Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři realizace architektů, kteří dokážou naplnit sny svých klientů

Studio Ivany Dombkové a Rostislava Černíka, které funguje od roku 1992, se věnuje převážně rodinným domům a bytům. A to od prvních skic až po realizaci nejmenších detailů v interiéru. Jak vypadají některé z jejich projektů?
Přístavba k rodinnému domku: v nové přístavbě vznikla velkorysá kuchyně s...

Přístavba k rodinnému domku: v nové přístavbě vznikla velkorysá kuchyně s jídelnou. | foto: Iveta Kopicová

„Snažíme se o moudrá a zároveň vzrušující řešení. Snažíme se o maximální pochopení a vnímání všech souvislostí. Velmi nám záleží na celistvosti našeho díla a na jeho konečném provedení. Neexistuje malá a velká architektura, je jen dobrá nebo žádná,“ vysvětlují Ivana Dombková a Rostislav Černík ze studia ID Architektura.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Přístavba k rodinnému domku

Moderní přístavba ke staršímu domku na okraji města není příliš obvyklá. Co vás k tomu vedlo?
Domek stojí v krásném prostředí. Majitelé se nechtěli stěhovat jinam, ale dispozice už potřebám rodiny nedokázala vyhovět. Chyběla především větší společenská část, dobře fungující kuchyně s jídelnou. Silné zdi a schodiště uprostřed domu nedovolily otevřenější řešení, ani technicky náročná přestavba domu by takový prostor nedokázala poskytnout.

Celková užitná plocha totiž není tak velká, aby současně mohla zachovat i pokoje dospělých dětí. Ty už sice nepobývají v domě každodenně, ale při svých návratech k rodičům chtějí mít vlastní zázemí.

Dotkla se nová přístavba také původního domu? Jaký byl koncept celého řešení?
Přestavba původní dům využila pro zvýšení komfortu soukromé zóny ložnic s hygienickým zázemím, mohla se tu umístit i prostorná pracovna s knihovnou. Velkorysá kuchyně s jídelnou vznikla v nové přístavbě. Tato přízemní stavba stojí uprostřed zeleně, v přímém kontaktu se starým domem a jeho zimní zahradou.

Jak jste se vyrovnali s rozdílnými styly starého a nového domu?
Zatímco v původním domě se citlivě zachoval charakter tradičních příměstských domů se štukovými omítkami, profilovanými zárubněmi kolem dveřních otvorů nebo dřevěnými podlahami, interiér nové přístavby s průhledy do zahrady navozuje spíše dojem zahradního pavilonu, atmosféru dovolené v přírodě.

Bílé cihly ve spojení s dřevěným trámovým stropem jsou doplněny masivním dřevěným nábytkem kuchyňské sestavy, která přes jednoduché moderní tvary lehce připomíná kuchyně našich babiček. Velká okna působí jako obrazy vzrostlých stromů v dubových rámech, tmavá dlažba na podlaze zase dovoluje vycházet bez přezouvání na přilehlé venkovní terasy a zpět.

Přírodní styl pavilonu, život venku, je v protikladu k původnímu domu, který je naopak klasickým symbolem bezpečí a tepla domova. Přesto se vzájemně doplňují, ladí spolu barevně, jsou dokonalou symbiózou v každém detailu.

Vizitka domu

Dispozice přístavby: 1 + 1

Užitná plocha: 320 m2

Stavební konstrukce domu: zděná s trámovými stropy

Podlahy: keramická dlažba

Stěny: bílé cihly, omítky, dřevěný obklad

Okna a dveře: okna dřevěná, dveře dřevěné prosklené

Nábytek: dřevěný na míru

Svítidla: Delta Light a další

Realizace: 2019

Byt s výhledem na město i do nebe

Cestování mezi zaměstnáním v zahraničí a příbuznými či přáteli ve městě, kde má člověk své kořeny, začne být po čase nejen náročné, ale vynutí si také stabilní zázemí. Majitelka si svůj byt pořídila pro potřebu vlastního soukromí, klidu, pocitu domova. Věděla také, že chce ve „svém“ městě trávit život v důchodu, kdy by bylo škoda ztrácet čas čekáním, než se nový byt vybuduje a zařídí.

„Střešní byt poskytuje především intenzivní kontakt s městem a oblohou,“ potvrzuje Ivana Dombková. „Jeho centrum tvoří obytná kuchyně s jídelnou a lavicemi na posezení, odtud se otevírají široké výhledy na město do dvou stran. Po několika schůdcích se pomyslnou branou z dřevěného rámu vystupuje do obývacího pokoje, který má pojetí zimní zahrady díky celoskleněnému propojení s navazující terasou i střešnímu prosklení.“

Byt s výhledem na město i do nebe: souvislý pás velkých oken v kuchyni přechází téměř plynule až do ložnice.

Blok úložných skříní odděluje společenské centrum bytu od soukromé části s ložnicí a koupelnou. Také ložnice poskytuje výhled na město, souvislý pás velkých oken v kuchyni přechází téměř plynule až do ložnice, kterou dělí jen subtilní příčka se skleněnými posuvnými dveřmi.

Kombinace světlého přírodního dřeva s bílou a jemně krémovou barvou podtrhuje prostornost a velkorysé prosvětlení bytu. Odkazuje na lety prověřený severský styl, který si získal oblibu pro svou jednoduchost a kultivovanost.

