Zrychlete boj s kůrovcem, žádají ministra lesníci v Dačicích

  9:08
Kůrovcovou kalamitou na Dačicku se začalo zabývat i ministerstvo zemědělství. Jeho návrh likvidace škod však současnou situaci neřeší, a drobní hospodáři tak musí pohromě nadále čelit sami.
Kůrovec ničí státní i soukromé lesy na Dačicku.

Kůrovec ničí státní i soukromé lesy na Dačicku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Rok od roku zaměstnává drobný lýkožrout stále více lesníků. Letos je ale situace na mnoha místech v Jihočeském kraji, například na Dačicku, doslova kritická a v lesích se hromadí obrovské množství napadeného dřeva.

Před dvěma měsíci reagoval na situaci starosta Dačic Karel Macků (KDU-ČSL) otevřeným dopisem premiérovi Andreji Babišovi (ANO) s žádostí o okamžitou pomoc s likvidací následků kalamity a zamezení jejího šíření. Odpověď mu přišla od ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

„Napsal nám, že ministerstvo hledá řešení, které není jednoduché najít. Přijali několik mimořádných opatření a upravili podmínky přijímání pracovníků ze zahraničí, kteří se na těžbě dřeva podílejí,“ popisuje hlavní bod dopisu Macků.

Součástí dopisu je ujištění o zvýšení kapacity pro silniční a železniční dopravu kalamitního dřeva a dostupnější by pro drobné hospodáře měla být i asanace napadeného dřeva.

To hlavní, po čem majitelé lesů hlasitě volají, však dosud od vlády neslyšeli.

„Vůbec nic se zatím nestalo, okamžitá pomoc nepřišla. V tuto chvíli můžeme využívat jenom dotaci na výsadbu nových stromů, ale to není žádná novinka. Navíc běžně trvá spoustu měsíců, než se k žádostem ministerstvo vůbec vyjádří, a to naši situaci vůbec neřeší,“ říká rozhořčeně Vlastimil Pekárek, který se stará o sedm hektarů lesa.

Deset měsíců je moc

Jeho slova potvrzuje i lesní hospodář Městských lesů Dačice Kamil Kupec. „Narážíme na to, že celý byrokratický proces strašně dlouho trvá. Dotační program je sice dobře koncipovaný, ale jestliže trvá deset měsíců se k žádosti vyjádřit, je někde očividně problém,“ podotýká Kupec.

Podle něj by byl ideální model, při kterém se na jaře zalesní určitá část plochy a v létě by přišly dotace, ze kterých by se mohlo na podzim opět zalesňovat. V zimě by pak měly přijít další dotace na jaro, takže by lesníci dotace čerpali v půlročních intervalech.

Ministerstvo zemědělství ale v současném modelu nevidí zásadní problém.

„Jedná se o standardní a na rozdíl například od evropských dotací o velmi pružný proces administrace dotace, kdy vlastník lesa v tom samém rozpočtovém roce, kdy podal žádost, obdrží finanční prostředky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý s tím, že resort navíc zastavil veškerou úmyslnou těžbu smrků a borovic a připravil katalog ploch vhodných ke skladování kalamitního dřeva, pro které není odbyt.

„O katalogu už víme. Jenže při pohledu na ceny za pronájem těchto ploch nám bylo jasné, že to moc nepomůže. Když někdo kalamitní dřevo vytěží a zde ho uskladní, tak na něm nevydělá ani korunu,“ neskrývá rozpaky starosta Macků.

I on vidí největší problém v nastavené dotační politice ministerstva. „Vím, že některé kraje přispívají vlastníkům lesa určitou částkou na každý kubík vytěženého dřeva. Kraj Vysočina třeba přispívá na stavbu oplocenek. I to by našim hospodářům pomohlo,“ podotýká Macků.

V tomto ohledu mají drobní lesníci velký problém. „Jako řadový občan nemohu s krajem o pomoci jednat. Oplocení nové výsadby mě letos stálo asi 40 tisíc korun, o sazenicích ani nemluvím,“ stěžuje si Pekárek.

Jedny z mála konkrétních věcí, jež ministerstvo do budoucna nabízí, jsou třeba zastavení úmyslných těžeb až na jeden rok s cílem zlepšit odbytovou situaci na trhu nebo možnost využití vyhlášení nouzového stavu.

„Tím bychom v boji s kůrovcem mohli využít veškeré dostupné síly a prostředky, ale kvůli zásahům do vlastnických práv a lidských svobod dotčených jsme od toho nakonec upustili,“ doplňuje Bílý.

Starosta Macků si ale myslí, že by právě tohle mohl být správný krok. „V současnosti tuto možnost zvažujeme. V kraji byl dokonce ustaven krizový štáb, který se už dvakrát sešel. Jenže zatím nenabídl žádné řešení nebo stanovisko,“ vysvětluje a dodává, že na dopis ministra hodlá reagovat.

„Rozumíme jejich opatřením, která přijali, nicméně se musí vyřešit rychlost administrativy a konkretizovat některá vyjádření,“ doplňuje Macků s tím, že stanovisko ministra je v této podobě příliš vágní.

  • Nejčtenější

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Kovosvitu nedostává výplaty ani divize Management. Také chtějí skončit

18. června 2024  15:23

Většina zaměstnanců divize Machine Tools společnosti Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí na Táborsku dala...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Budějovická teplárna testuje kotel na štěpku, ať nemusí spalovat hnědé uhlí

21. června 2024  16:23

Teplárna v krajském městě ještě v roce 2017 spotřebovávala 230 tisíc tun hnědého uhlí. Postupně...

Sladký o trpkém konci a nové kariéře: Budu přísný trenér, musím získat kabinu

21. června 2024  14:05

Dvě podobné chyby, vyřazení z kádru a následný přesun na trenérský post. Tak skončila profesionální...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - OPLÁŠTĚNÍ BUDOV (45-90.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 900 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...