Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Učni v Kaplici protestovali proti ředitelce školy, šli ke starostovi

  16:23
Průvod učňů došel minulý pátek na kaplickou radnici, aby předal starostovi prohlášení. Žáci v něm nesouhlasí s nástupem Zdeňky Lovčí do čela sloučených škol. Studenti obchodní akademie protest nepodpořili. Za novou ředitelkou stojí i město.

Zvuk píšťalek a transparenty s nápisy Lovčí nechceme. Asi sedmdesát učňů se v pátek ráno rozhodlo protestovat proti nové, již zvolené ředitelce Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště.

Zdeňka Lovčí do funkce nastoupí od listopadu. Za úkol bude mít přivést do lavic více žáků, protože v posledních letech zájem o školu výrazně klesal.

Průvod vyšel v osm hodin ráno z učiliště v Pohorské ulici. Mladí účastníci drželi v rukou nakopírovaná prohlášení, jeden výtisk chtěli odevzdat starostovi Kaplice Pavlu Talířovi. Stojí v něm několik výhrad k nové ředitelce a požadavek na vypsání nového výběrového řízení.

Páteční akce doplnila petici, kterou ještě předtím podepsali vyučující i někteří žáci. Adresovaná byla Radě Jihočeského kraje. Právě kraj je zřizovatelem školy.

„Paní Lovčí se vyjadřuje o učilišti s despektem. Nechtěla u nás dříve učit, ale teď by nám chtěla dělat ředitelku?“ ptal se Jan, žák prvního ročníku učňovského oboru kuchař číšník, když průvod dorazil k budově gymnázia a obchodní akademie v Linecké ulici.

Učni tu chtěli vyzvat studenty, aby se do protestu zapojili. Právě ty Zdeňka Lovčí vyučuje.

Odešli však s nepořízenou. Zatímco několik protestujících zašlo přímo do budovy, ostatní koukali do oken, kde stáli studenti. „Pojďte s náma!“ mohli slyšet.

„Tímhle se nic nevyřeší. Kdybychom protestovali i my, možná by to smysl mělo, ale takhle nesouhlasí jenom jedna část školy. Podle nás paní Lovčí bude schopnější než její předchůdci,“ řekl žák třetího ročníku obchodní akademie a další přikyvovali.

„Je to nešťastné. Většina z učňů s paní Lovčí nemá osobní zkušenost. Náš učitelský sbor za novou ředitelkou stojí,“ dodává vyučující odborných ekonomických předmětů Jaroslava Dánová.

Předem ohlášený průvod, na který byli žáci uvolněni z vyučování, pokračoval na náměstí před radnici.

„Někteří učni už mají s paní Lovčí neblahé zkušenosti ze základní školy nebo si to zkrátka sdělí mezi sebou na sociálních sítích. Nemyslíme si, že výběrové řízení, kde jsou rovnou upřednostňováni kandidáti z Kaplice, je správné,“ myslí si Martin Čech, jeden z učitelů SOU. Upřednostnění kandidáta z Kaplice vyčítá výběrové komisi i prohlášení pro starostu připravené učni.

Starosta prohlášení nepřijal

Skupinka žáků šla do kanceláře starosty Pavla Talíře. Tam si s ním za zavřenými dveřmi celou situaci vyříkávali asi 20 minut. Talíř jejich prohlášení, které chtěli, aby předal Jihočeskému kraji, nepřijal.

„Jestli žáci chtějí proti nové ředitelce demonstrovat, tady jsou špatně. Zřizovatelem je kraj. Můžu k tomu říct jen to, že městu jde o to, postavit školu zpátky na nohy a maximálně se ji snažíme podporovat,“ sdělil starosta po odchodu učňů s tím, že prohlášení nepřijal i z důvodu nepodložených slov některých protestujících.

Další učni před úřadem svým skandováním podporovali současného statutárního zástupce školy Josefa Rezničáka. Jejich favorit na ředitele se však do konkurzu vůbec nepřihlásil.

„Vedení školy by mělo dostat prostor pro potřebnou práci. Věříme, že s žáky máme společný zájem o nápravu nepříznivé situace. Podobné protesty a argumenty bez důkazů však nikam nepovedou a rozhodně nepřispějí ke stabilizaci školy,“ doplnil místostarosta Kaplice Libor Lukš.

Učitelé nespokojení s kandidátkou Lovčí se dříve obrátili i na poslance Františka Váchu, který následně dopisem apeloval na Jihočeský kraj, aby uspořádal co nejtransparentnější výběrové řízení.

MF DNES požádala o reakci i nastávající ředitelku. Žáci jí v prohlášení vytýkají například její údajné direktivní postoje, její zájem o pozice na školách v jiných městech nebo údajná nelichotivá vyjádření o učilišti.

„Do konkurzu jsem se hlásila jako učitelka, která by se chtěla stát ředitelkou celé jedné školy. Jak maturitních, tak učebních oborů. Tak budu také vystupovat. Proto mě mrzí, že o mně někdo mluví, aniž by si můj názor vyslechl,“ reaguje Lovčí.

„Je mi líto, co se děje, aniž bych představila svou vizi. Mám v plánu školu restartovat. Chci požádat o otevření nových oborů a získat maximální finanční prostředky. Všechna pracoviště je potřeba modernizovat,“ pokračuje.

Podle svých slov si přeje zapracovat i na vztazích učitelů napříč školou.
Naposledy seděl v křesle ředitele Ladislav Šolc, který skončil po sedmi měsících s koncem minulého školního roku.

Autoři:
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Lákavá výzva, ale nemůžu. Poslanec Vojtko odmítl převzít Gazdíkův resort

Poslanec za STAN Viktor Vojtko odmítl nabídku na vedení ministerstva školství. Jeden z možných kandidátů na ministra to...

VIDEO: Na elektrokoloběžce jely po stezce dvě dívky, srazily se s cyklistkou

Dvě podobné nehody za účasti sdílených elektrokoloběžek vyšetřují v posledních dnech českobudějovičtí policisté. Při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neumanová znovu vládla všem, slaví třetí domácí cyklistický titul

Cyklistka Tereza Neumanová obhájila na společném mistrovství Česka a Slovenska prvenství v silničním závodě. V...

Matka, která se chtěla utopit s batoletem v řece, dostala jedenáct let

Krajský soud v Českých Budějovicích poslal na jedenáct let do vězení ženu, která se podle obžaloby loni v prosinci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bárta vybojoval v Kovářově už sedmý domácí titul z cyklistické časovky

Cyklista Jan Bárta si na společném mistrovství Česka a Slovenska v jihočeském Kovářově vyjel už sedmý domácí titul v...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Jižní Čechy, druhé nejlepší místo k životu. Přibývají byty, schází lékaři

Jihočeský kraj skončil druhý v průzkumu Místo pro život. Porota ocenila sociální služby, třídění odpadu či nízkou...

Zloděj ukradl z ohrady na statku na Strakonicku pětiletého poníka

Strakoničtí policisté vyšetřují netradiční případ. Neznámý zloděj ukradl ve čtvrtek ze statku poníka. A žádají, aby se...

Matka, která se chtěla utopit s batoletem v řece, dostala jedenáct let

Krajský soud v Českých Budějovicích poslal na jedenáct let do vězení ženu, která se podle obžaloby loni v prosinci...

Odborníci vypustili do Teplé Vltavy na Šumavě uměle odchované perlorodky

Správa Národního parku Šumava se snaží zvyšovat počty perlorodek v Teplé Vltavě. Odborníci mlže uměle odchovávají a pak...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...