Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Tři rodinné domy, které nejsou nudné. Mají vtip i unikátní nápady

Zdeněk Fránek je nazýván „trubadúrem“ české architektury. Již přes 30 let působí u nás i v zahraničí jako architekt a pedagog, v roce 2020 byl zvolen architektem roku. Podívejte se s námi na jeho tři nevšední realizace rodinných domů.

Spojení člověka s přírodou v srdci hor: dům v Krkonoších je tradičně zděný, celý včetně střechy obložen modřínovými latěmi. | foto: Petr Polák (Studio Petrohrad) a Alexander Dobrovský

Spojení člověka s přírodou v srdci hor

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Kliknutím na titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Můžete shrnout ideu svého projektu?
Zpracování projektu řeší otázku tohoto domu filozoficky, je v něm navrženo ideové spojení člověka s přírodou, souznění funkcí a podstaty přírodního člověka rozhodnutého s tímto rámcem koexistovat, žít v něm soudobým životem a pečovat o něj.

 Pomáhá naplňovat jeho životní přesvědčení. Činí tak ve zcela volné přírodě Krkonoš vzdálené od civilizace.

Jaká je konstrukce stavby?
Objekt je tradičně zděný, celý včetně střechy obložen modřínovými latěmi. Okna jsou také z modřínu, z exteriéru bezrámová s přelepeným sklem.

Zkuste popsat vlastní architektonické řešení.

Stavbu tvoří zatím jeden objekt, který téměř kopíruje stavební půdorys zdemolovaného domu. Objekt je osazen do svažitého terénu tak, že první podzemní podlaží je ze severovýchodní strany zcela pod terénem. Hlavní vstup je v prvním nadzemním podlaží, a to ze severovýchodní strany objektu.

V tomto podlaží je hlavní obytná část s kuchyní, jednou ložnicí, která má vlastní hygienické zázemí, a pracovnou. Vstup do budovy je možný též v podzemním podlaží, a to z jihozápadní strany. V podzemním podlaží najdete zbývající tři ložnice s hygienickým zázemím, prádelnu a technickou místnost. 

Vizitka domu

Místo stavby: volná příroda Krkonoš

Zastavěná plocha: 146 m2

Projekt: 2016

Realizace: 2017 - 2018

V podkroví je umístěna knihovna a meditační místnost. Jednotlivá podlaží propojuje točité schodiště. Architektonické řešení je vytvořeno tak, aby umožnilo bezkolizní provoz. Tedy jednoduše, čistě.

V budoucnu bude tento objekt doplněn druhým, který jako skleník, coby zásobárna čerstvé zeleniny, bude v podnoži obsahovat zázemí a technické zařízení k „zero energy“ řešení tohoto bohulibého záměru.

Spojení člověka s přírodou v srdci hor: objekt je osazený do svažitého terénu...

Spojení člověka s přírodou v srdci hor: objekt je osazený do svažitého terénu tak, že první podzemní podlaží je ze severovýchodní strany zcela pod terénem.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Chytání světla na úzké parcele

Dům stojí na dezurbanizované periferii města Břeclavi v bývalé zahrádkářské kolonii. Klienti zde koupili zahrádku, úzkou a dlouhou, jako těžko zastavitelnou parcelu. Ta byla sice plošně určená k bytové zástavbě, ale jako pozůstatek původní drobné parcelace využitelná převážně jako zahrádka.

Vizitka domu

Místo stavby: periferie Břeclavi

Projekt: 2009

Realizace: 2010 - 2018

Tato nepříznivá situace dala vzniknout domu, jehož  dispozice je velmi dlouhá (v jednom směru) a úzká (ve směru příčném). 

Přízemní dům byl postavený přesně podle projektu: ze ztraceného bednění, které je v exteriéru pohledové, uvnitř obložené vrstvou překližky. Střecha je ze železobetonu, s hydroizolační stěrkou na bázi cementu, vnitřní povrch podlah polyuretanový.

Chytání světla na úzké parcele: dům zcela vyplňující úzkou dlouhou parcelu...

Chytání světla na úzké parcele: dům zcela vyplňující úzkou dlouhou parcelu potřeboval do interiéru vehnat světlo.

