Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Požár v Hřensku mi připomněl povodně, vzpomíná bývalý hejtman Zahradník

  12:37
Z pedagoga se stal ze dne na den velitelem. Tisíciletá povodeň v srpnu 2002 přinesla Janu Zahradníkovi, prvnímu jihočeskému hejtmanovi, životní zkušenost, kterou si předtím nedovedl ani představit. Jako šéf krajského krizového štábu musel vydávat rozkazy k záchranným akcím, velel hasičům či vojákům.

Prezident Václav Havel přijel do obce Předmíř na Blatensku, kterou se v roce 2002 prohnala povodeň. Na snímku vlevo je tehdejší hejtman Jan Zahradník. | foto: MF DNES

Bývalý hejtman Jan Zahradník vzpomíná dodnes na hrozící vylití Rožmberku či evakuaci obcí u řeky Malše. „Platí to zvlášť teď, při jiné katastrofě. Vybavuji si vše znovu a znovu, když sleduji likvidaci zničujícího požáru v oblasti Hřenska,“ svěřuje se Jan Zahradník.

Co se vám vybaví, když se řekne povodně roku 2002?
S odstupem 20 let vnímám událost jako jednu z nejvýznamnějších zkušeností v osobním i politickém životě. Stalo se to navíc dva roky po zavedení funkce hejtmana, tehdy jsme se všichni tuto práci ještě učili. Měli jsme docela štěstí v tom, že stát před tím na jaře organizoval cvičení integrovaného záchranného systému. Zapojil se do něj celý krizový systém kraje, s tématem havárie na jaderné elektrárně. Naučili jsme se, jak mají fungovat a spolupracovat jednotlivé složky záchranářů včetně krizového štábu.

Povodně se naštěstí jaderné elektrárně vyhnuly, zato výrazně poškodily jiná místa.
Přesto nám cvičení významně pomohlo. Naučili jsme se využívat záchranný systém. Třeba jak obsluhovat všechny spojovací kanály. Věděli to i úředníci, v povodňových komisích fungovali ředitelé organizací. Všichni tito vedoucí komisí se scházeli tehdy i několikrát denně v krajském krizovém štábu.

Povodeň 2002

To jsou spíš logistické pochody. Ale jak jste to vnímal jako přímý účastník a Jihočech?
Vzpomínám si, že počasí jsme věnovali pozornost už od počátku srpna, kdy pršelo hlavně v Novohradských horách a v Rakousku. Za jeden den tam napršelo tolik vody, jako byl dlouhodobý rekord za celý měsíc. Už tyto dny byla v pohotovosti krajská povodňová komise. Na přítocích Malše, jako třeba na říčce Černá, pak začínala evakuace dětských táborů. Ve středu 7. srpna o půlnoci mi volal velitel krajských hasičů Josef Blažek, že navrhuje evakuaci obcí na Malši. Ještě v noci se sešel poprvé krajský krizový štáb.

Pokud si pamatuji, když se evakuovala třeba obec Plav na Malši, tak se záchranou lidí pomáhali také vojáci.
Hned po alarmu krajských hasičů jsem volal na prapor civilní ochrany do Jindřichova Hradce, který byl schopný technicky evakuaci zajistit. Za čtyři hodiny byl na místě. Měl třeba nákladní tatry s vysokými podvozky.

Setkal jste se s povodněmi přímo v terénu?
Být u toho vás vývoj událostí přímo nutí. Nešlo jen o to, řídit záchranu z kanceláře. Hned den po kritické středě jsme vyjeli s terénním vozem na povodí Malše, dokonce jsme v jednom místě pomáhali televiznímu štábu, který uvízl s autem. To byl čtvrtek, hodiny po první velké vlně. Jezdili jsme po kraji v domnění, že nejhorší je za námi. Uklidňovali jsme lidi, že z mraků už vykukuje sluníčko. Odborníci nás ale varovali, že povodně mají většinou dvě kulminace.

Vývoj jakého místa nebo situace vás nejvíc děsil?
Musím se zmínit o povodí Lužnice a přilehlých obcích směrem od rybníku Rožmberk. Tehdy v něm byl více než desetinásobný objem vody. Má kapacitu šest a půl milionu kubíků vody a zachytil sedmdesát. Vlastně chránil i města a obce dál po Lužnici a po Vltavě.

Bylo obrovské štěstí, že hráz vydržela.
Při druhé vlně vodohospodáři hlásili, že hráz začíná praskat. Museli jsme hned evakuovat všechny obce pod Rožmberkem a začít navážet na hráz štěrk a písek. Vyklopilo se asi 1 500 nákladních aut, než se zdálo, že hráz vydrží. Zároveň 12. srpna večer volala starostka Milevska a pozdější hejtmanka Ivana Stráská, že u nich v okolí praskají hráze rybníků. Voda z nich smetla obec Metly, z níž se pak stal symbol katastrofy v kraji, vyplavila Blatnou.

Seriál MF DNES - 20 let po povodni

Jihočeská MF DNES připravila na týden od 8. do 13. srpna šestidílný seriál k výročí 20 let od ničivých povodní.

