Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Náš národ se změnil. Držíme pohromadě, říkají Ukrajinci studující na jihu

  10:05
Mladí Ukrajinci přijeli do Českých Budějovic studovat češtinu, aby tady pak mohli pokračovat na vysokých školách. Nyní navíc pomáhají svým krajanům, kteří uprchli před válkou. Učí jejich děti. Také vyprávějí o tom, jak sledují události doma a jak vycházejí se svými ruskými spolužáky.

Studenti jazykové školy Rener Education v Budějovicích pomáhají s výukou ukrajinských dětí v Hluboké nad Vltavou. V přední řadě zleva stojí Nikita Levenko, Oleksandra Snitsaruková a Jana Filipenko. Za nimi jsou Sofiia Synkevyč a Viktoriia Koloniu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Je jim mezi 17 a 19 lety, každý má jiné zájmy a představy o budoucím povolání. Ale jedno mají společné. Pocházejí z Ukrajiny a studují na jazykové škole Rener Education v Českých Budějovicích.

„Poznali jsme se až tady v Čechách. Jsme tu teprve půl roku, učí nás jazyk a pomáhají nám se začleněním,“ vysvětluje Nikita Levenko.

Po absolvování ročního studia postoupí dál na vysoké školy napříč Českou republikou. Nyní jsou rádi, že jsou v bezpečí. Zároveň ale nechtějí jen přihlížet, a tak pomáhají například s výukou dětí, které před válkou utekly na jih Čech.

„Věděla jsem, že lidé potřebují pomoc. Paní Tamara z naší školy nám napsala, že do Hluboké nad Vltavou přijely děti, které potřebují pomoc s výukou. Tak jsme hned souhlasili, že pomůžeme,“ vysvětluje Oleksandra Snitsaruková a dodává, že má s výukou dětí zkušenosti, protože má hodně sester.

Nápad se zalíbil i další studentce Janě Filipenko, která má na starost nejmenší děti. „Učím je čtyři předměty – matematiku, ukrajinštinu, přírodovědu a čtení. Dětem se tu moc líbí, a tak o válce nemluví. Za to jsem moc ráda,“ doplňuje.

Starší děti chtěly poznat češtinu hned druhý den školy. „Zajímaly je všechny podrobnosti o České republice. Seděly potichu a psaly si poznámky. Chtějí se naučit i jazyk,“ vypráví nadšeně Oleksandra, která pomáhá s výukou každý den ve volném čase.

Na jazykové škole v Českých Budějovicích se vzdělávají kromě ukrajinských studentů také děti z Kazachstánu a Ruska.

„Rozumíme jeden druhému a chápeme, že každý z nás má nějaké problémy. Všichni věříme, že bude líp,“ popisuje Nikita. „Tato doba je těžká nejen pro nás Ukrajince, ale i pro naše spolužáky z Ruska, kteří s válkou nesouhlasí,“ navazuje Oleksandra. Cítí, že musí jeden druhého podporovat.

Zprávy z domova mají přes vojáky

Pomoc uprchlíkům nabízejí i spolužáci z Ruska. Hlavní problém však je, že spousta Ukrajinců neumí rusky a platí to i opačně. „Teď jsou nejvíce potřební lidé, kteří umějí dobře náš jazyk. Proto se nemohou zapojit tak, jak by chtěli,“ vysvětluje Nikita a dodává, že jsou ochotni s čímkoliv pomoci a s válkou v žádném případě nesouhlasí.

Než odjeli do Česka, nic nenasvědčovalo tomu, co se za pár měsíců stane. „Všechny příbuzné i kamarády máme na Ukrajině. Jsme s nimi v kontaktu, ale v některých oblastech mají problém s internetem, tak je složité se s nimi spojit. Někde nefunguje ani telefon. Hodně informací se k nám dostane přes naše vojáky. Ti například natáčejí videa a informují nás o situaci. To nám moc pomáhá, protože vidíme, že za nás všechny budou bojovat až do konce,“ cení si Oleksandra.

