ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Miroslav Kubín

Jihočeské raky zahubil mor, v křečích si ulamují končetiny

  • 5
Na jihu Čech se po několika letech objevil račí mor. Uhynulé raky říční našli rybáři v polovině dubna při kontrolním odlovu ryb v Rožmitále na Šumavě na Českokrumlovsku. Laboratorní analýzy krajské veterinární správy nyní potvrdily, že se v potoce přímo v obci skutečně objevila nebezpečná nemoc korýšů.

„Místní rybáři nás okamžitě kontaktovali a společně s veterináři jsme na místě potvrdili úhyn raků říčních, následně jsme zajistili zbytky mrtvých kusů pro analýzu. Prošli jsme přibližně sto metrů potoka a na přibližně pětadvaceti metrech toku jsme objevili asi deset uhynulých či umírajících raků,“ vysvětluje zoolog Tomáš Bodnár z jihočeské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Račí mor

Račí mor je plísňové onemocnění, které se přenáší vodou a spórami. Zatímco americké druhy raků jsou vůči nemoci imunní, původní české, ale například i východoasijské druhy decimuje mor plnou silou. Napadá jejich nervovou soustavu a paralyzuje je, případně jim způsobí silné křeče, při nichž si až ulamují končetiny. Nemocné kusy nočního zvířete je pak možné vidět i ve dne. Nemoc se dá odhalit pouze analýzou račí DNA.

Současný nález je na jihu Čech první po několika letech, kdy se žádné z podezření na nemoc nepodařilo prokázat.

„Je ale nutné zdůraznit, že za posledních třicet let se ročně v celé republice potvrdí až tři takové případy. Letos už se objevilo podezření na Jindřichohradecku, nicméně analýzy žádnou nemoc neodhalily,“ říká děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Pavel Kozák, který se specializuje právě na raky.

Podle něho jsou podobná ohniska velmi nebezpečná. Nemoc se navíc nejčastěji objevuje po ostrůvcích.

„V tomto případě je patrná větší koncentrace račího moru a jeho spór, což může znamenat další šíření nemoci. Důležité také je, zda se podařilo alespoň částečně zachovat zdravou populaci původního druhu a jestli se tam nevyskytují i zavlečené druhy raků,“ připomíná Kozák.

Račí mor je plísňové onemocnění

Nákaza se také velmi rychle a snadno šíří. Nemoc nejčastěji přenášejí sami raci nebo ryby.

„Může se ale stát, že spóry se zachytí i na srsti zvířat nebo na oblečení rybářů, kteří potokem či řekou procházejí. Pak se mohou snadno přemístit do jiného vodního prostředí, kde se může začít šířit,“ doplňuje Bodnár s tím, že spóry mohou ve vodě přežívat velmi dlouhou dobu.

„Mor se navíc může při vhodných klimatických podmínkách nekontrolovatelně šířit. Pokud někde k nákaze dojde, už celé populaci v místě zpravidla není pomoci. Rozhodně se nedoporučuje, aby někdo zkoušel raky zachraňovat nebo přenášet do jiných vod. Tím by se nemoc šířila nadále,“ upozorňuje Bodnár.

Původní račí druhy byly na jihu Čech na menších tocích ještě donedávna poměrně dobře izolované. To se ale postupem času mění a i do těchto míst se šíří invazní druhy.

„Máme dokonce lokality na Šumavě, kde byly donedávna pouze původní druhy, nyní se tam ale objevují ve velkém raci signální, což je pro původní populaci nebezpečné. S teplejším počasím navíc roste riziko šíření moru mezi raky,“ dodává Kozák.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit