V Dačicích příští rok postaví ledové kluziště i nové školní třídy

  16:14aktualizováno  16:14
Ledové kluziště, jedenáct nových tříd na Základní škole Komenského i modernizace městského úřadu. To jsou největší projekty, které podpořili zastupitelé Dačic při schvalování rozpočtu na příští rok.

Letos opravili v Dačicích domov seniorů. Příští rok se rekonstrukce dočká například Základní škola Komenského. | foto: David Peltán, MAFRA

S podobným schodkem jako v letošním roce schválili zastupitelé Dačic rozpočet města na příští rok. Deficit má být 19,5 milionu korun. Nejvíce peněz půjde do státní správy a školství. Celkem hodlají v Dačicích investovat 85 milionů korun. 

„V rozpočtu předpokládáme příjmy necelých 214 milionů, výdajová položka čítá více než 233 milionů. Máme o 11 milionů nižší rozpočet oproti tomuto roku,“ uvedl starosta Dačic Karel Macků.

Rozdíl je způsobený především letošní výstavbou Mateřské školy Za Lávkami, která výdaje navýšila o 57 milionů korun. Příští rok si největší díl z rozpočtu – 20 milionů – ukrojí Základní škola Komenského. Vedení města i školy se totiž snaží vyřešit dlouhodobý problém s nevyhovujícími kapacitami. Řada tříd nemá svou kmenovou místnost a musí se učit v odborných učebnách. 

„V posledních letech nám přibyla spousta dětí a s kapacitou jsme na hraně našich možností. Několik tříd se musí dlouhodobě učit ve specializovaných učebnách, což je naprosto nevyhovující,“ vysvětlila ředitelka Základní školy Komenského Eva Macků.

S rozšířením školy by se mělo začít v únoru a jedenáct nových učeben doplní učitelské kabinety, toalety nebo výtah, který vyřeší bezbariérový vstup do budovy.

„Pokud se vše vysoutěží podle plánu, začneme na začátku února. Na jaře příštího roku by mělo být hotovo,“ přiblížila ředitelka.

Radnice úpravu školy podpoří také v roce 2020. Dohromady by opravy měly vyjít na 45 milionů korun s tím, že velkou část by pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Peníze dostane úřad nebo kluziště

Proměny se budou týkat i městského úřadu, který čeká v příštím roce modernizace za 15 milionů. Ve čtyřech etapách chce vedení města především zvýšit efektivitu úředníků a zlepšit komunikaci mezi úřadem a obyvateli Dačic.

„První krok se bude týkat dodání informačního systému a instalací vysokorychlostní sítě. Poté se budeme soustředit na zavedení systému, který by měl zlevnit a ulehčit práci našich zaměstnanců napříč všemi odbory,“ popsal starosta Macků.

Město dále úředníkům zajistí snadnější dostupnost databází a dokumentů v portálu zaměstnance. Svého webu se dočkají i obyvatelé Dačic, kteří si díky němu budou moci elektronickou cestou domlouvat schůzky na úřadě nebo zjišťovat závazky vůči městu.

Už v letošním roce mělo stát nové ledové kluziště u sportovního stadionu, ale nepodařilo se vysoutěžit společnost, která by splňovala představy radnice.

„Přihlásila se nám jenom jedna firma, která se ale nevešla do rozpočtu, za který jsme plochu chtěli nechat postavit,“ objasnil starosta.

V plánu je tedy vybudovat ji v příštím roce, a pokud vše vyjde podle plánu, první bruslaři by se po kluzišti za plánovaných 11 milionů korun mohli svézt na začátku příští zimy.

Rozpočet dále počítá s investicemi do opravy ulice Za Lávkami, která bude stát sedm milionů korun a navazuje na letošní výstavbu mateřské školy.

Rozšíření za čtyři miliony korun se dočká také knihovna Matěje Mikšíčka a město nechá mimo jiné připravit rozsáhlý projekt za desítky milionů korun rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Dolních Němčicích, jenž by měl být zahájen napřesrok.

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Spolujezdec zemřel v autě rozbitém o stromy, řidička ve vrtulníku

Řidička vyjela s Fordem Fiesta do lesa. Její spolujezdec zemřel na místě, žena...

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na Písecku. Řidička osobního vozu ze zatím nejasných příčin vyjela ze silnice do...

Boj o baráž: Vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Hokejisté Kladna a Budějovic otevřeli semifinále venkovními výhrami

Jaromír Jágr (vpravo) z Kladna proti Jihlavě, sleduje ho Adam Zeman.

Do semifinálových sérií první hokejové ligy vstoupily lépe Kladno a České Budějovice. Rytíři zvítězili na ledě vítěze...

Další z rubriky

V Lišově odvolali ředitele školy. Učitelé chtějí, aby zůstal do prázdnin

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Ředitel ZŠ a MŠ v Lišově odchází k 31. březnu. Nabídl městu, že dokončí letošní školní rok, což požadovali i učitelé....

V jihočeské přírodě vládnou vrabci a sýkory, ukázal velký průzkum

Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko? (17)

Skoro 27 tisíc ptáků zaznamenali dobrovolníci při velkém sčítání v Jihočeském kraji, do kterého se ve třech lednových...

Nový klip kapely Lex Barker tvoří tisíce fotografií z Českých Budějovic

Kapela Lex Barker v současnosti vystupuje ve třech bez baskytary.

Více než osm tisíc fotografií ve vysokém rozlišení poskládaných do videa. Záběry na frontmana, ale i detaily z...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz