Vymýšlení fórů občas leze na mozek, říká stand-up komik

  14:23aktualizováno  14:23
Stand-up comedy poznal před lety na videu, teď s vystoupeními objíždí česká města. Okolí bavil už na základní škole, kdy platil za třídního šaška. „Do toho stereotypu zapadám,“ přiznává s úsměvem Jihočech Jiří Jakima.

Školní léta prožil v rodných Českých Budějovicích. „Vtipkování pro mě asi bylo způsobem, jak zapadnout v kolektivu,“ vzpomíná. Když dostudoval stavební průmyslovku, odstěhoval se ve dvaceti letech do Prahy.

„Tenkrát jsem na internetu poprvé narazil na stand-up comedy. Koukal jsem na francouzského komika, který vystupoval před několika tisíci lidmi. Uchvátilo mě to. Stál tam sám s mikrofonem, neměl žádné rekvizity. Byl sám sebou a bavil lidi,“ vybavuje si osmadvacetiletý Jakima. Tehdy byl v Česku známý hlavně pořad Na stojáka, kde zářil další českobudějovický rodák Miloš Knor.

Před šesti lety Jakima vyzkoušel konkurz do Underground Comedy. A výstup se mu povedl.

„Ale cítil jsem se strašně. Tak se vlastně cítím dosud, především když před publikum jdu s úplně novým výstupem. Vtipy testuji až na divácích. Díky jejich reakcím pak mohu do příště fóry vyladit. Když se lidé nezasmějí, tak se mnou výstup vlastně spoluutváří,“ popisuje komik.

Stand-up comedy však podle jeho slov nefunguje tak, že by komik sázel na osvědčená témata. „Snažím se klišé vyhnout. Kdybych chtěl pobavit pražské publikum, mohl bych vtipkovat o prezidentovi. Jenže takových fórů je všude dost, takže by to byl hodně laciný humor,“ ví Jakima.

Před obecenstvem se snaží být hlavně sám sebou a nechce se mu podbízet. „Komik by měl riskovat, že někoho naštve, přestože to není jeho záměrem,“ dodává.

Tenká je hranice mezi trapností a vtipem

Řada z komiků se inspiruje situacemi ve svém okolí. Sledují, co se kolem nich děje, a bizarní situace pak rozpracují do výstupu. „Trochu to leze na mozek. Často nekoukám na svět jako ostatní a chci ve všem vidět něco komického,“ uvědomuje si.

Vystoupení Jiří Jakima rád pojímá jako skeče. Baví ho hraní scének, do nichž vkládá svůj pohled na svět. Hranice mezi vtipem a trapností je však tenká. „Můžu třeba hrát žížalu, ale může se taky stát, že lidi uvidí jen divného chlapa plácajícího se na podlaze,“ směje se.

Aktuálně stojí za projektem Stand-up Factory, na kterém pracuje s kolegy Martinem Jirmanem a Jiřím Charvátem. „Vystupujeme v pražském klubu Duplex, ale jako soubor objíždíme města v Česku i na Slovensku. Často s sebou bereme hosty. Jednou s námi vystupoval slovenský hudební producent Jaro Slávik,“ přibližuje pořad.

Z lokálního komika se časem dokázal na stand-up comedy scéně prosadit. „Až teď jsem vlastně ve fázi, kdy mě vystupování uživí. Aby se člověk prosadil, musí tomu ze začátku věnovat všechen svůj volný čas po práci,“ říká Jiří Jakima, který stíhá i patnáct večerních vystoupení za měsíc.

Autor:
Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

U jezu se topily dvě děti, pak i dva dospělí. Tři lidi včas vytáhl voják

Ilustrační snímek

Nedělní koupání u jezu na řece Blanici na Písecku se změnilo v boj o život. Do vody skočily dvě děti a začaly se topit....

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Dodnes mě mrzí, že jsem nekývl na desku pro Gotta, říká klávesista Oceánu

Petr Kučera vzpomíná na studentská léta, působení v původním Oceánu i...

Díky lásce k hudbě a velké porci talentu si mladý kluk z venkovské samoty vyzkoušel stát na velkých pódiích. Klávesista...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Další z rubriky

Budějovické náměstí Přemysla Otakara II. se změní, ubude projíždějících aut

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Takto tam město nechalo...

Patří k největším ve střední Evropě. Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích Slouží ale spíše jako kruhový...

Opravené nádraží v Českém Krumlově nabízí wi-fi i dobití elektromobilů

V Českém Krumlově opravili za 82 milionů korun autobusové nádraží.

Autobusové nádraží v Českém Krumlově už není ostudou města, které je na seznamu UNESCO. Areál prošel opravou za 82...

Brutalita žen mě šokuje, říká vyšetřovatelka s titulem Policista roku

Renáta Miková vyhrála také anketu Policista roku Krajského ředitelství policie...

Důsledná kriminalistka, která dokázala rozplést nejbrutálnější vraždy na jihu Čech, oddaná matka a babička, ale i...

Najdete na iDNES.cz