Zlom pro ornitology? Rybníkář dostal podmínku za otrávení dvou orlů

  13:40
Okresní soud ve Strakonicích uložil místnímu rybničnímu hospodáři podmínku za přechovávání nebezpečných látek a usmrcení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých. Podle spisu zakázané jedy nastražil v okolí rybníků, na nichž hospodaří. Vinu odmítá a odvolá se. Rozsudek naopak vítají ornitologové.

Soud mimo jiné řešil, zda obžalovaný Miloslav Vodička věděl o nebezpečných látkách ve svém sklepě. Při domovní prohlídce se u něj totiž našly lahve s endrinem a karbofuranem. Ty byly i s injekční stříkačkou v jedné nádobě.

Materiál našel speciálně vycvičený pes s psovodkou Klárou Hlubockou ve sklepě pod garáží na pozemku obžalovaného. Jedy byly v tělech dvou mrtvých orlů mořských a dvou krkavců velkých, jejichž těla se našla u rybníků v katastru obce Mečichov na Strakonicku. Právě tam obžalovaný hospodaří.

„Z vyjádření, že to používal na myši a ty tam už nebyly, je zřejmě, že obžalovaný věděl, že se jedná o jed,“ zmínil při odůvodnění rozsudku předseda senátu Roman Šustr. Ten také upozornil, že obžalovaný používal drobné množství jedu, a tak si byl vědom jeho nebezpečí.

Soud vyloučil, že by jedy někdo do sklepa obžalovaného umístil. „Látky byly dole, nikoliv nahoře v prostoru, kam občas někdo mohl přijít,“ vysvětlil Šustr s tím, že hospodář vědomě přechovával nebezpečný materiál.

Soud tak potvrdil, že dotyčný vědomě přechovával nebezpečné látky. Zároveň dal Vodičkovi za vinu usmrcení dvou orlů mořských a krkavců velkých a to zvlášť bolestivým způsobem. Jejich úmrtí doprovázely mimo jiné křeče či udušení. Podlou soudu bylo zřejmé, že se jed do mrtvých zvířat dostal přes návnadu.

„Z odborných závěrů plyne, že orli uhynuli do jedné hodiny. Z mapek s vyznačenými body, jak se vyskytovali podle vysílaček, je zřejmé, že se pohybovali kolem rybníků Slatinka či Věžíško,“ sdělil Šustr a připomněl, že se všechna mrtvá těla našla v těsné blízkosti.

Soud rozhodl na základě nepřímých důkazů

S ohledem na to, že se v tělech zvířat nalezených u rybníků, kde hospodaří obžalovaný, našly látky, které objevil cvičený pes na pozemku muže, rozhodl soud o vině.

Naděje pro ornitology?

Rozsudek už na svém twitterovém účtu přivítala Česká společnost ornitologická, která dlouhodobě přijímá a prověřuje oznámení o nálezech otrávených dravců a předává je policii. Po nedávném nálezu tří kusů na Kolínsku konstatovala, že letos za necelé čtyři měsíce už eviduje víc případů, než za celý loňský rok.

„Motivaci na usmrcení srstnatých a pernatých dravců mají zpravidla nájemci honiteb. Další skupinou jsou chovatelé holubů či drobného zvířectva, nebo majitelé rybníků, kteří tímto způsobem hubí vydry,“ konstatovala při té příležitosti psovodka Klára Hlubocká, která se svými psy specializuje na vyhledávání otrávených zvířat.

Dodala, že travičům může hrozit v případě usvědčení až pět let vězení, ornitologové ale upozorňují na to, že z otravy ptáků nebyl v Česku dosud nikdo potrestán.

„Ten okruh nepřímých důkazů je natolik uzavřen a potvrzován navzájem, že bez důvodných pochybností uzavíráme, že to byl právě obžalovaný, který nastražil návnadu za účelem otrávení živočicha škodícího rybářství,“ shrnul Šustr, podle něhož musel obžalovaný vědět, že může návnadu pozřít orel nebo třeba vydra, což jsou chránění živočichové.

Rozhodnutí překvapilo státní zástupkyni Věru Smíškovou. Ta totiž nakonec navrhovala v některých bodech obžaloby, které se týkaly samotného usmrcení, zproštění pro nedostatek důkazů.

„Pan předseda rozhodl a považuje ten okruh nepřímých důkazů za dostatečný a já mám radost. Je to důkaz toho, že policie odvedla dobrou práci,“ reagovala po vynesení rozsudku.

Nesouhlasí naopak obhájce obviněného Milan Dočkal. „Státní zástupkyně ve dvou skutcích má za to, že nejsou nashromážděné důkazy pro odsouzení obžalovaného, byť nebrala obžalobu v tomto rozsahu zpět. Soud dospěl k rozhodnutí na základě domněnek. Mám za to, že to není procesně správný způsob. Ponechali jsme si lhůtu pro poradu s klientem, ale v tomhle rozsahu určitě padne odvolání,“ reagoval.

