Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Vila nabízí díky prosklené stěně výhled na moře, který nemá obdoby

V řeckém městečku Tolo, na kouzelném místě v peloponéských horách s výhledem na Argolský záliv, leží vila NafplioBlu. Aténská architektka Katerina Valsamaki zasadila objekt tvarově i materiálově do krajiny tak, aby s ní takřka splýval, včetně částečného zapuštění do skály.

Výhled nic neruší: dolní vodicí kolejnice pro systém Schüco ASS 50 jsou zabudované do podlahy a horní do stropního podhledu. | foto: Konstantinos Thomopoulos

Rybářské, pobřežní a turistické letovisko Tolo leží v peloponéských horách, přibližně deset kilometrů jihovýchodně od historicky prvního hlavního města Řecka Nafplia.

Venkovní jídelna je po straně objektu, poblíž bazénu.

Venkovní jídelna je po straně objektu, poblíž bazénu.

Pozemek vily NafplioBlu je ve svahu nad městem, kde jej obklopuje olivový háj. Toto malebné místo, otevřené směrem k pobřeží, nabízí velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i nedaleké ostrůvky Plateia, Psili a Spetses.

Poloha vily NafplioBlu, která slouží jako soukromá letní rezidence i luxusní prázdninové ubytování k pronájmu, získává ještě víc na významu ve spojení se stylistickým konceptem, který vypracovalo studio Katerina Valsamaki Architects.

Koncept klade důraz na „dialog“ mezi domem a jeho okolím

Architektka Valsamaki zde kladla velký důraz na navázání „dialogu“ mezi objektem a jeho okolím, přičemž umístění a okolní příroda pozemku ve městečku Tolo jí umožnily tento cíl dokonale naplnit.

Vilu architektka citlivě zasadila do svahu a některé její části dokonce zapustila přímo do skály. V zájmu co nejlepšího výhledu na moře ze všech hlavních prostor je pravoúhlá budova orientována kolmo ke svahu a přechází do otevřeného prostoru: protáhlá prosklená fasáda směřuje k moři a venkovní bazén se tak táhne rovnoběžně téměř po celé délce přízemí.

Fotogalerie

V něm najdete velkoryse pojatý otevřený obývací prostor s jídelnou, který dovoluje libovolně volit mezi středomořským životem venku a transparentní stěnou oddělující venkovní prostor, v závislosti na aktuálním počasí a potřebách obyvatel.

Katerina Valsamaki si přála vtáhnout přírodu až do objektu, setřít hranice mezi interiérem a exteriérem a umožnit panoramatické výhledy po celý rok, proto navrhla devítimetrovou prosklenou stěnu orientovanou směrem k moři, která byla sestavena z posuvného systému Schüco ASS 50.

Díky jeho konstrukčním vlastnostem bylo možné celou fasádu směřující k pobřeží vyplnit pouhými čtyřmi posuvnými prvky, každý o velikosti zhruba 2,3×2,9 m.

Alotek SA, partnerská firma společnosti Schüco z města Lamia, zkonstruovala čtyřdílný systém bezbariérově pomocí vodicích kolejnic zabudovaných v podlaze, přičemž každý prvek se pohybuje po vlastní kolejnici po celé délce prosklené stěny.

Panoramatický výhled na zátoku Tolo a Argolský záliv: Architektura Vily...

Panoramatický výhled na zátoku Tolo a Argolský záliv: Architektura Vily NafplioBlu naplno využívá všech přírodních krás tohoto výjimečného pozemku.

Všechny čtyři díly je tedy možné „zaparkovat“ zarovnané za sebou, aniž by jakkoli narušily výhled z obývacích prostor. Tím se vytvoří téměř neuvěřitelný průhled o velikosti 9 ×2,9 m bez jakýchkoli viditelných podpěr.

Základem konceptu jsou panoramatické výhledy

Panoramatický výhled do krajiny jakožto základní architektonické téma celého objektu hraje hlavní roli i v patře, které je od přízemí mírně odsazené směrem dozadu a ukrývá další dvě ložnice a koupelny.

V hlavní ložnici se o výhledy na okolní přírodu a moře starají dvoudílné posuvné systémy na výšku celé místnosti a také podlouhlé panoramatické okno. V přízemí je pak otvíravě-sklopné okno na výšku místnosti, které obyvatelům umožňuje kochat se sousedním olivovým hájem nebo vystoupit ven přímo do přírody.

Okna hlavní ložnice v přízemí byla umístěna tak, aby co nejlépe rámovala...

Okna hlavní ložnice v přízemí byla umístěna tak, aby co nejlépe rámovala výhledy do okolní krajiny:

Hliníkové okenní, dveřní a posuvné systémy nebyly zvoleny jen kvůli elegantními designu, ale i vysoké funkčnosti a požadavkům na celoroční úsporu energie.

Hliníkové systémy navíc podle architektky představují to nejlepší řešení pro dlouhodobou péči a údržbu, zejména vzhledem k poloze objektu blízko pobřeží: materiály rámů i všechny ostatní exponované prvky jsou zde vystaveny zvýšené zátěži v podobě vysokých dávek UV záření a korozivního prostředí.

