Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Lidé se brání stavbě bytového domu v Budějovicích peticí i žalobou

  13:58
Lidé odmítají nový pětipatrový dům v ulici Na Zlaté stoce v Českých Budějovicích. Tvrdí, že stavba zhorší dopravu a kvalitu bydlení v lokalitě, kde v posledních letech přibývá bytových domů. „Objekt, který připravujeme, na dopravní situaci velký vliv mít nebude,“ řekl architekt Jiří Brůha, jehož firma zastupuje investora.

V lokalitě kolem ulice Na Zlaté stoce vyrostlo několik bytových domů. Na snímku z roku 2018 se teprve staví. Nyní už jsou hotové. Rezidence Zlatý roh má stát poblíž. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nepomohla odvolání, slovo bude mít soud. Už tři roky se brání obyvatelé lokality kolem ulice Na Zlaté stoce stavbě pětipatrového domu. Podle nich zhorší dopravní obslužnost a kvalitu bydlení.

Nyní předali zastupitelstvu města petici. Upozorňují mimo jiné, že stavba zvýší počet aut a riziko nehod v lokalitě, kde chybí nové cesty a chodníky. Dům nazvaný Rezidence Zlatý roh není totiž jediný, který developeři v přetížené části města poblíž parku Stromovka plánují.

„Petici za zastavení výstavby bytových domů do doby, než bude vyřešena kritická dopravní situace, podepsalo 554 občanů. Připravujeme soudní žalobu proti rozhodnutí krajského úřadu, který neuznal naše odvolání, případně podáme kasační stížnost,“ uvedl místní obyvatel a iniciátor petice Stanislav Linda.

Příběh novostavby bytového domu na místě současné zahrady se odvíjí od roku 2018, kdy developer podal žádost o územní rozhodnutí. Dostal všechny potřebné souhlasy včetně odborů magistrátu, stavebního úřadu i inspektorátu dopravní policie.

Řízení zdržely námitky obyvatel. S odstupem tří let se o záměru negativně vyjadřuje i vedení města.

„V daném území je naprostá nepřipravenost dopravní infrastruktury a další výstavba bez jejího vyřešení představuje extrémně negativní dopad,“ vyjádřil se nedávno náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

Domy místo zemědělské půdy

Lokalita sousedící s areálem Jihočeské univerzity, kde byly původně jen pole a pastviny, se už několik let zastavuje hlavně bytovými domy, jak povoluje územní plán města. Přibývá počet aut a lidem se zde žije stále hůře.

To si uvědomují i současní politici a obviňují z neúnosné situace stavební úřad. Ten zase argumentuje, že stavby povolil v souladu s územním plánem a se souhlasem příslušných odborů magistrátu.

Skutečnost je taková, že se území zastavuje bez dokončené infrastruktury, což kritizuje i náměstek primátora pro dopravu Viktor Lavička (ANO). Podle něj je jediným řešením dokončit plánovanou 650 metrů dlouhou propojku ulice M. Horákové s městskou částí Švábův Hrádek, která povede západně od ulice Na Zlaté stoce a dopravu odvede.

Rezidence Zlatý roh

V roce 2018 podala společnost Home Port Real stavebnímu úřadu žádost o územní rozhodnutí ke stavbě bytového domu v ulici Na Zlaté stoce. Pětipodlažní dům má mít 29 bytů a 33 parkovacích míst, z toho polovinu mimo objekt. Žádost prošla bez připomínek několika institucemi včetně odborů budějovického magistrátu, krajského úřadu a inspektorátu dopravní policie. Do územního řízení podalo námitky pět účastníků, obyvatel sousedních staveb. Koncem roku 2018 vydal stavební úřad územní rozhodnutí, proti němuž se odvolali další účastníci. Jejich připomínky řešila i hygienická stanice a ministerstvo zdravotnictví. V roce 2020 přezkoumal rozhodnutí stavebního úřadu krajský úřad a vyhláškou vydanou v listopadu 2020 je potvrdil.

Projekt má ale zdržení kvůli náročné přípravě, do níž vstoupili majitelé okolních pozemků. Zatímco se obyvatelé dohadují s úředníky a komunálními politiky, kteří jim po třech letech dávají za pravdu, investor je nervozní. Jeho projekt je stále na začátku a vidina na řešení se vzdaluje.