Podle něj obžalovaný nechtěl s jedy nic napáchat. „Sám soud uvedl hodnocení, že je tady okruh nepřímých důkazů a neexistuje jediný přímý,“ oznámil. „Počkáme si na písemné odůvodnění. Mám ale za to, že závěry jsou postavené na domněnkách. S rozsudkem nesouhlasíme a budeme připravovat rozsáhlejší odvolání ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích,“ dodal.

Obžalovaný po rozsudku novinářům řekl, že si nepřipouští přijetí rozsudku, který ho posílá do vězení na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu 3,5 roku.

Zároveň uvedl, že i nyní může mít ve sklepě materiál, jehož původ nezná. „Doteď je tam spousta látek, některé desítky let. Možná, že tam jsou některé jedovaté látky i teď,“ reagoval.

Psí jednotka vyráží na vytipované lokality

Rozsudek okomentovala na svém webu i Česká společnost ornitologická (ČSO).

„Ptačí kriminalitou se zabývám přes 20 let a teď jsem se konečně dočkal prvního odsouzeného traviče. Je to nesmírně důležitý signál pro ty, kdo neberou ochranu přírody vážně, že společnost má zájem ji chránit a má zájem si ochranu vynutit v případě potřeby i formou soudního rozhodnutí. Netěší nás, že má někdo problémy se soudy, ale příroda a životy ptáků jsou hodnotou, která za to stojí,“ říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Česká společnost ornitologická se snaží hledat otrávené návnady a jejich oběti. I kvůli tomu založila v roce 2017 specializovanou psí jednotku pod vedením psovodky Kláry Hlubocké. Ta navštěvuje důležitá místa výskytu dravců.

„Jezdíme na vytipované lokality, kde se dravci vyskytují. Zároveň monitorujeme území, kde v minulosti došlo k jejich otravě,“ popsala Hlubocká. Psovodka asistuje také u případů na žádost policie či dalších institucí.

Se svým psem pomáhala u případu na Strakonicku od samého začátku.

„V roce 2019 se nám ozvali rakouští kolegové a poprosili nás o kontrolu orla mořského, který vykazoval známky úmrtí. Jela jsem tedy k obci Mečichov. Na místě jsem našla jiného mrtvého orla, ten rakouský byl nejspíš v korunách stromů. O zhruba dva až tři dny později toho druhého našel kolega,“ popsala s tím, že pomocí sledovacích zařízení ornitologové sledují přesný pohyb či teplotu dravce.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparto, proč se červenáš? Obhájce ztratil drajv a liga má (ne)čekanou zápletku

8. dubna 2024

Jakmile rozhodčí stvrdil remízu, kouč sparťanských fotbalistů Brian Priske si upravil pásek u...

Pokus o udušení igelitovým sáčkem? Ve Vimperku vyšetřují útok v rodině

7. dubna 2024  13:27,  aktualizováno  15:35

Jihočeští kriminalisté prověřují závažný trestný čin, který se stal v sobotu večer ve Vimperku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Porsche z Německa dovezli do Čech v přívěsu, zloděje soud poslal do vazby

9. dubna 2024  12:53,  aktualizováno  11.4 10:24

Táborským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, kteří podle policie ukradli v Německu sportovní...

Rekordní most přes Orlík v sobě skrývá „duši“. Nahlédli jsme dovnitř

10. dubna 2024  16:15

Stavba nového železničního mostu přes Orlík je v poslední fázi. Bude 316 metrů dlouhý, překlene...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena se pokusila zabít svou příbuznou a pak se udala, násilím vyděsila sama sebe

8. dubna 2024  15:24

K pokusu o vraždu, jenž se stal v sobotu ve Vimperku na Prachaticku, došlo v rodinném kruhu a...

Candáty v Lipně možná likvidují sumci, vědci a rybáři je chtějí ochránit

12. dubna 2024  15:42

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a jihočeští rybáři spustili projekt na ochranu candátů...

Dřív kostelem v Klení vedly stezky odvahy. Teď spolek shání peníze na fasádu

12. dubna 2024  9:26

Už třicet let Spolek pro záchranu kostela svatého Vavřince v Klení pracuje na obnově jednoho z...

Novou halu staví dvojice robotů, je rychlá a tichá. Nahradí deset dělníků

11. dubna 2024  15:45

Pracují rychle, efektivně, přesně a bez jakéhokoliv hluku. Obvodové zdi nového multifunkčního sálu...

Senior na elektrokole vyvrátil závoru u nemocnice a ujel. Pátrá po něm policie

11. dubna 2024  12:54

Budějovičtí policisté řeší neobvyklý případ. Na konci minulého týdne senior na elektrokole narazil...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...