Dům animace v Třeboni nevznikne. Městu hrozí, že přijde o festival

  13:58aktualizováno  13:58
Chystaný Dům animace za více než 80 milionů korun v Třeboni nakonec nebude. Radnice nepřijala dotaci na interaktivní expozici, což podle některých zastupitelů může znamenat konec festivalu Anifilm ve městě. Pořadatelé jeho stěhování nevyloučili.

Anifilm 2018 - Hello Bambi | foto: Anifilm

Celoročně sem měly mířit na výlety rodiny s dětmi nebo zájezdy školáků. Plánovaný Dům animace, který měl nabídnout jedinou expozici svého druhu v Čechách, v centru Třeboně ale nebude.

O ukončení projektu za více než 80 milionů korun rozhodli v pondělí zastupitelé, když odmítli přijmout dotaci v hodnotě 66,4 milionu z IROP. Nová expozice ve středověké radnici měla interaktivní formou přiblížit historii českého animovaného filmu.

Plán počítal se čtyřmi patry a 650 metry čtverečními. Myšlenka, že Dům animace ještě víc spojí město a mezinárodní festival Anifilm, tak po rozhodnutí radnice padla.

Podle starosty Jana Váni (ODS) měla být původní spoluúčast města 12 milionů korun, což minulé vedení radnice navýšilo na 21 milionů, takže by platila zhruba celé stavební práce.

„Nikdo nevíme, kolik by nás provoz objektu stál. Máme povinnost dům provozovat sami a toto je důležitá informace. Vidíme to na příkladu Domu Štěpánka Netolického, kde doplácíme měsíčně 140 tisíc korun, které město vyhazuje do luftu,“ zmínil mimo jiné Váňa k projektu, nad kterým zastupitelé diskutovali téměř hodinu.

Část opozice nápad intenzivně podporovala. „Projekt určitě nebyl ušitý horkou jehlou. Pracovali jsme na něm s nejlepšími experty z oboru. Možná není domyšlený úplně ekonomicky, nicméně každá taková záležitost z oblasti sportu či kultury je vždy dotovaná. Nikdy to nebude peníze vyrábět. Dělá se to kvůli vzdělání, kultuře a budoucímu pohledu na město,“ řekl na téma návratnosti bývalý místostarosta Josef Pindroch (za ANO).

Fotogalerie

Podle Váni by se musel projekt přefinancovat. Radnice se teď ale chystá peníze vložit jinam. „Chceme udělat rekonstrukci Bertiných lázní v plném rozsahu. Zahrneme do ní opravu 43 pokojů, abychom při odstávce udělali vše. To je dalších 32 milionů. Na Bertu příští rok dáme 121 milionů,“ uvedl starosta.

S částkou připravenou na letošní rok celá akce vyjde na více než 170 milionů.

Například pro příští rok má Třeboň na investice předběžně 200 milionů. Dalších asi 60 milionů má zamířit do areálu Lázní Aurora.

Někteří zastupitelé upozorňovali mimo jiné na to, že spoluúčast města je s ohledem na význam projektu zanedbatelná.

„Nemluvíte jako starosta města, které má za sebou 18 let animovaného filmu. Nemluvíte jako starosta města, který u zrodu festivalu stál a plně ho podporoval. Nejde jen o rekonstrukci historického domu či vytvoření muzea. Je to pevně provázáno s Anifilmem jako takovým a jeho existencí a fungováním ve městě. Když to nepodpoříme, tak dáváme festivalu červenou. Asi tady ještě nějakou dobu vydrží, ale tento signál je velice nebezpečný. Dnešním rozhodnutím můžeme pohřbít jedinečnou kulturní záležitost, která město posouvá na jinou úroveň,“ varovala bývalá starostka Terezie Jenisová (KDU-ČSL).

Při jednání bylo nakonec devět zastupitelů pro přijetí dotace, dvanáct proti a dva se zdrželi.

Festival Anifilm

Mezinárodní festival animovaných filmů vznikl v roce 2009 poté, co se původní přehlídka AniFest přesunula z Třeboně do Teplic. V jihočeském městě má tradici už od roku 2002. V roce 2013 se oba festivaly spojily a zůstaly pod společným názvem Anifilm v Třeboni. Festival je přehlídkou filmů z celého spektra animace a uděluje ceny v několika kategoriích. Letos se odehraje od 7. do 12. května. Rozpočet je 13 milionů korun.

Hlasování sledoval i ředitel festivalu Tomáš Rychecký. „Po zániku podobné expozice na zámku Kratochvíle není v Čechách takový ucelený průřez touto tvorbou. Nové vedení radnice má jiné priority. Mně je to líto. Připadá mi, že se město Třeboň střelilo do vlastní nohy. To je ale všechno, co s tím můžu dělat,“ uvedl.

Že se slova bývalé starostky mohou naplnit, potvrzuje jeho reakce. „V momentě, kdy dostaneme nabídku, abychom Dům animace měli v jiném městě jako celoroční aktivitu, tak to může mít vliv na festival. Nechci ale předjímat. Osobně bych byl rád, kdyby festival zůstal v Třeboni,“ přidal Rychecký.

Rozhodnutí podle něj neznamená likvidaci projektu jako takového, ale vnímá ho jako jeho pravděpodobný konec v Třeboni. Tento rok bude pro festival Anifilm důležitý. Minulá smlouva s městem vypršela loni a o nové budou obě strany jednat po letošním ročníku.

„Festival tady má tradici. V roce 2010 se přestěhoval do Teplic. Já jsem podporoval, aby tady pokračoval, což se v krátké době úspěšně podařilo. Bylo to z mojí iniciativy. Nikdo mě nemůže podezírat z toho, že tady nechci Anifilm. Naopak. Nenechám se ale tlačit do kouta pod hrozbou, že festival odejde. Myslím, že organizátoři nemají důvod. Jestli jim někdo nabídne, že bude Dům animace provozovat, tak nemůžeme nic dělat,“ konstatoval Váňa. Město pořadatelům ročně dává 400 tisíc korun a poskytuje i prostory.

Autor:

Nejčtenější

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Dvěma cyklistkám sraženým do příkopu zůstalo zrcátko z audi, řidič ujel

Ilustrační snímek

Neomalený řidič srazil na Strakonicku dvě cyklistky a ujel. Ženy, které jely na frekventované silnici spojující Písek s...

Další z rubriky

Berete nám základní služby, vadí lidem zvažované rušení finančního úřadu

Ilustrační snímek

Plán státu zeštíhlovat finanční správu se má dotknout i pracoviště finančního úřadu v Dačicích na Jindřichohradecku....

Léto v Českých Budějovicích začíná, oživí ho Múzy na vodě i Plachanda open

Na slepém rameni Malše v Českých Budějovicích město pořádá Múzy na vodě.

V Českých Budějovicích začíná tradiční program Léta ve městě. Hudba bude znít pravidelně na Sokolském ostrově u...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz