Ať otáčivé hlediště nenarušuje vzácnou zahradu v Krumlově, zní z UNESCO

  18:38aktualizováno  18:38
Otáčivé hlediště nemá rušit pohled na cennou barokní zahradou v Českém Krumlově. Musí být ochráněna univerzální hodnota památky a hlediště nemá omezovat letohrádek Bellarie. V tomto duchu se nesou doporučení, která obsahuje zpráva z Centra UNESCO.

Otáčivé hlediště stojí uprostřed parku krumlovského zámku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

MF DNES zjistila, že už ji má Ministerstvo kultury. Zpráva dorazila po letní návštěvě komisařek, které v Českém Krumlově jednaly s českými zástupci o budoucí scéně.

Podle posledních plánů má nová točna zůstat na současném místě, měla by být mimo sezonu rozebíratelná, nebo zajíždějící do země. Umístění je však v rozporu s doporučeními UNESCO.

„Jedno zní, aby průhledová osa zahrady byla skutečně tou hlavní hodnotou, která zůstane nedotčena,“ řekla Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury.

Sdělením se bude zabývat komise pro otáčivé hlediště, která se sejde na začátku ledna. „Čekáme, až bude ustanovené vedení Českého Krumlova. Všichni zástupci se musí se sdělením seznámit a zaujmout jasná stanoviska,“ dodala Matoušková.

V pracovní komisi je ministr kultury Daniel Herman, jihočeský hejtman Jiří Zimola, starosta Českého Krumlova Dalibor Carda, primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek a ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Nájem je do prosince 2015

Matoušková upozorňuje, že obsáhlé sdělení nedává České republice nařízení, ale přináší doporučení a mantinely. Na české straně je teď nalézt řešení, které nenaruší výjimečnou hodnotu zahrady.

„Zpráva také uvádí, že by komise měla prohloubit spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS. Budeme doporučovat panu ministrovi, aby přizval na zasedání jejího prezidenta Josefa Štulce, aby tam byl zastoupený hlas tohoto odborného subjektu a poradního orgánu UNESCO,“ uvedla Matoušková.

Dodala, že je důležité, jak se k budoucnosti točny postaví nové vedení Českých Budějovic. Magistrát je vlastníkem konstrukce, hlediště provozuje Jihočeské divadlo a pozemek patří Národnímu památkovému ústavu. „Budeme usilovat o to, aby otáčivé hlediště v pozměněné formě bylo dále v Českém Krumlově, a uděláme pro to všechno,“ poukázal primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda.

Roční nájem dva miliony korun

Podle slibu České republiky mělo současné hlediště ze zahrady zmizet do konce roku 2015. Všechny strany se shodují, že tento termín je nereálný stihnout, a Ministerstvo kultury bude spolu s magistrátem Českých Budějovic žádat Národní památkový ústav o prodloužení nájmu.

„Případné prodloužení nájmu bude Národní památkový ústav muset konzultovat s ministerstvem, je to otevřené,“ dodala mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Současný roční nájem vychází na dva miliony korun. Nájemní smlouva končí 31. prosince 2015. „V tuto chvíli už samozřejmě musíme připravovat sezonu 2016,“ upozornil ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Nová točna má mít stejnou kapacitu 650 míst, bude o něco nižší a zásadně změní podobu. Bellarii, která kvůli zázemí pro herce chátrala, památkáři opraví a zpřístupní. Na záchranu mají v první etapě připravených 500 tisíc korun. Podle odhadů vyjde nová scéna na 100 až 150 milionů.

„Je nové plánovací období evropských programů. Resort kultury bude využívat Integrovaný regionální operační program. Z toho by mohlo být hlediště financované,“ uvedl Jaromír Talíř, budějovický náměstek pro kulturu.

Petici podepsalo 130 tisíc lidí

Současná scéna svým umístěním a vzhledem narušuje jedinečnost jedné z nejvzácnějších barokních zahrad v Evropě. Ta je od roku 1992 spolu se zámkem a historickým jádrem zapsaná na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Výbor UNESCO několikrát vyzval Česko k odstranění točny a vyjádřil vůči české straně nedůvěru. Hrozilo dokonce vyškrtnutí ze seznamu.

První hlediště bylo v zahradě už v roce 1958. Současná čtvrtá podoba vyrostla před Bellarií na počátku 90. let jako černá stavba a dostala jen dočasné kolaudační povolení, které se neustále prodlužuje. Otáčivé hlediště ročně navštíví okolo 55 tisíc diváků. Tržby pro Jihočeské divadlo jsou průměrně 25 milionů za sezonu. Petici pro zachování hlediště podepsalo více než 130 tisíc lidí.

Někteří architekti upozorňují, že do barokní zahrady nepatří žádná podobná konstrukce. Například Václav Girsa míní, že budovat točnu na stávajícím místě je necitlivost a nezodpovědnost.

„Argument, že by šlo o zařízení, které by se po divadelní sezoně demontovalo, je absurdní, nasměrovaný jen na někoho, kdo vůbec nepřemýšlí. Pro prezentaci unikátní zahrady a její návštěvníky mnoho užitku nepřinese, neboť jak pro divadlo, tak pro zahradu je sezona ve stejnou dobu,“ komentoval pro MF DNES Girsa.

Autor:

Nejčtenější

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Řidič kamionu nedal přednost, za smrt čtyř lidí mu hrozí až šest let

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

Policisté obvinili řidiče nákladního auta, který podle nich loni v listopadu na Písecku zavinil tragickou nehodu. Nedal...

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

Další z rubriky

Při práci se dřevem si nejlépe odpočinu, říká primář dětského oddělení

Martin Gregora chtěl v mládí porušit rodinnou lékařskou tradici. Nakonec na...

V dětských letech se chtěl stát podvodním archeologem, ale na gymnáziu ho táhla spisovatelská kariéra. Nakonec se...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Festival na výstavišti nabídne lososa v bílé čokoládě i čokoládová vína

Čokoládový festival na českobudějovickém výstavišti (březen 2018)

Pro milovníky čokolády, ale i pro zájemce o netradiční gastronomické zážitky a recepty je určený Čokoládový festival....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz