejnách zvedli už v září. „Letošní rok se pro nás vyvíjel dost nepříznivě kvůli dlouhodobému prohlubování deficitu vody v krajině,“ uvedl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Skoro celý rok měli na vodních plochách puštěnou aerační techniku, aby do vody dodávali chybějící kyslík. Třeboňským rybářům letos od jara chybělo 30 procent vody, kterou běžně zadržují v rybnících.

„Mělo to vliv i na naši ekonomiku, protože potřebujeme ryby v určité váhové kategorii. Museli jsme o to víc krmit, to znamená větší náklady na obiloviny. Navíc v letošním roce zasáhlo do cen pšenice i sucho, narostly nám ceny obilovin a energií,“ dodal Malecha.

Výlovy v kraji

Rybářství Třeboň - Rožmberk (12.-14. 10.), Velký Tisý (15.-19. 10.), Záblatský (29. 10.-2. 11.), Krčín (15.-16. 11.), Svět (19.-22. 11.)

Rybářství Hluboká - Dehtář (20.-24. 10.), Munický (26.-28. 10.), Blatec (30.-31. 10.), Volešek (5.-8. 11.)

Blatenská ryba - Podkostelní (13.10.), Labuť (25.-26. 10.), Milava (31. 10.-2. 11.), Pančál (7. 11.), Mnichovský (15. 11.)

Krajské školní hospodářství - Podroužek (11. 10.), Selibovský (6.-7. 11.)

Vojenské lesy a statky - Olšina (27. 10.)

Třeboňská společnost je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Letos na podzim plánuje vylovit asi 2 200 tun. Devadesát procent z toho tvoří kapr, zbytek lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na export jdou dvě třetiny ryb.

Náklady stouply i firmě Blatenská ryba. O kolik, společnost neuvedla. Kvůli tomu, že loni zdražila ceny prodávaných ryb na 81 korun a 85 korun za kilogram, zvýší ceny maximálně o koruny. Z podzimních výlovů čekají do 800 tun ryb.

„Výnos souvisí se suchem. Kde byla voda, tam je ryba slušná, kde nebyla, tam je ryba menší, podle toho budou výsledky. Začali jsme lovit první větší rybníky, v úterý jsme zalovili Starobor, první rybník s tržní rybou,“ sdělil jednatel Blatenské ryby Jiří Bláha.

Na rybnících, kde bylo málo vody, museli Blatenští ryby odchytávat a přesazovat jinam. Někde nasadili i aerátory. Spotřeba krmiv byla zhruba stejná jako loni. „V horku se nedalo tolik krmit, protože bychom rybu zabili. Ryba se nažere a pak má větší spotřebu kyslíku a dusí se,“ vysvětluje Bláha.

Blatenská ryba obstarává asi 1 550 hektarů rybníků na Strakonicku, Písecku a Příbramsku. Dominuje kapr, zhruba polovina produkce živých ryb jde na vývoz.

Fotogalerie

Rybářství Hluboká hospodaří na asi 150 rybnících, největším z nich je Dehtář, včetně něj budou na podzim Hlubočtí lovit asi dvě třetiny svých rybníků. „Doufáme ve výnos 800 tun ryb,“ podotkl hlavní zootechnik Aleš Kříž.

Výlov na Dehtáři je připravený na 20. října, následuje slov Munického rybníka, s nímž jsou už tradičně spojené hlubocké Rybářské slavnosti 27. října. Na hrázi návštěvníci najdou stánky s jídlem a řemesly, hudební vystoupení a odehraje se také klasické pasování do rybářského cechu. „Při výlovech budeme na hrázi prodávat kapra první třídy i výběrového za jednotnou cenu 79 korun,“ přiblížil Kříž.

Krajské školní hospodářství plánuje vylovit přibližně 80 rybníků. Cena za kapra prodávaného při výlovech pro veřejnost na Podroužku a Selibovském rybníku není ještě stanovena. „Vzhledem k nedostatku vody budeme určitě o pár korun zdražovat,“ dodal obchodní zástupce firmy Rostislav Lukáš.

Takto vypadal výlov Rožmberka v minulé sezoně:

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Písek neprodá pozemky v průmyslové zóně, firmy tam chtěly stavět haly

Na pozemcích u písecké průmyslové zóny by se mohlo začít stavět.

Haly pro lehký průmysl a skladování, nebo největší komplexní Truck park v jižních Čechách. Takové dvě nabídky na...

Kaple a škola chátraly, po opravách soutěží o titul Památka roku 2018

„Kaple měla na kahánku a k jejímu zboření stačil už jen buldozer. Nyní je...

Jednu ponechal majitel poničenou vlastnímu osudu, druhá bývala německou dívčí školou, ale podepsal se na ní zub času....

Mladý lupič si nejdřív troufl na chlapce, pak přepadl seniorku

V Praze 3 někdo v hádce vystřelil z plynové pistole (23.6.2017)

Jen dva dny trvalo, než kriminalisté z Písku dopadli pachatele, který v polovině února přepadl seniorku a okradl ji o...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz