V Dačicích příští rok postaví ledové kluziště i nové školní třídy

  16:14aktualizováno  16:14
Ledové kluziště, jedenáct nových tříd na Základní škole Komenského i modernizace městského úřadu. To jsou největší projekty, které podpořili zastupitelé Dačic při schvalování rozpočtu na příští rok.

Letos opravili v Dačicích domov seniorů. Příští rok se rekonstrukce dočká například Základní škola Komenského. | foto: David Peltán, MAFRA

S podobným schodkem jako v letošním roce schválili zastupitelé Dačic rozpočet města na příští rok. Deficit má být 19,5 milionu korun. Nejvíce peněz půjde do státní správy a školství. Celkem hodlají v Dačicích investovat 85 milionů korun. 

„V rozpočtu předpokládáme příjmy necelých 214 milionů, výdajová položka čítá více než 233 milionů. Máme o 11 milionů nižší rozpočet oproti tomuto roku,“ uvedl starosta Dačic Karel Macků.

Rozdíl je způsobený především letošní výstavbou Mateřské školy Za Lávkami, která výdaje navýšila o 57 milionů korun. Příští rok si největší díl z rozpočtu – 20 milionů – ukrojí Základní škola Komenského. Vedení města i školy se totiž snaží vyřešit dlouhodobý problém s nevyhovujícími kapacitami. Řada tříd nemá svou kmenovou místnost a musí se učit v odborných učebnách. 

„V posledních letech nám přibyla spousta dětí a s kapacitou jsme na hraně našich možností. Několik tříd se musí dlouhodobě učit ve specializovaných učebnách, což je naprosto nevyhovující,“ vysvětlila ředitelka Základní školy Komenského Eva Macků.

S rozšířením školy by se mělo začít v únoru a jedenáct nových učeben doplní učitelské kabinety, toalety nebo výtah, který vyřeší bezbariérový vstup do budovy.

„Pokud se vše vysoutěží podle plánu, začneme na začátku února. Na jaře příštího roku by mělo být hotovo,“ přiblížila ředitelka.

Radnice úpravu školy podpoří také v roce 2020. Dohromady by opravy měly vyjít na 45 milionů korun s tím, že velkou část by pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Peníze dostane úřad nebo kluziště

Proměny se budou týkat i městského úřadu, který čeká v příštím roce modernizace za 15 milionů. Ve čtyřech etapách chce vedení města především zvýšit efektivitu úředníků a zlepšit komunikaci mezi úřadem a obyvateli Dačic.

„První krok se bude týkat dodání informačního systému a instalací vysokorychlostní sítě. Poté se budeme soustředit na zavedení systému, který by měl zlevnit a ulehčit práci našich zaměstnanců napříč všemi odbory,“ popsal starosta Macků.

Město dále úředníkům zajistí snadnější dostupnost databází a dokumentů v portálu zaměstnance. Svého webu se dočkají i obyvatelé Dačic, kteří si díky němu budou moci elektronickou cestou domlouvat schůzky na úřadě nebo zjišťovat závazky vůči městu.

Už v letošním roce mělo stát nové ledové kluziště u sportovního stadionu, ale nepodařilo se vysoutěžit společnost, která by splňovala představy radnice.

„Přihlásila se nám jenom jedna firma, která se ale nevešla do rozpočtu, za který jsme plochu chtěli nechat postavit,“ objasnil starosta.

V plánu je tedy vybudovat ji v příštím roce, a pokud vše vyjde podle plánu, první bruslaři by se po kluzišti za plánovaných 11 milionů korun mohli svézt na začátku příští zimy.

Rozpočet dále počítá s investicemi do opravy ulice Za Lávkami, která bude stát sedm milionů korun a navazuje na letošní výstavbu mateřské školy.

Rozšíření za čtyři miliony korun se dočká také knihovna Matěje Mikšíčka a město nechá mimo jiné připravit rozsáhlý projekt za desítky milionů korun rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Dolních Němčicích, jenž by měl být zahájen napřesrok.

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun....

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Najdete na iDNES.cz