Úsekové radary si jihočeská města chválí, donutily řidiče zpomalit

  9:06
V obci Velká, která spadá pod Milevsko, mají úsekové měření rychlosti už 14 let. Postupně se přidávají i další jihočeská města. S využíváním radarů jsou většinou spokojená. Podařilo se jim díky tomu zklidnit dopravu v místech, kde lidé často překračovali povolenou rychlost.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Řada řidičů bezstarostně prosviští centrem města a o tom, že projeli radarově měřeným úsekem, se dozvědí až z obsílky s výzvou k zaplacení pokuty.

Jedním z prvních měst, které úsekové měření začalo využívat, bylo Milevsko na Písecku, které je nechalo nainstalovat do obce Velká už v roce 2009. Vyslyšelo prosby místních, kteří si dlouhodobě stěžovali, že ve vsi řidiči často jezdí příliš rychle. Obavy měli hlavně z kamionů.

„Od té doby počet přestupků jednoznačně poklesl, což vidíme i ze statistik, které posíláme na dopravní inspektorát. Právě ve Velké se zlepšení projevilo nejvíce, máme tam ročně jen několik tisíc přestupků,“ vysvětlil vedoucí milevského dopravního odboru Josef Hrůza s tím, že radnice řeší také přestupky z nedalekých Bernartic a Hrejkovic, kde v minulých letech starostové nechali i přes administrativní náročnost systém nainstalovat.

Ve Svinech se nevyplatily

Právě komplikace spojené s provozem úsekových radarů stály za tím, že například v Trhových Svinech na Budějovicku nevydržely ani dva roky. Tehdejší vedení radnice je nechalo zřídit v březnu 2017, na začátku roku 2019 už ale řidiče projíždějící městem neměřily. Podle současného starosty Davida Štojdla se totiž nepotvrdil ekonomický potenciál, který si od něj zástupci radnice tehdy slibovali.

„Neležíme na důležité dopravní tepně a nakonec jsme na celý systém jako město dopláceli, protože jsme museli přijmout úředníky na administrativu spojenou s provozem radarů, které jsme si museli pronajímat. Nyní máme na průtahu obcí umístěné radary s digitální tabulí ukazující aktuální rychlost. Občas také na riziková místa posíláme strážníky,“ popisuje starosta současnou praxi v Trhových Svinech.

Na devadesátce naměřil radar nezodpovědnému řidiči rychlost 217 km/h

Naopak ve Vimperku na Prachaticku si úsekové měření nemohou vynachválit. Systém nainstalovali hned na třech místech, na nichž řidiči soustavně překračovali rychlost. „První je od léta 2020 v obci Korkusova Huť, kde lidé jezdili i více než stovkou. Dále jsme jej zavedli v ulici Pražská, kde jsme měli v minulosti dvě smrtelné nehody. Posledním místem je Sušická ulice, kde je základní škola. Mívali jsme tam omezení rychlosti na 40 kilometrů v hodině, ale nikdo to nerespektoval,“ objasňuje starostka Jaroslava Martanová.

V Krumlově se k nim vrátí

Podle ní se díky radarům situace ve městě citelně zlepšila, což dokládají i statistiky s průběžně klesajícím počtem přestupků. Policisté ve městě nemuseli od té doby řešit ani jednu vážnou nehodu.

„Systém se nám osvědčil, a dokonce je to přínos do rozpočtu. Díky tomu můžeme financovat různé sociální projekty nebo peníze přesouvat na investice,“ upozorňuje Martanová s tím, že v okolí města jsou úsekové radary ještě v Kubově Huti a v Horní Vltavici.

Velká mapa měření rychlosti. Radnice vydělávají i desítky milionů ročně

Roční zkušenost s nimi mají také v Českém Krumlově, kde fungovaly do poloviny loňského října. Za tu dobu přinesly do městské poklady přes 11 milionů korun. „I když nejsou momentálně v provozu, nekončíme s nimi. Už teď je vypsaná veřejná zakázka na další etapu a o letních prázdninách mají fungovat ve třech úsecích,“ říká vedoucí krumlovského dopravního odboru Jan Sládek.

Za zmíněný rok evidovali pracovníci městského úřadu v ulicích Chvalšinská a Objížďková více než 21 tisíc přestupků. Většinou rychlost překračovali řidiči, kteří Krumlovem pouze projížděli. Rekordman se úsekem prohnal rychlostí 143 kilometrů za hodinu.

Test na Ledenické

Kromě zmíněných měst mají úsekové měření zavedené také v Prachaticích na takzvané volarské výpadovce a nad jeho využitím uvažují rovněž v Českých Budějovicích. Hlavním kandidátem je Ledenická ulice procházející z krajského města na Srubec.

„V první fázi chceme řidiče o překročení rychlosti pouze informovat bez výběru pokut. Z průzkumu víme, že tam dochází k několika tisícům přestupků. Pokud se ukáže, že situace je tam opravu vážná, úsekové měření pro Srubec zajistíme,“ přibližuje náměstek budějovické primátorky pro dopravu Lubomír Bureš.

Dvacetiletý řidič se hnal Budějovicemi téměř stovkou, navíc byl opilý

Podle něj je ale přímo v Budějovicích více lokalit, které by si bedlivější dohled nad provozem zasloužily. „Jasnými kandidáty jsou například Plavská, Pražská nebo Strakonická ulice. Musíme si ale nejprve na Srubci vyzkoušet, zda bychom vůbec takový projekt zvládli i po administrativní stránce. Byly by to desítky tisíc přestupků ročně, které bychom museli zpracovávat,“ přiznává Bureš.

  • Nejčtenější

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Budějovická teplárna testuje kotel na štěpku, ať nemusí spalovat hnědé uhlí

21. června 2024  16:23

Teplárna v krajském městě ještě v roce 2017 spotřebovávala 230 tisíc tun hnědého uhlí. Postupně...

Sladký o trpkém konci a nové kariéře: Budu přísný trenér, musím získat kabinu

21. června 2024  14:05

Dvě podobné chyby, vyřazení z kádru a následný přesun na trenérský post. Tak skončila profesionální...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...