Mzdy na jihu Čech stouply zdravotníkům nebo řidičům budějovické MHD

  12:12
V některých jihočeských firmách o mzdách stále ještě vyjednávají a počítají s jejich navýšením od poloviny roku, jinde je zvedli už od ledna. Důvodem je nedostatek pracovníků, ale také rostoucí míra inflace.

Na vyšší mzdy se mohou těšit například i řidiči českobudějovické MHD, kteří od 1. ledna dostali přidáno dohromady o deset procent. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Tisíce zaměstnanců v řadě jihočeských firem si v novém roce polepší na výplatách. Přidával i českobudějovický dopravní podnik. Od ledna navýšil tarifní mzdy všech svých pracovníků o deset procent. Těm, kteří jsou na řidičských a dělnických pozicích, se navyšovaly už loni v říjnu. A to o osm procent. Dorovnání na zmíněných 10 nastalo 1. ledna.

Tlak na navyšování mezd se podle mluvčí podniku Barbory Smudkové projevuje při pravidelném kolektivním vyjednávání s odborovými organizacemi.

„Vedení si uvědomuje, že tato situace je velkou měrou vyvolaná růstem životních nákladů našich zaměstnanců. Dalším aspektem, který nás vedl k navýšení tarifních mezd, je situace na trhu práce,“ upřesnila.

Zároveň dodala, že narůstající finanční zátěž v personální oblasti spolu se zvyšujícími se náklady na pohonné hmoty, elektřinu nebo náhradní díly dopravní podnik zatěžují.

Od ledna se zvedly mzdy také zaměstnancům českobudějovické nemocnice. Šest procent vedení přidalo úplně všem.

„Minimálně je to 1 400 korun a zvýšení je zároveň zastropované částkou 4 800 korun. Cílem je mimo jiné omezit takzvané rozevírání nůžek mezi zaměstnanci s nižšími a vyššími příjmy. Celkově plánujeme v letošním roce nárůst osobních nákladů o více než 135 milionů,“ uvedl ředitel Michal Šnorek.

Těm zaměstnancům, kteří splnili podmínky pro výplatu mimořádných odměn, navíc nemocnice před Vánoci vyplatila bonus ve výši 20 tisíc korun. Měl ocenit již delší dobu přetrvávající mimořádné pracovní nasazení, pro největší krajskou nemocnici znamenal náklad ve výši 80 milionů.

V Rohde čekají na červenec

Pracovníci vimperského závodu Rohde & Schwarz, který se zabývá výrobou komunikačních a měřicích zařízení, si budou muset na změny na výplatních páskách ještě několik měsíců počkat.

Firma se totiž řídí obchodním rokem, který nekopíruje ten kalendářní a začíná až 1. července. Proto zde sáhnou k úpravě platů až po tomto termínu. Nyní zde průměrná mzda činí 40 918 korun.

Jak potvrdil vedoucí personálního oddělení Milan Černý, vývoj mezd bude vedení společnosti ještě konzultovat na úrovni kolektivního vyjednávání.

„Rohde & Schwarz je stabilním zaměstnavatelem se silným zázemím německého koncernu. Díky tomu se nám i navzdory nelehké situaci, která již dva roky postihuje celosvětové hospodářství, daří plnit závazky vůči našim zaměstnancům. Doposud plníme závazky plynoucí z kolektivního vyjednávání. Naši zaměstnanci jsou si toho zřejmě vědomi, jelikož tlak či negativní ohlasy týkající se mezd nevnímáme,“ dodal Černý.

V českokrumlovské společnosti Schwan Cosmetics, orientované na výrobu kosmetických tužek, přistupují k navyšování mezd pravidelně. „Ročně je to minimálně o tři procenta,“ uvedl Karel Čáslava z personálního oddělení. V minulých letech se zde výrazněji navyšovaly platy hlavně lidem na dělnických pozicích.

I tady budou s ohledem na neukončený hospodářský rok řešit změny až v létě. „O kolik se budou mzdy zvyšovat, bude záležet i na hospodářské situaci firmy. Výhledy jsou prozatím dobré,“ dodal personalista.

