„Nedávno zapsaná kulturní památka je cenná díky zachovalému honosnému interiéru, kde se zastavil čas. Ale má i svůj příběh. Před 2. světovou válkou patřila významné židovské rodině, jejíž členové skončili v koncentračních táborech. Poté v ní nacisté zřídili sídlo bezpečnostní služby Sicherheitspolizei SD,“ přibližuje náměstek primátorky Tomáš Bouzek s tím, že zatím se řeší další využití budovy.
Na jednání zastupitelstva zazněl názor, že by se tam mohlo udělat muzeum připomínající židovské a německé obyvatele Budějovic a jejich osudy.
„Pro mě je nejdůležitější, že bude vila zpřístupněná veřejnosti. Budeme jednat s Pamětí národa, oslovíme i Jihočeské muzeum a chceme, aby se to všechno promítlo do kandidatury Budějovic na Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2028,“ dodává náměstek.
Význam vily pro rozvoj města i pro samotný titul EHMK potvrzují i zástupci zapsaného ústavu Budějovice 2028, kteří mají českobudějovickou kandidaturu na starost.
„Už v původní přihlášce jsme přišli s projektem na vytvoření Česko-německého domu, který se zaměří na podporu česko-německo-rakouských vztahů,“ sdělila kreativní ředitelka kandidatury Anna Hořejší.
Doplnila také, že potenciál budovy budou organizátoři kandidatury prezentovat také hodnotící komisi EHMK, která přijede 28. června, aby si kandidující město prohlédla a rozhodla, zda si prestižní titul zaslouží.
Vilu chtějí členové spolku představit jako historický objekt kombinující muzeum se stálou expozicí, reprezentační prostor a zázemí pro kulturní platformu, která by propojovala umělce z česky a německy mluvících zemí. Jejím cílem by bylo také přivést k tématu mladší generace, které už význam německy mluvících obyvatel v příhraničních oblastech moc nevnímají.
„Vše teď probíráme se zástupci města, spolkem, jenž se za záchranu vily zasloužil, i Pamětí národa, která by se mohla podílet na stálé expozici. K finální podobě projektu je ale ještě daleko,“ doplnila Hořejší.