V Prachaticích přestavují postarší bazén na akvapark. V Písku hodlají vybudovat úplně nový. V Českém Krumlově přemýšlejí, jak drahou variantu proměny vybrat, Strakoničtí se chystají investovat desítky milionů. A České Budějovice touží po vodním světě a přitom upravují i starý plavecký areál na Sokolském ostrově.
Strakonice mají na účtě přes 251 milionů korun
MF DNES rozeslala na všechny radnice okresních měst Jihočeského kraje dotazy, aby zjistila, v jaké finanční kondici jsou, do jak nákladných akcí se v posledních letech pustily a za co hodlají v dohledné době utrácet.
Kolik mají města na účtechČ. Budějovice 900 mil. Kč Pozn.: zůstatky na účtech měst jsou k 31. červenci 2018 |
Ukázalo se, že téměř všude jsou velkým tématem rekonstrukce a stavby plaveckých areálů. Bazény stárnou, nároky návštěvníků se mění a rostou, chtějí více atrakcí a různé relaxační zóny.
Například v Prachaticích se na přestavbě pracuje a vedení města schválilo, že si na akci vezme úvěr až 85 milionů korun. „Čerpání je rozložené na roky 2018 a 2019,“ sdělil vedoucí finančního odboru Václav Janda.
V únoru by tam chtěli zahájit zkušební provoz. Tato etapa vyjde na zhruba 100 milionů a v příštích letech budou pokračovat další úpravy. Prachatičtí nejsou výrazně zadlužení, takže by měli investici dobře zvládnout.
Zahájit proměnu plaveckého areálu chtěli letos také ve Strakonicích, tam se však nepodařilo sehnat řemeslníky, a tak počkají na příští rok. Celkově hodlají do krytého bazénu investovat v následujících letech přes 100 milionů.
Strakonice mají sice na účtě přes 251 milionů korun, ale v uplynulých letech na investicích museli více šetřit a také splácet úvěry. Důvodem byla například nákladná stavba Základní školy Povážská. Zadluženost města je tak 336 milionů.
Zadluženost městČ. Budějovice 549 mil. Kč Pozn.: výše nesplacených úvěrů jsou platné většinou k 31. červenci 2018; u Krumlova a Budějovic k 30. červnu, u Strakonic ke konci roku 2017 |
V Písku jsou na tom z tohoto pohledu lépe a splatit musejí jen přes 46 milionů korun. Je však pravděpodobné, že si město vezme úvěr na vybudování nového plaveckého bazénu. „Jeho výše by byla přibližně 200 milionů korun, ale zastupitelstvo města to ještě neschválilo,“ upozornila mluvčí písecké radnice Irena Malotová.
V Písku zvažovali vyspání druhého referenda, ale nakonec to zastupitelé neschválili. Důvodem nejistoty vedení města je zvýšení ceny za plavecký areál. Město očekávalo 280 milionů, jenže nejnižší nabídka v soutěži byla 356 milionů. Obyvatelé by se měli podle některých zastupitelů vyjádřit, zda za danou částku bazén chtějí.
Stavba bazénu by vyčerpala polovinu rozpočtu
„Cena projektu, která vzešla z výběrového řízení, je momentálně mimo únosnou mez města. Náš roční rozpočet se pohybuje kolem 700 milionů korun, a stavba bazénu by tak vyčerpala jeho polovinu,“ uvedl místostarosta Josef Knot.
Peníze budou rozhodující také v případě rekonstrukce plaveckého stadionu v Českém Krumlově. Tam pracují se čtyřmi variantami modernizace v rozmezí od 111 do 370 milionů, tedy od „pouhé“ rekonstrukce až po demolici a vybudování nového komplexu.
Takový areál si však na sebe podle propočtů dokáže vydělat a není nutné dotovat provoz. Krytý bazén dožívá a vybírat nejpřijatelnější možnost bude nové vedení města. To současné Krumlov odevzdá v podobné finanční kondici, jako jsou Prachatice.
Zajímavým úkazem je Jindřichův Hradec, protože nemá žádné úvěry a na účtě mu leží přes 435 milionů korun.
„Je to i proto, že nás do budoucna čekají dost významné investice. Soustředíme se na komplexní obnovu sportovišť. Také jsme koupili bývalý pivovar, jehož rekonstrukce bude hodně nákladná. Určitě se bude muset i utrácet, avšak nechceme nějak nahodile hýřit,“ upozornil místostarosta Hradce Bohumil Komínek.
Na opačné straně jsou České Budějovice, které splácejí přes půl miliardy korun, ale na účtech mají 900 milionů. Ve městě před několika týdny příliš vysoká cena zastavila projekt Multifunkčního centra Dlouhá louka, což měla být pro krajské město investice desetiletí.