Vizitka bytu

Dispozice: 3 + 1

Užitná plocha: 235 m2

Stavební konstrukce domu/bytu: zděná

Podlahy: dřevěné a keramické

Stěny (tapety, malby, obklady): omítky, dřevěné a keramické obklady

Okna a dveře: okna dřevěná, dveře dřevěné a celoskleněné

Nábytek: nábytek včetně kuchyně na míru

Svítidla: Rendl professional

Realizace: 2016

Rodinný dům v Beskydech

Značné pracovní vytížení vedlo majitele k hledání klidného místa, kde by s rodinou mohli dobíjet energii, relaxovat nebo i sportovat, především během víkendů. Dům nechtěli příliš velký nebo s přehnaně luxusním vybavením, ale příjemný, pohodlný, praktický a v přímém kontaktu s přírodou.

„Velký důraz jsme proto kladli na propojení bydlení se zastřešenou terasou, aby mohli v letních měsících trávit co nejvíce času venku, s výhledem na protější zalesněné kopce,“ vysvětluje Ivana Dombková.

Rodinný dům v Beskydech: velký důraz kladli architekti na propojení bydlení se zastřešenou terasou.

„Na terase si majitelé přáli nejen posedět, ať už sami, nebo s přáteli nad sklenkou vína, ale také si třeba promítnout oblíbený film. K tomu jim slouží promítací plátno, které se spouští ze střechy nad terasou.“

Výhledu do krajiny je podřízeno také řešení hlavního obytného prostoru: celá jedna stěna pokoje je vlastně velkým obrazem zdejší krajiny. Minimalistické pojetí interiéru v barvách od bílé přes šedivou až k černé je „zateplené“ množstvím přírodního dřeva, které se objevuje jak na podlahách, tak i na nábytku.

Jemné záhyby závěsů na oknech přívětivě popírají strohou jednoduchost. Připomínkou zdejších tradic jsou obklady krbu nebo sauny a sprchy ve wellness. Štípaná břidlice má totiž právě na severní Moravě velmi dlouhou historii (nejstarší lom poblíž Lysé hory vznikl už v roce 1776).

Vizitka domu

Dispozice: 5 + kk

Užitná plocha: 119 m2

Stavební konstrukce: zděná

Podlahy: masivní dřevěné, keramické

Stěny: omítky, obklady dřevěné, keramické a břidlicové

Okna a dveře: okna dřevěná, dveře dřevěné a celoskleněné

Sanita: Duravit

Nábytek: na míru včetně kuchyně

Svítidla: Delta Light

Realizace: 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Chci v Čelákovicích vilu za milion korun, řekl továrník. Užil si ji krátce

V 55 letech si průmyslník Josef Volman nechal vedle své továrny v Čelákovicích postavit vilu. Aby stála přesně jeden milion korun, dostavěli architekti luxferové zádveří toalety u vstupu. Po...

19. července 2024

Bydlení bez složenek? Český soběstačný dům není jen idylka, přiznává majitel

Český soběstačný dům již pár let stojí bez jakéhokoli připojení k inženýrským sítím na samotě v jižních Čechách. Veškeré základní zdroje si pokrývá po celý rok sám vlastní výrobou a hospodařením....

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Pavel Callta si v Marčovicích pořídil statek. Byl to osud, přiznává

Zpěvák, skladatel a textař Pavel Callta se rozhodl pustit do nového druhu podnikání. V obci Marčovice v okresu Strakonice si pořídil statek, který zrekonstruoval a hodlá ho využívat zejména k...

17. července 2024

Proměna bytu po rodičích dopadla skvěle, majitel ocenil i perský koberec

Matouš chtěl v bytě po rodičích nejdřív vyměnit kuchyň. Protože výborně zafungovala chemie s designéry z interiérového studia, začalo se nakonec rovnou kompletní rekonstrukcí a zařízením interiéru na...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavní návrháři Dolce a Gabbana si pořídili vilu na ostrově se sopkou

Slavné duo návrhářů Dolce & Gabbana by si možná nikdy nekoupilo vilu na malém ostrůvku Stromboli, kdyby nebylo ohromné lásky hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanové a režiséra Roberta Rosselliniho. Ten...

20. července 2024

Slaný má krásnou Kumpánovu zahradu. Za obnovou stojí vynikající architekti

Věhlasný zahradní architekt 30. let minulého století Josef Kumpán vytvořil na území Slánska celou řadu zahrad. Obnovený park u bývalé přádelny Benar ve Slaném patří mezi největší a nejzachovalejší z...

22. července 2024

Dřevěný dům je splněným snem majitelů. „Opisovali“ ve Skandinávii

V malebném podhůří na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem, stojí moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou byste nečekali masivní roubenou konstrukci.

22. července 2024

Létáte helikoptérou, doma máte noční klub a 33 garáží. Stačí mít 393 milionů

Luxusní sídlo v americkém Oklahoma City je na prodej. Dům za 17 milionů dolarů, v přepočtu 393 milionů korun, nabízí osm ložnic, šestnáct koupelen a veškeré myslitelné zázemí pro rodinu.

21. července 2024

Slavní návrháři Dolce a Gabbana si pořídili vilu na ostrově se sopkou

Slavné duo návrhářů Dolce & Gabbana by si možná nikdy nekoupilo vilu na malém ostrůvku Stromboli, kdyby nebylo ohromné lásky hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanové a režiséra Roberta Rosselliniho. Ten...

20. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...