V Dačicích příští rok postaví ledové kluziště i nové školní třídy

  16:14
Ledové kluziště, jedenáct nových tříd na Základní škole Komenského i modernizace městského úřadu. To jsou největší projekty, které podpořili zastupitelé Dačic při schvalování rozpočtu na příští rok.

Letos opravili v Dačicích domov seniorů. Příští rok se rekonstrukce dočká například Základní škola Komenského. | foto: David Peltán, MAFRA

S podobným schodkem jako v letošním roce schválili zastupitelé Dačic rozpočet města na příští rok. Deficit má být 19,5 milionu korun. Nejvíce peněz půjde do státní správy a školství. Celkem hodlají v Dačicích investovat 85 milionů korun. 

„V rozpočtu předpokládáme příjmy necelých 214 milionů, výdajová položka čítá více než 233 milionů. Máme o 11 milionů nižší rozpočet oproti tomuto roku,“ uvedl starosta Dačic Karel Macků.

Rozdíl je způsobený především letošní výstavbou Mateřské školy Za Lávkami, která výdaje navýšila o 57 milionů korun. Příští rok si největší díl z rozpočtu – 20 milionů – ukrojí Základní škola Komenského. Vedení města i školy se totiž snaží vyřešit dlouhodobý problém s nevyhovujícími kapacitami. Řada tříd nemá svou kmenovou místnost a musí se učit v odborných učebnách. 

„V posledních letech nám přibyla spousta dětí a s kapacitou jsme na hraně našich možností. Několik tříd se musí dlouhodobě učit ve specializovaných učebnách, což je naprosto nevyhovující,“ vysvětlila ředitelka Základní školy Komenského Eva Macků.

S rozšířením školy by se mělo začít v únoru a jedenáct nových učeben doplní učitelské kabinety, toalety nebo výtah, který vyřeší bezbariérový vstup do budovy.

„Pokud se vše vysoutěží podle plánu, začneme na začátku února. Na jaře příštího roku by mělo být hotovo,“ přiblížila ředitelka.

Radnice úpravu školy podpoří také v roce 2020. Dohromady by opravy měly vyjít na 45 milionů korun s tím, že velkou část by pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Peníze dostane úřad nebo kluziště

Proměny se budou týkat i městského úřadu, který čeká v příštím roce modernizace za 15 milionů. Ve čtyřech etapách chce vedení města především zvýšit efektivitu úředníků a zlepšit komunikaci mezi úřadem a obyvateli Dačic.

„První krok se bude týkat dodání informačního systému a instalací vysokorychlostní sítě. Poté se budeme soustředit na zavedení systému, který by měl zlevnit a ulehčit práci našich zaměstnanců napříč všemi odbory,“ popsal starosta Macků.

Město dále úředníkům zajistí snadnější dostupnost databází a dokumentů v portálu zaměstnance. Svého webu se dočkají i obyvatelé Dačic, kteří si díky němu budou moci elektronickou cestou domlouvat schůzky na úřadě nebo zjišťovat závazky vůči městu.

Už v letošním roce mělo stát nové ledové kluziště u sportovního stadionu, ale nepodařilo se vysoutěžit společnost, která by splňovala představy radnice.

„Přihlásila se nám jenom jedna firma, která se ale nevešla do rozpočtu, za který jsme plochu chtěli nechat postavit,“ objasnil starosta.

V plánu je tedy vybudovat ji v příštím roce, a pokud vše vyjde podle plánu, první bruslaři by se po kluzišti za plánovaných 11 milionů korun mohli svézt na začátku příští zimy.

Rozpočet dále počítá s investicemi do opravy ulice Za Lávkami, která bude stát sedm milionů korun a navazuje na letošní výstavbu mateřské školy.

Rozšíření za čtyři miliony korun se dočká také knihovna Matěje Mikšíčka a město nechá mimo jiné připravit rozsáhlý projekt za desítky milionů korun rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Dolních Němčicích, jenž by měl být zahájen napřesrok.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

U Třeboně řidiče při předjíždění zaskočilo odbočující auto, zranilo se pět lidí

Při vážné dopravní nehodě nedaleko Přeseky u Třeboně na Jindřichohradecku se dopoledne zranilo pět lidí. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému a vzlétl i vrtulník....

19. července 2024  13:44

Precizní milimetrová práce. Betonáři mají na mostě přes Orlík hotovou nejtěžší část

To nejhorší mají stavební dělníci za sebou. Zbývající horní část nosné konstrukce nového železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou se jim podařilo zdárně dobetonovat a k...

19. července 2024  11:11

Podolski je legenda i normální kluk. Hellebrand o hvězdě i polském začátku

Přestože se vydal na své první zahraniční angažmá, domů do Zlína to má blíž, než když naposledy působil v Budějovicích. Fotbalový záložník Patrik Hellebrand se těší na start nové sezony v polském...

19. července 2024  8:10

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...