„Velké prosklené plochy umožňují navíc vyzdvihnout určité zajímavé prvky okolní krajiny. Posuvné systémy na výšku celé místnosti jdou ještě o krok dál, stírají hranici mezi interiérem a exteriérem a umocňují pocit otevřeného prostoru i ve chvíli, kdy jsou zavřené, protože nabízejí daleké výhledy,“ vysvětluje architektka Valsamaki.

Materiály i technologie

Výběr materiálů v celé vile NafplioBlu se řídil požadavky na minimální potřebu údržby, dlouhou životnost a nenápadnou eleganci. Kamenné části fasády, které kombinují místní kámen, bílou omítku, přírodní kamenné dlaždice a povrchy z přírodního dřeva, nejsou náročné na údržbu a zároveň pomáhají začlenit objekt do okolní krajiny.

Místní kámen pomáhá stavbě „splynout“ s okolím.

Místní kámen pomáhá stavbě „splynout“ s okolím.

Důležité je však i použití moderních technologií: „Stále častěji se dnes používají moderní systémy řízení budov. Provozní, bezpečnostní a monitorovací systémy pro chytrou domácnost jsou tak stejně důležité jako stavební a technická opatření, která pomáhají dosáhnout ještě větší energetické úspornosti objektu. Naším úkolem bylo chytře a nenápadně zapracovat všechny tyto různorodé aspekty do daného projektu a koncepčně i vizuálně je propojit dohromady,“ vysvětluje architektka.

Kvalita a udržitelnost jsou podle ní stejně důležité v návrhu i při výstavbě. „Pokud jde o dispozice místností, klienti dnes preferují velké otevřené prostory, které plynule přecházejí jeden do druhého a umožňují flexibilní využití místností. S tím souvisejí i čisté linie a praktické, trvanlivé a nízkoúdržbové materiály. Vysoko na seznamu klientských požadavků figurují také velká okna a prosklené dveře,“ doplňuje na závěr Katerina Valsamaki.

Z teras a domu jsou velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i...

Z teras a domu jsou velkolepé panoramatické výhledy na Argolský záliv i nedaleké ostrůvky Plateia, Psili a Spetses.

O projektu

Název projektu: Vila NafplioBlu, Tolo (Řecko)

Architekt:Katerina Valsamaki Architects, Atény (Řecko)

Výrobce hliníkových prvků: Alotek AE, Lamia (Řecko)

Systémy Schüco použité v tomto projektu: posuvné systémy: Schüco ASS 50; pevné a otvíravě-sklopné okno: AWS 70 BS.HI; vstupní dveře: Schüco ADS 65.HD

Speciální prvky:

  • - posuvný systém Schüco ASS 50 o rozměrech 9050× 2920 mm, složený ze čtyř elementů s vlastními vodícími kolejnicemi
  • - profily granitové barvy v pískovaném vzhledu „Gris 2900 Sable“
  • - izolační skleněné výplně se stínicí úpravou
Autoři:
  • Nejčtenější

Zdeněk Podhůrský bydlí v Kopanině. Dům opravoval svépomocí deset let

Na okraji Prahy, v těsné blízkosti ruzyňského letiště, je městská část Přední Kopanina, kde už skoro třicet let bydlí...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...

Rodina si postavila parádní dům. Středobodem života jsou sálavá kamna

Katka, Josef a malá Pepina mají nový domov. Vřelý a cudně elegantní, s přirozenými mimikry, si jen tak odpočívá ve...

Vysněný srub si postavili v přírodním parku za Prahou. Přálo jim štěstí

Majka pochází z Velkopopovicka, Ivan je sice Pražák, ale v dětství žil na břehu Sázavy. Není tedy náhodou, že pozemek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze starých domů dokážou vykouzlit nové, nebojí se ani radikálních změn

Návrhy interiérů, projekty rodinných domů i studie větších urbanistických celků a obytných souborů, to vše stojí za...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Podlahy z betonu jsou ideální pro podlahové topení. Musí se však umět

Beton užitý jako podlaha se nazývá potěr. Rozeznáváme čtyři základní typy: litý beton využitý jako potěr, litý...

Rodinný dům je poctou Le Corbusierovi a jeho kapli z betonu a kamene

Do centra pozornosti v kalifornské Santa Monice se nedávno dostal nový fascinující rodinný dům. Byl totiž navržený jako...

Prší nám ze stropu. Jak souseda donutit, aby se to už neopakovalo?

Soused z horního bytu nám několikrát promáčel strop v koupelně. Když jsme tam zvonili, vždy vyšli nějací cizinci,...

Vytápění domu i ohřev vody v bazénu stojí rodinu jen 28 tisíc ročně

Rohový pozemek nikdo nechtěl, protože na něm stála trafostanice, ale zkušené oko stavaře v něm vidělo potenciál. Proto...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...