Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kraj podpoří šikovné děti z ohrožených rodin, na kroužky přispěje až 4 tisíce

  16:34
Až čtyři tisíce korun budou moci čerpat rodiče v Jihočeském kraji pro své děti na zájmové činnosti. Hejtmanství novým programem s názvem Kroužky pro Jihočechy navazuje na podobný projekt My v tom Jihočechy nenecháme, v němž mohli rodiče získat příspěvky vedle zájmových aktivit i na stravování ve škole a další věci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vedení kraje poskytne žadatelům po splnění potřebných náležitostí a podmínek čtyřtisícový kredit, přičemž jeden kredit je ekvivalent koruny. Rodič je může uplatnit u jedné z registrovaných organizací na speciálních webových stránkách, a to na jakýkoliv z nabízených kroužků. Domy dětí a mládeže či základní umělecké školy se mohou do systému registrovat už od června.

„Chceme dál podporovat jihočeské rodiny se složitým ekonomickým zázemím, v nichž vyrůstají šikovné, talentované děti, které chtějí chodit do sportovních kroužků, jazykových kurzů. Rodiče stejně jako v předchozím programu nedostanou peníze na ruku, ale budou využívat mechanismus kreditů. Chceme mít jistotu, že ty peníze půjdou skutečně dětem,“ vysvětluje jihočeský hejtman Martin Kuba.

Jedním z důležitých kritérií je, aby žadatelská rodina pobírala některou z finančních pomocí od státu. Úřad práce poté z registru zájemců u jednotlivých uchazečů o krajskou pomoc ověří, zda ji skutečně může získat.

„Pak virtuální konto žadatele, který má na podporu nárok, bude automaticky nabité kredity, které bude možné uplatnit na té samé webové stránce,“ doplňuje hejtman.

Momentálně je do programu zaregistrovaná necelá stovka organizací, které dohromady nabízejí přibližně 900 aktivit. Zapojila se například i Základní umělecká škola Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Podle jejího ředitele Vojtěcha Maděryče novinka může skutečně pomoci stovkám rodin, které by si jinak placení kroužků nemohly dovolit.

„Řada našich rodičů využívala pomoc v předchozím programu, takže můžeme očekávat, že se zapojí i tentokrát. Kraj jen u nás za uplynulý rok pokryl náklady na kroužky ve výši 120 tisíc korun. Přeci jen by to ale v jiném typu zařízení asi bylo ještě více. Uvědomuji si, že na umělecky zaměřené kroužky se hlásí spíše děti z lépe zabezpečených rodin,“ vysvětluje Maděryč.

O kroužky je zájem, rodiče zapisují děti i v létě

I tak je ale podle něj zájem o školu v poslední době enormní. Jen vloni tam navštěvovalo kroužky téměř 900 dětí. „Nárůst zájmu je více než patrný. V květnu jsme měli talentové zkoušky a tolik zájemců jsme za posledních deset let ani jednou neměli. Je to pak trochu i kruté, protože řadu dětí nejsme za takových okolností ani schopní přijmout,“ přiznává ředitel.

Do nového programu Kroužky pro Jihočechy se zapojili také v táborském domě dětí a mládeže, kde otevřeli svou nabídku aktivit netradičně už v červnu. A to hlavně kvůli velkému zájmu rodičů, k němuž podle ředitele Josefa Musila pomohl i předchůdce nového krajského projektu.

„Chtěli jsme vyhovět hlavně těm rodičům, jejichž děti budou v příštím školním roce ve svých kroužcích navazovat. Hodně se nám to osvědčilo a zájemci se hlásí ve velkém i o prázdninách,“ ujišťuje Musil.

V prvních dvou týdnech po spuštění podávání přihlášek se zde přihlásilo okolo 400 rodin. Musil si myslí, že by zájem mohla omezit snad jen o něco nižší částka, kterou rodiče mohou v krajním případě získat.

Jihočeský kraj schválil příspěvky dětem a seniorům, rozdělí čtvrt miliardy

„Do projektu jsme také zahrnuli bez výjimky všechny aktivity, které nabízíme. Nejde v tomto případě vybírat do programu jednotlivé kroužky, to by mohlo být pro některé děti nefér. Rodič má tak volnou ruku a dítě nepřijde o žádnou možnost,“ dodává.

Nápad krajského vedení si chválí například i ředitel budějovického Salesiánského střediska mládeže Ondřej Trojek. Oceňuje zejména načasování spuštění i celkovou informovanost o novince.

„Pokud by s tím kraj přišel až na konci srpna, bylo by to už pozdě. Mám také radost z toho, že míří přímo na zájmové vzdělávání a není tak obecný jako předchozí program. Tehdy bylo v jednom balíčku například stravování, což rodiče upřednostní před kroužky,“ říká Trojek.

Středisko se orientuje zejména na sociálně slabší klientelu, i tak v něm ale v případě projektu My v tom Jihočechy nenecháme nebyl o pomoc až takový zájem.

„Naopak jsme byli až na chvostu ve srovnání s podobnými zařízeními. Pátrali jsme i po tom, proč jej nevyužívají třeba romské rodiny. Problém byl v tom, že rodiče neměli vyřízené státní příspěvky, které získání pomoci podmiňují. Zpravidla ani nic takového řešit většinou nechtěli,“ naznačuje a doplňuje, že některé sociální skupiny ze zásady nepřijímají podobnou pomoc.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vrací, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ REFERENT/KA V ELEKTRU (30-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...