Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Česká tragédie. Dřevostavbě praskají okna i podlahy, stropem teče

  1:00
Další díl seriálu Reality pod lupou nás zavede do středních Čech. Zde žijí Tomáš se Zuzanou, kteří toužili po domku se zahradou. Vybrali si designovou dřevostavbu a pustili se do díla. Stavební firma však bohužel porušila snad všechny předepsané postupy.
Prasklé okno v obývacím pokoji. Důsledek špatně zvoleného rámu, chybného...

Prasklé okno v obývacím pokoji. Důsledek špatně zvoleného rámu, chybného uložení a nadměrných pohybů stavby. | foto: Bytecheck

Tomáš a Zuzana jsou velmi vytížení, úspěšní a nároční lidé, kteří nechtěli a nemohli trávit celé dny koordinací firem na stavbě, či dokonce stavět svépomocí. Netoužili ani po neosobním typovém developerském projektu s řadou stejných domů v poli.

Přáli si dům v přírodě podle svých představ, navržený podle vlastního vkusu a za přiměřené peníze. To je logická úvaha, na jejímž konci může být kvalitní bydlení. Bohužel zde vše skončilo téměř dvojnásobným předražením stavby a nekončícími problémy, které po dvouletém obývání vylézají na povrch. 

Zpackaná dřevostavba

Krásný návrh není základ úspěchu

Tomáš se Zuzanou koupili ve středních Čechách velký pozemek na kraji lesa. Architektonická kancelář jim navrhla hranolovitou dřevostavbu v minimalistickém stylu se dvěma obytnými podlažími a částečným podsklepením ve svahu.

Obývací prostor nabízel velké, ale útulné pokoje s výhledy do krajiny přes velkoformátová okna. Ta byla na všech stranách fasády s prkenným obložením.

Architektonický návrh nerespektoval finanční limity Tomáše a Zuzany. To však mladý pár zjistil až v konečné fázi projektu a vypracování rozpočtu. Oslovené stavební firmy rozpočet trochu zkorigovaly, nicméně cena byla téměř dvojnásobná.

Osekávat se už příliš nedalo, dům by vypadal jako nepodařený pokus. Majitelé tedy souhlasili s vyšší investicí i zadlužením. Poté dokončili výběrové řízení na stavební firmu.

Rozpačitý průběh stavby

Realizace ovšem neprobíhala vždy pod taktovkou zastřešující stavební firmy, generálního dodavatele, ale jako soubor subdodávek, což vycházelo levněji. Jednotlivé firmy byly vybrány investorem a na generálním dodavateli byla jejich koordinace.

To se ukázalo jako velmi časově náročné a komplikované, protože hlavní dodavatel, nyní již neexistující, svaloval vinu na údajně neschopné subdodávky a ty zase na kolegy z jiných firem.

Nesystémové napojení podlahové stěrky

Pokud se například ukázalo, že je vadná parotěsná izolace, bylo evidentní, že ji protrhli pracovníci, kteří dělali sádrokartony. Dnes již však není nikdo, kdo by problém řešil (firma je totiž v konkurzu), a tak majitelé investují další desítky či stovky tisíc do oprav.

Navíc komplikované odhalování poruch, jež na tomto objektu provádí inspektoři ze společnosti Bytecheck, částečně narušuje soukromí, protože se musí provádět sondy a různá měření i uvnitř interiéru.

Vady až po nastěhování

Po dokončení stavby a neustálém Tomášově maratonu mezi prací a domem se konečně podařilo vše dokončit a i tu poslední firmu vyprovodit. Tím však vše teprve začalo.

Kupříkladu si hned všimli, že jejich pes zanechává dosti výrazné stopy drápů do řádně vytvrdlé samonivelační stěrky, která tvoří podlahu všude v domě. Při reklamaci se jim dostalo odpovědi, že takovou stěrku si objednali.

Zuzana s Tomášem se začínají nořit do e-mailů a objednávek a pátrají po důkazech. Ukazuje se, že nemají řádné smlouvy, které jsou mezi investorem a zhotovitelem běžné. O to je situace komplikovanější.

Sednutí těžké podlahy s podlahovým vytápěním, které je položené na dřevěné nosné konstrukci.

První zima přináší romantické výhledy do krajiny, ale také chlad od nohou, protože systém podlahového vytápění je špatně navržen a jeden okruh vytápí současně podlahu nad zeminou a nad venkovním prostorem, a proto se potrubí v jedné části přízemí prochlazuje víc, než by mělo.

Co se týká energií má tento tzv. nízkoenergetický dům velkoformátová zasklení. Bohužel pouze s dvojsklem a kvůli tomu jsou zde velké tepelné úniky. Stavba má také slabou izolaci stěn. Zároveň má dům špatnou orientaci ke světovým stranám.

Neefektivní solární výhřev otopné vody a nefunkční ohřev vody z krbové vložky nutí spínat centrální elektrický ohřev vody příliš často. Patrony v zásobníku fungují jen z poloviny a ohřívají vodu téměř permanentně. I proto se celkový účet za elektřinu, včetně vaření a běžných spotřeb dvojčlenné rodiny, pohybuje u domu s kubaturou 700 m³ okolo 65 tisíc korun za rok. 

Prasklé okno v obývacím pokoji. Důsledek špatně zvoleného rámu, chybného uložení a nadměrných pohybů stavby.

Praskající okna

Při roztažení závěsů jednoho bílého zimního rána čekalo na obyvatele další překvapení. Největší okno v obývacím pokoji bylo přes celou svou výšku prasklé. Začaly tahanice s projektantem a dodavatelem o vině nad dodáním tak velkého okna do nevyhovujícího a subtilního dřevěného rámu.

Rám okna nebyl určen pro tak velkou plochu skla (3,5 x 2,6 m), nebyl správně uložen a dokonce podle znaleckého posudku domu chybí primární ztužení, takže skleněné výplně dům zčásti drží pohromadě. Praskliny pokračují a okenní výplň je svým obyvatelům značně nebezpečná. Dalšími konstrukčními chybami je dům doslova protkán.

Trhliny, trhliny, trhliny

Říká se, že po stavbě si dům sedne a pak se všechny trhliny stabilizují. "Pokud to mají být trhliny takové, jako jsou v našem domě, tak rezignuji i na zbytky iluzí o architektech a stavařích," říká Tomáš.

Hledáme další zájemce

Reality po lupou

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi.

Přihlásit se můžete ZDE

Stropy tvoří konstrukce z dřevěných fošen. Sondami znalců bylo zjištěno, že jsou sádrokartonové podhledy montovány přímo k nim a bez rektifikace, takže v kombinaci s nízkou tuhostí domu se podhledy silně vlní a kopírují nerovnosti nosné konstrukce.

Vlní se tak, že nejdou otevřít některá okna a dveře, kvůli tomu se musí podhledy podbrušovat.

Mezi podlahami a stěnami vznikly v patře až dvoucentimetrové mezery, jež se musí řešit výměnou částí sádrokartonů. Pohyby dřevostavby vytvořily také několik trhlin v drahých obkladech.

Dveře do sklepa pokryté ledem

Pod částí půdorysu je garáž, jež nemá jednu obvodovou stěnu a je tak spíš přístřeškem s vraty. Z tohoto prostoru se obyvatelé domu dostanou po příkrých schodech přímo do obývacího pokoje.

Toto řešení by nebylo až tak špatné, kdyby dveře nebyly určeny pro interiér a v zimě by nepromrzaly. Výsledkem jsou masivní tepelné ztráty, což dokládá jinovatka na zárubni v obytném prostoru při venkovních minusových teplotách.

Provizorní zateplení dveří majiteli. Dveře nejsou vhodné pro oddělení interiéru a exteriéru, i když jsou designově zajímavé.