Díky spojení s vojáky vidí, že jsou informace v českých mediích pravdivé. „Ještě jsem neviděla žádnou dezinformaci. To máme ověřené. Ale velký rozdíl je například v novinách, které vycházejí v Rusku. Tam je spousta lží,“ potvrzuje Oleksandra.

Kdyby nezačala válka, plánovali do budoucna zůstat v Česku. Nyní se jim priority mění.

„Nejde jen o budovy a města, ale budeme muset znovu vybudovat i ekonomiku. Když vystudujeme, můžeme se na Ukrajinu vrátit a založit například nějakou firmu, kde budou moci lidé pracovat. To bude důležité,“ má v plánu Nikita.

„Myslím si, že se náš národ hodně změnil. Nyní držíme všichni pohromadě. Moje babička farmaří, a tak rozdává potřebným brambory. Další má restauraci a zdarma roznáší obědy. Každý pomáhá, jak může,“ dokládá hrdě Oleksandra.

Kromě pomoci musí ale zvládat i svoje studium, aby se dostali na vysoké školy. „Každého studenta dobře známe. Jsme škola rodinného typu. Každé ráno vstávám a dostávám zprávy od všech rodičů našich žáků, převážně tedy maminek, jestli jsou všichni v pořádku. Ale také jak to vypadá u nich. Máme tu realitu přímo z první ruky,“ popisuje jednatelka školy Tamara Marachovska, která žije v České republice 15 let.

V pomoci budou dál pokračovat. Například 2. dubna uspořádají charitativní ples. Dále má vedení školy v plánu pořádat výuku zdarma pro uprchlíky. A to jak pro děti a studenty, tak i pro dospělé. Začne 21. března. „Zájemci o studium nebo jinou pomoc se s námi mohou spojit přes stránky školy Rener Education, kde naleznou kontakt,“ vzkazuje Marachovska.

  • Nejčtenější

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

První procházka tunelem Pohůrka na dálnici D3. Auta jím projedou v prosinci

28. května 2024  13:17

Při okraji stojí jen pár nákladních automobilů a těžké techniky. Z útrob tunelu Pohůrka na okraji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Přeliv na Orlíku připomíná skokanský můstek, vedle postavili mobilní betonárnu

28. května 2024  9:26

Až desetitisíciletou povodeň brzy zvládne orlická přehrada na Vltavě. Pracovníci Metrostavu tam...

Kůrovec před 30 lety ničil Šumavu, dnes jsou smrky vyšší a silnější. Podívejte se

30. května 2024  13:33

Premium Byla to jedna ze zlomových událostí, které směrovaly vývoj divoké přírody na Šumavě. Od prvního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Č. Budějovice - Táborsko 2:1, nejdřív dvě penalty, v nastavení trefil výhru Nikl

30. května 2024  17:43,  aktualizováno  21:41

Dva pokutové kopy, obrat i gól v úplném závěru. Budějovičtí fotbalisté v prvním utkání baráže...

Ukázali jsme, že se s Dynamem můžeme hrát, těší táborského kouče Nádvorníka

31. května 2024  15:53

Všechno jim vycházelo podle představ. Odolali úvodnímu náporu, setřásli nervozitu a z nabídnuté...

V Kovosvit MAS podala výpověď většina zaměstnanců, od března nedostali výplaty

31. května 2024  15:01

Ve strojírenské firmě Kovosvit MAS Machine Tools podalo výpověď 178 z 220 zaměstnanců. Důvodem je,...

Z budějovického půlmaratonu je nově festival, přibyl i závod na pět kilometrů

31. května 2024  12:37

V součtu až šest tisíc běžců v sobotu obsadí především centrum Českých Budějovic. Rovinku na...

Jahod bude málo, poškodily je mrazy. Někde samosběry ani neotevřou

31. května 2024  9:08

Sklizeň jahod letos začíná o pár týdnů dříve, často však není co sbírat, mráz totiž v dubnu spálil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...