„Nechápu, že se místní lidé neozývali proti stavbě mnohem mohutnějších domů třeba v sousední lokalitě Stromovka. Objekt, který připravujeme, na dopravní situaci velký vliv mít nebude. Navíc jsme autory dopravní studie, která řeší odtud výjezd k ulici Na Dlouhé louce, kde se kvůli tomu zvětšovala kruhová křižovatka u Kauflandu,“ tvrdí architekt Jiří Brůha, jehož firma zastupuje investora Rezidence Zlatý roh.

Taková tvrzení i řešení odmítají místní obyvatelé. Poukazují mimo jiné na to, že dům zabere zelenou plochu zahrady, zničí studny, zvýší v místě hlučnost a zhorší oslunění.

Investora částečně podpořil krajský úřad, který přezkoumal odvolání obyvatel proti vydanému územnímu rozhodnutí. Společnosti sice uložil seznam podmínek pro stavební povolení, ale důležité rozhodnutí o umístění stavby nezrušil.

Ve zdůvodnění píše, že tímto záměrem nejsou ohroženy zájmy chráněné stavebním zákonem a účastníci řízení měli možnost se s ním seznámit a reagovat na něj.

„Stavba není podmíněna vybudováním nové infrastruktury,“ stojí ve vyhlášce o přezkumu stavebního řízení podepsané Lubošem Průchou, vedoucím odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu.

Petici proti dalším stavbám vyhlásil spolek Zlatá stoka-Čtyři Dvory, který připomíná, že mu jde hlavně o vyřešení infrastruktury.

Upozorňuje, že během čtyř let se díky novostavbám zvýšil počet místních obyvatel téměř o dva tisíce, přičemž silnice a chodníky zůstaly v původní podobě a přechody pro chodce nebo cyklistické stezky zde nejsou skoro žádné.

Územní plán je podle nich zastaralý a dopravní studie, která má vše vyřešit, zaostává za současným stavebním boomem.

Bytové domy rostou poblíž parku Stromovka

Bytové domy rostou poblíž parku Stromovka

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Sníh a zataženo. I Orlík truchlil, když přiváželi ostatky knížete do hrobky

9. prosince 2023  15:04,  aktualizováno  16:50

V sobotu se rodina, přátelé a Česko rozloučilo s knížetem Karlem Schwarzenbergem. Vůz s rakví v...

Desítky aut z ciziny. Rodina uložila Schwarzenberga do hrobky na Orlíku

10. prosince 2023  12:14,  aktualizováno  14:31

Ostatky Karla Schwarzenberga uložila rodina do hrobky u Orlíku, sdělil její zástupce. Stalo se tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel pozemků u chystané D3, které stát vyvlastní, žádá o pomoc prezidenta

6. prosince 2023  11:27

Majitel pozemků motocentra klíčových pro dostavbu D3 u Tábora Pavel Bratránek žádá o pomoc...

Na Písecku vjel řidič na koleje a srazil ho vlak, na místě zemřel

10. prosince 2023  11:36

V neděli dopoledne se stala tragická nehoda ve Smetanově Lhotě na Písecku. Řidič osobního auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trojice zbila v Budějovicích muže kvůli duhové vlajce uvázané na krku

4. prosince 2023  13:52

Jihočeští policisté prošetřují případ útoku tří mužů na jiného, kterého údajně napadli kvůli duhové...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Hasiči zasahovali ve Výrově na Prachaticku. Z ubytovny evakuovali 24 lidí

10. prosince 2023  23:11

Hasiči zasahovali ve Výrově na Prachaticku, kde začala v podvečer hořet ubytovna. Muselo být...

Desítky aut z ciziny. Rodina uložila Schwarzenberga do hrobky na Orlíku

10. prosince 2023  12:14,  aktualizováno  14:31

Ostatky Karla Schwarzenberga uložila rodina do hrobky u Orlíku, sdělil její zástupce. Stalo se tak...

Na Písecku vjel řidič na koleje a srazil ho vlak, na místě zemřel

10. prosince 2023  11:36

V neděli dopoledne se stala tragická nehoda ve Smetanově Lhotě na Písecku. Řidič osobního auta...

První kytaru jsem začal vyrábět v noci, říká jihočeský živnostník roku

10. prosince 2023  9:28

S každým pohybem malého hoblíku získávají přesně nařezané kusy smrkového dřeva položené na ponku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...