Schodiště do garáže vede přímo z interiéru. Dole pod schody bývají i minusové teploty. Schodiště je příkré, úzké a nemá madla.

Voda v obýváku

Vánoční pohodu dva roky po stavbě domu narušily zvuky kapající vody nad hlavami obyvatel. Protože jsou všechny stěny i stropy ze sádrokartonu, není jednoduché zjistit příčinu. Dům je postaven jako dřevěná konstrukce s minerální tepelnou izolací, jež je celá obalena parotěsnou vrstvou.

Inspektoři nemovitosti zjistili, že byla parozábrana při stavbě protržena, otvorem se teplý vzduch dostával do fasády, kde, jak jinak, chyběla část tepelné izolace. V těchto místech začala voda kondenzovat a vracet se do interiéru.

Pak stékala po vnitřních stranách podhledů, stěn a dokonce po zárubních dveří až na podlahu. Výsledkem jsou zničené tepelné izolace, plísně a degradované podhledy.

Další vady se postupně objevují a Tomáš se Zuzanou doufají, že to jsou jedny z posledních "poporodních bolestí" domu. Namátkou vybíráme nefungující krb, vzlínání vlhkosti na stěnách v suterénu a prosakující voda přes opěrné stěny.

Střešní chrlič je napojen na svod redukcí, která se používá pro WC. V dutině chybí tepelná izolace a pod kolenem je protržená izolace parotěsná. Proto se také rosí vnitřní strana stěny atiky a voda stéká do interiéru.

Jak to dělat správně

Tomáš se Zuzanou důvěřovali odbornosti vybraných architektů, stavařů a stavebních firem. Udělali také několik chyb, ale výsledek nemá stát na klientech, ale na týmu odborníků. Bohužel platí, že je zodpovědností zadavatele, jak ošetří dohled nad celým dílem. Zvláště v případě, že stavařině nerozumí a přesto chce mít dům na míru.

Výsledkem špatného dozoru je zamotaný řetězec problémů, vedoucí až ke krizovým a drahým řešením poruch. Při klíčových uzlech projektování je nutné prověřovat aktuální cenu díla, aby se předešlo velkému navýšením rozpočtu.

Doporučuje se, aby u všech stavebních prací byl přítomen zkušený technický dozor investora (TDI), který práce pravidelně a důsledně kontroluje a dokumentuje. Nejlépe každý den, protože na malých stavbách jdou práce rychle(viz Šizuňky nejen na stavbách ohlídá unikátní systém).

Dobré také je konzultovat stavební řešení s třetí a nezávislou stranou už před začátkem akce, provést tzv. oponenturu projektu. Není radno plést si dozor autorský, stavební a technický.

Na všechny stavební práce je nutno mít smlouvy a definovány záruční podmínky. V některých případech by se mohlo aplikovat zádržné, tedy neproplacené peníze po určitou dobu po dokončení stavebního díla.

Reality pod lupou

Pořízení vlastního bydlení je úkon, který vyžaduje pevné nervy. Nároky na kvalitu a estetiku bydlení má každý z nás jiné, ale nikdo nechce koupě bytu litovat.

Proto je tu náš seriál Reality pod lupou, který jeho účastníkům podobné překvapení nepřipraví a vás provede reálnými situacemi se všemi strastmi a úspěchy konkrétních případů.

  • Společně najdeme vhodný dům či byt a vždy ověříme jeho technický a právní stav tak, aby později nezpůsobil majitelům vrásky na čele.
  • Vyhodnotíme financování, právní i technické a architektonické aspekty pořizovaných nemovitostí.
  • Nové majitele po čase navštívíme a zjistíme, zda jsou jejich původní představy splněny.
Reality iDNES.cz - realitní portál, Bytecheck - inspekce nemovitostí

Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že koupě nemovitosti nemusí být žádný strašák.  

HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE

Vybrali jste si nemovitost nebo ji prodáváte a chcete využít inspekci nemovitosti? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář.

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....