Pražská Hanspaulka má nádherné parky, honosné vily, svěží vzduch a klid

  1:00
Hanspaulka, vilová oblast na okraji Dejvic, měla vždycky pověst luxusní lokality. Okázalé domy si tu budovali politici, filmové hvězdy i známí umělci. Zdejší atmosféra je návyková. Kdo na Hanspaulce jednou zapustí kořeny, odchází s těžkým srdcem. Žiji zde od narození a možná proto beru její výjimečnost jako samozřejmost.
Hanspaulka je taková vesnice. Ve zdejších domcích žijí už několikáté generace...

Hanspaulka je taková vesnice. Ve zdejších domcích žijí už několikáté generace rodin, které se vzájemně znají. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Nádherné parky, útulné vilky i honosné domy, svěží vzduch a k tomu celá Praha jako na dlani. Přiznávám, že kouzlo téhle lokality začínám naplno doceňovat až na prahu třicítky. Přespolní jsou v tomhle napřed. Žasnou nad zdejším klidem, kvetoucími zahradami i tím, že vás na ulici pozdraví každý druhý člověk.

Hanspaulka je totiž taková vesnice. Ve zdejších domcích žijí už několikáté generace rodin, které se vzájemně znají. Praprarodiče pamatují prvorepublikový rozmach čtvrti, prarodiče válečnou bídu, rodiče divoké hudební mejdany sledované Státní bezpečností. A současná mladá generace zase bojuje o dosud nezastavěné zelené plochy, které čelí pravidelným nájezdům developerských projektů.

I když je v porovnání s první republikou Hanspaulka daleko rodinnější a příjemně civilnější, pořád platí za luxusní adresu. „Jsi z Hanspaulky, tak proč chodíš do práce?“

Odpověď na tuhle otázku si asi nechám jednou vytetovat na čelo. Nebo ne. Sledovat, jak se kolegové v zaměstnání dohadují, čím jezdím, je občas zábavné. A kolik garáží že v tom hanspaulském paláci mám? Žádnou. Rodina se tísnila, tak jsme ji přestavěli na ložnici.

Vinařský ráj se sjezdovkou

Území Hanspaulky bylo na rozdíl od dalších částí Prahy pro své ideální geografické podmínky osídleno daleko dřív. Podle historiků už v období staršího paleolitu.

V průběhu středověku šlo o významnou vinařskou oblast se spoustou vinohradů a rozlehlých usedlostí. Rozmach zdejší vinohradnictví zažilo za vlády Přemysla Otakara II. a samozřejmě v dobách otce vlasti Karla IV.

Na místě jedné z usedlostí si nechal v roce 1733 postavit císařský rada Hans Paul Hippmann nádherný barokní zámeček s úchvatným výhledem na Prahu. Časem se mu začalo říkat Hanspaulka a podle něj pak získala jméno celá čtvrť.

Památkově chráněná stavba je zdejší pýchou dodnes. V jejím okolí se nachází několik dětských hřišť a velká louka, která se s prvními vločkami sněhu každoročně mění v improvizovanou sjezdovku a bobovou dráhu. Správný Hanspaulan se nenaučil lyžovat ve Špindlu, ale „u zámečku“.

Současnou tvář dostala čtvrť ve 20. letech 20. století při rozšiřování hlavního města. Vznikly jedinečné funkcionalistické stavby i typické domky ve stylu art deco lemující ulici Na Pískách, hlavní hanspaulskou třídu.

V přízemí domků se nacházely restaurace, cukrárny i obchody s potravinami a po hlavní silnici jezdila od roku 1936 první pražská trolejbusová trať. Vedla do sousedních Střešovic a její provoz byl ukončen až v roce 1959. Dodnes ji v ulici Šárecká připomíná pomník v podobě dvou vysokých sloupů.

Výborné dopravní spojení je pro čtvrť charakteristické dodnes. A kromě citlivě projektovaných rodinných domků a zeleného koberce pokrývajícího zdejší parky a náměstíčka patří k největším devizám lokality.

Zámeček Hanspaulka je dvoupodlažním obdélníkovým objektem s mansardovou střechou a pozdně barokní fasádou.

Magnet na smetánku

Výjimečná poloha Hanspaulky odjakživa lákala i významné osobnosti. Vilu si zde nechala postavit jedna z nejznámějších hereček meziválečného období Lída Baarová. Funkcionalistický dům navržený architektem Ladislavem Žákem se nachází v ulici Neherovská kousek od místa, kde ještě před pár lety stálo škvárové fotbalové hřiště (viz článek Kde bydlela Bohéma).