Progresivní domek na vesnické louce

Dům zcela vyplňující úzkou dlouhou parcelu potřeboval do interiéru „vehnat“ světlo. Jeho přívod řeší řada otvorů ve střeše, které vymezují atria a dvorky zavěšené jako korálky na 45 m dlouhé chodbě obsluhující všechny prostory v domě. Objekt s všeobjímající zelení klienti stavěli svépomocí a je dotažen do posledního detailu.

Vizitka domu

Místo stavby: Ráječko

Projekt: 2007

Realizace: 2008 - 2009

Dům pro kamaráda, mladého muže s nadšením pro vše nové, měl přesné zadání: betonový, progresivní. Domek na vesnickou louku si klient postavil vlastníma rukama za velmi nízké náklady.

Má pravidelnou hmotu krychle opláštěnou železobetonem a sklem. Jeho strukturu tvoří železobetonový obal (tunel) se vsunutou dřevěnou tepelněizolační vložkou. Betonová slupka je nosná, chrání interiér před vnějšími vlivy. Představuje exteriér.

Progresivní domek na vesnické louce: dům má pravidelnou hmotu krychle...

Progresivní domek na vesnické louce: dům má pravidelnou hmotu krychle opláštěnou železobetonem a sklem.

Interiér tvoří vnitřní vrstva z překližky, která obsahuje nábytek, jenž je skládací do stěny, včetně stolu a židlí. Do kuchyně se nevešla lednička, tak pro ni architekt vytvořil bouli v betonové fasádě. Celý objekt domu je proveden svépomocí z železobetonu, skla a dřeva.

Zdeněk Fránek

Narodil se v Boskovicích 16. srpna 1961. Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil v Útvaru hlavního architekta v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. Realizoval řadu výstav, jako pedagog působil na několika univerzitách, v letech 2012 až 2018 byl děkanem Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci.

Věnuje se projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Širokou veřejnost zaujala Stezka v oblacích v Dolní Moravě (2015), zatímco jeho komornějšími stavbami jsou modlitebny Církve bratrské z roku 2010 v Černošicích a v Litomyšli (zde s impozantním křížem Václava Ciglera). Čínská odborná veřejnost jistě nepřehlédla galerii CCC v Pekingu (2012).

Autor:
  • Nejčtenější

Milují se, žijí v podkrovním 1+kk a touží po ložnici. Sen se jim splnil

Menší byt s krásnou terasou si nedávno pořídili Lenka s Davidem, mladý pár z Brna. Jenže po pár měsících zjistili, že...

Bazén proměnili na odpočinkovou zónu. Staré židle nechali, jsou úžasné

Chata postavená v sedmdesátých letech minulého století v jižním Norsku působí i dnes moderním dojmem, aspoň zvenčí díky...

Poradna architekta: jak do bytu 1+kk dostat ložnici, pracovnu i kuchyň

I ve velké garsoniéře s kuchyňským koutem si člověk potřebuje najít klidné místo, „svůj“ kout. Pokud k tomu ještě...

Parcela velká 24 metrů čtverečních si žádala nápad. Rodinný dům stojí

Pětipodlažní dům nazvaný TH house stojí od letošního roku na malé parcele ve velmi zahuštěné zástavbě vietnamské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do malých bytů se někdy nevejde ani pořádná postel. Řešení existuje

Ceny bytů stále stoupají, a developeři se tak téměř předhánějí v tom, jak malý byt jsou schopni nabídnout. Mezi...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Dům ve svahu se skrývá pod zelenou střechou jako hříbek v mechu

Některé domy jsou sice krásné, ale nerespektují místo ani podobu pozemku. To rozhodně není případ rodinného domu u řeky...

Chata, přestavba a novostavba od architektů, kteří hledají nové cesty

Studio New Work sídlí v Brně, ač jeho hlavní postava, architekt Svatopluk Sládeček, pochází ze Zlína a fakultu...

S odchodem dětí se rozhodli pro nový dům, konečně podle svých představ

Když děti dospějí a založí vlastní rodinu, jen málokdo dostane odvahu a pořídí si nové bydlení, které respektuje jeho...

Dům, kde si všichni užívají relaxaci na velké terase a světlo v bytě

I bytový dům může představovat zajímavou architekturu, která nejen zaujme na první pohled, ale navíc je velmi příjemná...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...