V Engelu budou v lednu jednat s odboráři

Po vyhodnocení aktuálního hospodářského roku přistoupí k přepočítání odměn svých zaměstnanců také písecký Interplex. Pokud se bude firmě specializující se na lisování, vstřikování a svařování plastů dařit, předpokládají jejich nárůst lehce nad míru inflace.

„O výši přidání každoročně jednáme s odborovou organizací a vždy se nám daří najít společnou dohodu,“ uvedla personální manažerka Kateřina Kudlíková. Firma se svým zaměstnancům snaží vycházet vstříc v podobě mimořádných odměn, které vyplácí čtvrtletně.

Ve společnosti Engel v Kaplici na Českokrumlovsku, která se věnuje výrobě komponentů do vstřikovacích lisů na plasty, budou o mzdách s odborovou organizací vyjednávat začátkem ledna.

„Stalo se již pravidlem, že všem zaměstnancům navyšujeme základní plat vždy o oficiálně vyhlášenou výši inflace za uplynulý rok, abychom všem minimálně vyrovnali zvýšené životní náklady,“ řekl HR manager společnosti David Dědič.

Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců tam již pociťují. „A předpokládáme, že tentokrát bude zřejmě o něco vyšší, protože inflace v posledních měsících dramaticky rostla. Každý z našich zaměstnanců zvyšování cen potravin, energií, pohonných hmot a dalších nutných výdajů vnímá a současná vysoká inflace bude jejich životní úroveň ovlivňovat i nadále,“ dodal Dědič.

Zhruba o sedm procent navýšila průměrnou mzdu firma Siko, největší český prodejce koupelnového vybavení, která má v kraji čtyři pobočky. „Benefity se nezměnily,“ uvedl generální ředitel Tomáš Vala. V loňském roce zde byla průměrná mzda 39 097 korun.

Zhruba o inflaci porostou platy také v holdingu Koh-i-noor. V budějovické firmě Robert Bosch, která je se 3 800 pracovníky jedním z největších zaměstnavatelů v kraji, vzrostly mzdy od ledna o 5,22 procenta. Stouply také příplatky za odpolední a noční směnu.

  • Nejčtenější

Sparto, proč se červenáš? Obhájce ztratil drajv a liga má (ne)čekanou zápletku

8. dubna 2024

Jakmile rozhodčí stvrdil remízu, kouč sparťanských fotbalistů Brian Priske si upravil pásek u...

Pokus o udušení igelitovým sáčkem? Ve Vimperku vyšetřují útok v rodině

7. dubna 2024  13:27,  aktualizováno  15:35

Jihočeští kriminalisté prověřují závažný trestný čin, který se stal v sobotu večer ve Vimperku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Porsche z Německa dovezli do Čech v přívěsu, zloděje soud poslal do vazby

9. dubna 2024  12:53,  aktualizováno  11.4 10:24

Táborským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, kteří podle policie ukradli v Německu sportovní...

Rekordní most přes Orlík v sobě skrývá „duši“. Nahlédli jsme dovnitř

10. dubna 2024  16:15

Stavba nového železničního mostu přes Orlík je v poslední fázi. Bude 316 metrů dlouhý, překlene...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novou halu staví dvojice robotů, je rychlá a tichá. Nahradí deset dělníků

11. dubna 2024  15:45

Pracují rychle, efektivně, přesně a bez jakéhokoliv hluku. Obvodové zdi nového multifunkčního sálu...

Bojuje proti developerům u Lipna a říká, že ho nelze rovnat s jezery v Rakousku

14. dubna 2024  12:05

Pavla Setničková založila spolek Lipno pro život, jehož úlohou je hájit Lipensko před projekty...

Č. Budějovice - Liberec 3:2, dva góly v nastavení, šťastnější nakonec domácí

13. dubna 2024  16:53,  aktualizováno  20:34

Už to vypadalo, že o výhru po obratu z 0:1 na 2:1 přijdou, fotbalisté Českých Budějovic ale na...

Větší orchestry v Česku limitují koncertní sály, říká první šéfdirigentka

13. dubna 2024

Premium Do nové sezony vstoupí orchestr Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích s novou...

Restaurátoři opravují spáry, část Samsonovy kašny zakrývá plechové oplocení

13. dubna 2024  7:14

Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích nyní částečně zakrývá...

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...