Postupně zveřejníme vzpomínky pamětníků, velký rozhovor s bývalým hejtmanem či pohledy odborníků, co se dnes změnilo a jak je Jihočeský kraj ochráněný před velkou vodou nyní.

Při druhé vlně musel být evakuován i krajský krizový štáb, že?
Pod vodou byly tehdy prakticky celé Budějovice. Krajský úřad sídlí blízko obou řek, Malše a Vltavy. Museli jsme štáb vystěhovat. Našli jsme azyl u dobrovolných hasičů v Suchém Vrbném, kde je to výš položené. Znamenalo to stěhovat veškerou počítačovou techniku. Kolem naší budovy tekla řeka a po Lidické ulici plavaly sudy z pivovaru Samson. Některé přitom zahnuly i do ulice ke krajskému úřadu. Naši pracovníci je chytali a zadržovali.

Naši předkové se snažili povodním předcházet. V každé obci u vodního toku se koryta pravidelně čistila, budovaly se hráze. Jak jsme se s tím po dvaceti letech vyrovnali my?
V následujících letech kraj vynaložil stovky milionů korun na protipovodňová opatření. Ať už to jsou mobilní i pevné hráze, či další projekty. Povodí Vltavy neustále zprůchodňuje vodní toky. Na Orlické nádrži se teď dělá za miliardu bezpečnostní přeliv. I samotné splavnění Vltavy nemá jen význam rekreační.

Někdy ale mám pocit, jako by stavitelé a developeři na tisíciletou povodeň zapomněli.
Doufám, že nikdo nezapomněl. Dvacáté výročí se podle mě připomíná správně, i když nikdy nevíme, co nám příroda přinese za překvapení. Když sleduji současnou situaci v národním parku České Švýcarsko, kde se kvůli bezzásahovosti ponechalo v lesích obrovské množství suchého dřeva a teď s požárem bojovaly stovky hasičů, vzpomenu si na povodně. A likvidace požáru v Hřensku mi vždy připomene organizaci záchranných prací, které jsme před 20 lety řídili jako kraj.

Těsně po povodních jste mi v rozhovoru říkal, že někdy rychlé záchranné a nápravné akce brzdila byrokracie. Je dnes pružnější?
Dnes s odstupem let vidím, že byrokracie byla a bude vždy. Vláda nám tehdy pomohla vyhlášením stavu nouze a nebezpečí, vlastní akce jsme museli zajistit v krajích. Přiznám se, že jsem se na členy vlády s žádostmi o pomoc ani neobracel. Do poloviny září jsme museli vládě předat soupis škod. Tehdy dosáhly jen v kraji 15,5 miliardy korun. Některé škody se nenapravily, něco uhradily pojišťovny, něco platil kraj. Někdy nápravy brzdilo vlastnictví majetku. Nejdřív nám se zásahy do soukromého vlastnictví pomohlo vyhlášení nouzového stavu. Pak už to bylo složitější. To se nakonec projevilo v zastavení plánu udělat z pozemků pod rybníkem Rožmberk suchý poldr.

Je něco dalšího, co ve vás povodně zanechaly?
Vždy si je připomenu, když v televizi či na internetu sleduji zprávy o podobných katastrofách ve světě. Máme sice moderní systémy varování, aplikace v mobilech, které vám i pošlou plánek evakuace. Jenže ani v těch nejvíce civilizovaných společnostech nejsme na přírodní katastrofy zcela připraveni. Vždycky je třeba pokora a spolupráce.

  • Nejčtenější

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Prodavač si ve stánku zapojil svůj terminál, řeznictví okradl o sedm milionů

21. května 2024  14:29

Mezi milionáře se svojí zlodějskou pílí vypracoval muž z Tachova, který podle policie...

Boháčům z Budějovicka prodávali kadeřníci kokain ve velkém, vozili ho z Prahy

20. května 2024  14:56

Kriminalisté zadrželi tři muže, kteří distribuovali kokain z Prahy do Českých Budějovic, kde ho...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hudba na plný život. Odešel známý dýdžej a moderátor Vladimír Kosťa Kostínek

22. května 2024  16:43

Jen málokdo, kdo žil v 90. letech na jihu Čech, nezná Vladimíra Kosťu Kostínka. Jeho poslechový...

Bellarie změnila při rekonstrukci barvu, teď ji po letech znovu otevřou lidem

26. května 2024  9:15

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově změnil barvu. Po náročné...

Zdaleka nejsme zachránění, shodují se karvinský Ciupa a budějovický Králik

25. května 2024  21:43

Na barážových příčkách se po výhře fotbalistů MFK Karviná nad Dynamem České Budějovice 1:0 udržela...

Karviná - České Budějovice 1:0, rozhodl Budinský, oba týmy jdou do baráže

25. května 2024  20:07

Karvinští fotbalisté do baráže o účast v příštím ročníku první ligy půjdou v dobré náladě. V...

S dětmi musíme jednat férově, říká učitelka, která pamatuje celou historii školy

25. května 2024  10:19

Celé půlstoletí už funguje Základní škola Kubatova v Budějovicích. Jen o rok méně tam pracuje Jitka...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...