Volby ve Strakonicích: současné vedení mění dresy

  8:48aktualizováno  8:48
Zastavit nesmyslné investice a plýtvání penězi z městského rozpočtu. S tímto heslem jde do volebního boje o 21 míst ve strakonickém zastupitelstvu hned několik stran a hnutí. Celkem si občané budou moci vybírat z 12 kandidátek, což je o čtyři více než v roce 2006.

Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Současný starosta Pavel Vondrys a místostarosta Pavel Pavel po neshodách s vedením místní ODS založili na jaře hnutí Slušnost a jistoty pro Strakonice.

"Chceme pokračovat v tom dobrém, co jsme pro město za těch 12 let v jeho čele udělali," potvrzuje dvojka na kandidátce Pavel ambice současných lidí z vedení města znovu uspět.

ODS získala v roce 2006 největší počet mandátů - osm.Současný lídr strany Radek Chvosta věří, že díky velmi dobře složené kandidátce mají šanci uspět i tentokrát.

"Strakonice mají dva problémy. Obrovský dluh, který včetně závazků dosáhne 600 milionů korun, což je celý roční rozpočet města. A nedaří se tu podnikatelům," vypočítává Chvosta největší bolístky.

Vůbec poprvé je na kandidátce mnoho podnikatelů. Sám Chvosta volby bere jako osobní výzvu ukázat, že se politika dá dělat čistě a úspěšně.
Nebojí se, že by pozici ODS oslabily známé spory se starostou Vondrysem.

LÍDŘI VE STRAKONICÍCH

Josef Samec (ČSSD)
František Pávek (KDU-ČSL)
Milada Vlasáková (KSČM)
Rudolf Šimek (Nezávislí)
Radek Chvosta (ODS)
Pavel Vondrys (SJPS)
Břetislav Hrdlička (SV)
Pavel Kavec (Zelení)
Jitka Krýzová (Suverenita)
Ivana Říhová (TOP 09)
Josef Štrébl (VPM)
Miloš Benedikt (4VIZE)

"Smírčí výbor nám v pátek potvrdil, že vyloučení Pavla bylo správné, stejně jako zaniknutí členství Vondryse. Ten přestoupil nejprve do Volyně a pak vytvořil vlastní kandidátku. Jsme připraveni to lidem vysvětlovat," dodává.

Jejich spojencem v zastupitelstvu určitě bude TOP 09. Blízkost programů potvrzuje i současná místostarostka Ivana Říhová. Ta opustila KDU-ČSL a je nyní jedničkou kandidátky TOP 09.

"Rozhodně si nemyslím, že by se všechno na radnici dosud dělalo špatně v neprospěch lidí. Začalo se třeba rekonstruovat Velké náměstí," vypočítává Říhová.

Jednička ČSSD Josef Samec by rád pro stranu ve volbách získal minimálně čtyři mandáty. "Chceme nabídnout lidem život v příjemném, ale ne přemodernizovaném městě," poznamenává.

O přízeň voličů usiluje i Volba pro město, kterou vede Josef Štrébl. Sám byl starostou osm let. "Kritizuju vedení města za megalomanské stavby. Nejsem proti výstavbě školy Povážská. Ale ze 350 milionů je to tragédie," líčí.

S kritikou vedení radnice jde do voleb i zcela nové hnutí Strakonická Veřejnost. "Město nesmyslně blokuje informace, manipuluje s nimi. Chceme vše zprůhlednit," říká lídr Břetislav Hrdlička.

A jednička strany 4 VIZE Miloš Benedikt dodává: "Strakonice nevzkvétají. Chceme zabránit zadlužování, aby se pak nemusel levně vyprodávat majetek."

Do místního zastupitelstva míří i Nezávislí, kteří by rádi přilákali do města firmy. Zelení chtějí víc třídit odpady. Jitka Krýzová z kandidátky Suverenity zase tvrdí, že město by potřebovalo stmelit. "Jsou tu šikovní lidé, jen potřebují cítit podporu radnice," je přesvědčena Krýzová, která rovněž opustila řady ODS.

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun....

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Najdete na iDNES.cz