K upuštěnému Orlíku míří turisté i hledači pokladů. Nádrž naplní v březnu

  16:02
Snížená hladina Orlické přehrady na Písecku v těchto dnech láká davy zvědavců. Ti se prochází kolem základů zmizelých domů, někteří z nich pak hledají poklady běžně ukryté pod vodou. Ta se sem opět vrátí na konci března.

Doslova zástupy lidí chvátají z parkoviště u bývalé obce Podolsko směrem k Vltavě. Na úzké asfaltové silničce se míjejí s rodinami, které si cestou k autům oklepávají bláto z bot. Ani to je neodradilo od procházky romantickým údolím pod Podolským mostem.

Díky snížené hladině Orlické přehrady se mezi základy zmizelých domů prohánějí i malé děti. Vypravit se tam mohou až do konce března, kdy se má hladina vrátit na původní úroveň.

Už tři měsíce je řeka nad hrází v téměř původním korytě a návštěva jindy nepřístupných míst u Podolského mostu nedaleko Písku tak láká spoustu turistů.

„Slyšeli jsme, že tu na podzim řeka ustoupila o desítky metrů. Hodně mě překvapilo, jak to tu vypadá. Podle základů budov to vypadá, že vesnice nebyla úplně malá,“ odhaduje Jiřina Tichá z Tábora, jež se na odhalené vltavské břehy přijela podívat s manželem.

Oba míří ke zbytkům základů starého řetězového mostu, který byl nahrazený betonovým kolosem. Původní byl přesunutý do nedalekého Stádlce.

Celá oblast Podolska i přilehlého okolí je ale populární ještě pro jinou skupinu návštěvníků. Díky pohnuté místní historii se oblast stala cílem hledačů pokladů.

Samotný most se totiž před téměř pětasedmdesáti roky stal jednou z ústupových cest německé armády, která se snažila dostat do americké zóny, aby nepadla do ruského zajetí.

„Při jejich úprku bylo běžné, že se příslušníci wehrmachtu zbavovali všech možných insignií, včetně odznaků, medailí, takzvaných identifikačních známek, ale i zbraní. Občas se tu ještě něco zajímavého dá najít, ale většina už je vysbíraná po předchozích poklesech hladiny,“ vysvětluje jeden z hledačů, Lukáš Matuška, který se k přehradě s detektorem vydává už řadu let.

Obnažené břehy obsypané zvědavci a turisty ho ale nelákají, raději vyhledává málo navštěvovaná místa. „Často se mě lidé ptají, co se zde dá najít. Když jim říkám, že dnes už téměř nic, moc mi nevěří. Je to už hodně o náhodě,“ vypráví Matuška, který spíše než německé pamětihodnosti nachází rybářská olůvka, mince, méně často pak ztracené řetízky nebo prstýnky.

Detektor píská, máme minci

Od hledání na exponovaných místech případné zájemce spíše odrazuje. Jak se ale redaktor MF DNES na vlastní kůži s detektorem kovů přesvědčil, nejde o zcela vyčerpanou lokalitu.

Jen nějakých sto metrů dále po proudu od Podolského mostu se v bahnitém terénu mezi základy starých domů ozývá z detektoru středně vysoký tón oznamující, že se pár centimetrů pod povrchem ukrývá kousek hliníku nebo olova, možná i nějaká stříbrná mince. Vzápětí se ale ukazuje, že je to menší rybářské olůvko, jimiž je okolí bohatě poseté.

„Našel jste něco pěkného? Tady už toho asi moc nebude, každou chvíli to tu někdo zkouší,“ ptá se zvědavě kolemjdoucí postarší pán. Má pravdu, břeh lemují mělké nezahrabané díry, které prozrazují, že zde někdo v nedávné době hledal. Při pohledu na čerstvý nález s kouskem vlasce se jen pousměje.

O pět minut později se detektor rozezní pronikavě vysokým tónem, což značí měď nebo jiný podobný barevný kov. Po otočení vykopané hroudy vykukuje kulatý, tmavě šedý předmět. Nakonec se z nadějného signálu vyklubala mince o velikosti současné desetikoruny. Na jejím rubu je po otření vidět letopočet 1962 a znak Československé socialistické republiky. Je to stará koruna, nic neobvyklého.

„Lepší než nic. Nad přehradou jsou místa, kde ani o olůvko nezavadíte. Na nějaké větší poklady už to tu moc není, ale kdo nic nezkusí, nic nenajde. Alespoň, že nám hledání legislativa ještě stále dovoluje,“ naráží na zákazy z okolních států další hledač z okolí Písecka, který si nepřál být jmenován.

Kvůli problémům s devastací archeologicky významných lokalit takzvaný detektoring naši sousedé až na Německo úplně zakázali. „Ostatně i u nás platí zákaz hledání na takových místech. Spousta lidí si s tím ale hlavu nedělá, takže nebude divu, až bude plošný zákaz také u nás,“ dodává hledač.

  • Nejčtenější

Archeoskanzen v Trocnově dokončil všech 14 staveb. Je to středověký unikát

4. března 2024

Areál národní kulturní památky Rodiště Jana Žižky v Trocnově je ve správě Jihočeského muzea v...

Dívku vinící seniora ze znásilnění na statku mohl odrovnat fenibut

4. března 2024  14:36

Údajným znásilněním dvanáctileté školačky omámené fenibutem se zabývá od února českobudějovický...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blamáž v Budějovicích, pod novou dlažbou u nádraží praskla stará kanalizace

28. února 2024  15:10

Na začátku února v Českých Budějovicích slavnostně otevřeli nově opravené nádraží, jenže prostor u...

Dnes bych se prosadil dřív. Koller vzpomíná na slavný rozhovor i dětství

2. března 2024  10:25

Prožil kariéru, o které ani nesnil. Kluk ze Smetanovy Lhoty na Písecku patřil ve své éře mezi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Srubec začal měřit řidičům rychlost, doprava v obci se ihned zklidnila

3. března 2024  10:12

Každý druhý jel kolem školy ve Srubci na Českobudějovicku rychleji, než směl. Výjimkou nebyli ani...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Šumavský park začne lidem vysvětlovat, proč jsou mrtvé stromy důležité

5. března 2024  9:03

Tlející dřevo a jeho význam pro přírodu a obnovu lesa. To je letos téma přednášek či vycházek pro...

Svoboda zazářil 39 body, jeho Písek si však komplikuje cestu do play off

4. března 2024  20:49,  aktualizováno  21:57

Ani 39 bodů Martina Svobody nezabránilo porážce basketbalistů Písku v utkání 5. kola ligové...

Dívku vinící seniora ze znásilnění na statku mohl odrovnat fenibut

4. března 2024  14:36

Údajným znásilněním dvanáctileté školačky omámené fenibutem se zabývá od února českobudějovický...

Očekávaný budějovický hit. Sluneční ostrov může lákat tisíce lidí k Vltavě

4. března 2024  12:53

Projekt relaxační zóny v širším centru Českých Budějovic má stavební povolení, radnice ho chce...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...