Na jihu Čech nastala doba plaveckých areálů. Radnice je staví a opravují

  13:03aktualizováno  13:03
MF DNES porovnala finanční situaci největších měst Jihočeského kraje. Stamiliony má našetřené Jindřichův Hradec, který je navíc bez dluhů. Budějovice splácejí přes půl miliardy korun. Největší investice teď poputují do proměn a staveb plaveckých areálů.

Koupaliště ve Větřní. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V Prachaticích přestavují postarší bazén na akvapark. V Písku hodlají vybudovat úplně nový. V Českém Krumlově přemýšlejí, jak drahou variantu proměny vybrat, Strakoničtí se chystají investovat desítky milionů. A České Budějovice touží po vodním světě a přitom upravují i starý plavecký areál na Sokolském ostrově.

Strakonice mají na účtě přes 251 milionů korun

MF DNES rozeslala na všechny radnice okresních měst Jihočeského kraje dotazy, aby zjistila, v jaké finanční kondici jsou, do jak nákladných akcí se v posledních letech pustily a za co hodlají v dohledné době utrácet.

Kolik mají města na účtech

Č. Budějovice 900 mil. Kč
Písek 489 mil. Kč
J. Hradec 435 mil. Kč
Tábor 316 mil. Kč
Strakonice 251 mil. Kč
Prachatice 98 mil. Kč
Český Krumlov 78 mil. Kč

Pozn.: zůstatky na účtech měst jsou k 31. červenci 2018

Ukázalo se, že téměř všude jsou velkým tématem rekonstrukce a stavby plaveckých areálů. Bazény stárnou, nároky návštěvníků se mění a rostou, chtějí více atrakcí a různé relaxační zóny.

Například v Prachaticích se na přestavbě pracuje a vedení města schválilo, že si na akci vezme úvěr až 85 milionů korun. „Čerpání je rozložené na roky 2018 a 2019,“ sdělil vedoucí finančního odboru Václav Janda.

V únoru by tam chtěli zahájit zkušební provoz. Tato etapa vyjde na zhruba 100 milionů a v příštích letech budou pokračovat další úpravy. Prachatičtí nejsou výrazně zadlužení, takže by měli investici dobře zvládnout.

Zahájit proměnu plaveckého areálu chtěli letos také ve Strakonicích, tam se však nepodařilo sehnat řemeslníky, a tak počkají na příští rok. Celkově hodlají do krytého bazénu investovat v následujících letech přes 100 milionů.

Strakonice mají sice na účtě přes 251 milionů korun, ale v uplynulých letech na investicích museli více šetřit a také splácet úvěry. Důvodem byla například nákladná stavba Základní školy Povážská. Zadluženost města je tak 336 milionů.

Zadluženost měst

Č. Budějovice 549 mil. Kč
Strakonice 336 mil. Kč
Tábor 81 mil. Kč
Písek 46 mil. Kč
Český Krumlov 12 mil. Kč
Prachatice 12 mil. Kč
Jindřichův Hradec 0 Kč

Pozn.: výše nesplacených úvěrů jsou platné většinou k 31. červenci 2018; u Krumlova a Budějovic k 30. červnu, u Strakonic ke konci roku 2017

V Písku jsou na tom z tohoto pohledu lépe a splatit musejí jen přes 46 milionů korun. Je však pravděpodobné, že si město vezme úvěr na vybudování nového plaveckého bazénu. „Jeho výše by byla přibližně 200 milionů korun, ale zastupitelstvo města to ještě neschválilo,“ upozornila mluvčí písecké radnice Irena Malotová.

V Písku zvažovali vyspání druhého referenda, ale nakonec to zastupitelé neschválili. Důvodem nejistoty vedení města je zvýšení ceny za plavecký areál. Město očekávalo 280 milionů, jenže nejnižší nabídka v soutěži byla 356 milionů. Obyvatelé by se měli podle některých zastupitelů vyjádřit, zda za danou částku bazén chtějí.

Stavba bazénu by vyčerpala polovinu rozpočtu

„Cena projektu, která vzešla z výběrového řízení, je momentálně mimo únosnou mez města. Náš roční rozpočet se pohybuje kolem 700 milionů korun, a stavba bazénu by tak vyčerpala jeho polovinu,“ uvedl místostarosta Josef Knot.

Peníze budou rozhodující také v případě rekonstrukce plaveckého stadionu v Českém Krumlově. Tam pracují se čtyřmi variantami modernizace v rozmezí od 111 do 370 milionů, tedy od „pouhé“ rekonstrukce až po demolici a vybudování nového komplexu.

Takový areál si však na sebe podle propočtů dokáže vydělat a není nutné dotovat provoz. Krytý bazén dožívá a vybírat nejpřijatelnější možnost bude nové vedení města. To současné Krumlov odevzdá v podobné finanční kondici, jako jsou Prachatice.

Zajímavým úkazem je Jindřichův Hradec, protože nemá žádné úvěry a na účtě mu leží přes 435 milionů korun.

„Je to i proto, že nás do budoucna čekají dost významné investice. Soustředíme se na komplexní obnovu sportovišť. Také jsme koupili bývalý pivovar, jehož rekonstrukce bude hodně nákladná. Určitě se bude muset i utrácet, avšak nechceme nějak nahodile hýřit,“ upozornil místostarosta Hradce Bohumil Komínek.

Na opačné straně jsou České Budějovice, které splácejí přes půl miliardy korun, ale na účtech mají 900 milionů. Ve městě před několika týdny příliš vysoká cena zastavila projekt Multifunkčního centra Dlouhá louka, což měla být pro krajské město investice desetiletí.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Lyžaře čeká slunečný víkend. Sněhu je nejvíc za poslední roky

Běžkaři v okolí Kvildy si užívají slunečného počasí.

Sluníčko a pořád dostatek sněhu. Kdo vyrazí o víkendu na lyže, pěkně se sveze na sjezdovkách i běžkách, a navíc se ...

Z kukuřičného šustí vytvořila celou Svatou rodinu, figury mají přes metr

Figury ze šustí vytváří Jana Pulcová.

V obýváku Jany Pulcové z Hluboké nad Vltavou se zabydlela zcela nová Svatá rodina. Figurky z kukuřičného šustí jsou...

Najdete na iDNES.cz