Právě na něm se začala hrát Hanspaulská liga, dodnes nejznámější a stále fungující pražská amatérská soutěž. Půvabu čtvrti podlehl i spisovatel Jaroslav Seifert, politik a předseda protektorátní vlády Alois Eliáš, písničkář a hudebník Ivan Hlas, malíř Cyril Bouda, gymnastka Věra Čáslavská nebo Vlasta Burian. Král komiků si nechal vybudovat dům s tenisovým kurtem a bazénem v dolní části kopce směrem k Vítěznému náměstí.

Mezi nejznámější současné obyvatele čtvrti patří malíř a grafik Jiří Anderle. Jeho vila se nachází několik desítek metrů od kostela sv. Matěje, jedné z nejvýznamnějších zdejších staveb a dominanty celého okolí.

Pozdně barokní chrám stojí na místě kaple, která byla podle pověsti vybudována už v roce 971. Postavit ji údajně nechal kníže Boleslav II. Pobožný jako poděkování sv. Matěji, který ho zde měl zachránit před divokým medvědem. Památná událost je dokonce zaznamenána v proslulé Kronice české, sepsané v 16. století Václavem Hájkem z Libočan.

Dejvická vila Lídy Baarové se stavěla v roce 1937 - 1938.

Pokud patříte mezi fanoušky matějské pouti, pak vězte, že tradiční kolotočářská veselice vznikla právě z poutních procesí, které dříve vedly z centra Prahy ke svatomatějskému kostelíku.

První záznam o takové pouti se datuje až do roku 1595. Akci, která se od 60. let minulého století koná v areálu holešovického Výstaviště, dodnes připomíná nedaleko kostela poslední dochovaná poutní kaplička.

Perníkový unikát

Zatímco kolotoče, střelnice a stánky s cukrovou vatou patří už pouze do svatomatějské kroniky, v současnosti je malý kostelík známý po celém Česku i v zahraničí unikátním perníkovým betlémem.

Poprvé jej jako poděkování za péči o nemocnou maminku upekla v roce 1972 tehdejšímu faráři Janu Machačovi akademická malířka Helena Horálková. Několik figurek tehdy přinesla v krabici od bot.

Časem se betlém rozrostl až na 300 čerstvě pečených a ručně malovaných postaviček a dodnes je obdivovaný i pro svou uměleckou hodnotu. Jednotlivé figurky jsou totiž malovány podle autentických předloh krojů Čech, Moravy a Slezska.

Každý rok o Vánocích lákají voňavé jesličky tisícovky návštěvníků a někteří za nimi přijíždějí až ze zahraničí. Žezlo po zesnulé výtvarnici Horálkové převzal mladý cukrář Daniel Zítka. S pečením jesliček začíná každoročně už v říjnu a do Vánoc má plné ruce práce.

Jen kousek je to od kostela sv. Matěje k unikátní vilové kolonii Baba s funkcionalistickými skvosty od architektů Pavla Janáka nebo Josefa Gočára. Na skalním ostrohu na konci kolonie stojí zřícenina letohrádku, z níž je nádherný výhled na řeku Vltavu, Troju, Petřín i Hradčany. Pokud zatoužíte po delší vycházce, můžete odsud po značené turistické trase seběhnout lesem až do Šáreckého údolí.

Líheň hudebních hvězd

Přestože je Hanspaulka považována za prominentní čtvrť a občas vykreslována až v přehnaně uhlazených odstínech, nuda tady nikdy nebyla. V na první pohled noblesním těle vždycky bušilo divoké srdce. Hlavně v 70. letech minulého století.

V tu dobu tu začaly vznikat první slavné hudební skupiny. Bratři Richard a Vladimír Tesaříkové tady zformovali základy legendárního Yo Yo Bandu, Ivan Hlas vystupoval se skupinou Žízeň a kopcem pravidelně zněly i první hity Bluesberry.

Hudební mejdany, jež pečlivě sledovala Státní bezpečnost, hostila zpočátku hospoda Na Staré faře. Z ní se časem přesunuly do hostince U Tyšerů, kterému se začalo říkat Houtyš.

Stará fara. Zahrádka tradiční hospůdky je ideálním místem pro teplé letní večery. Ze zdí zdejší usedlosti sálá příjemný chlad i dlouhá historie.

Dnes již zaniklý podnik se stal líhní proslulých kapel: Navi Papayi Ivana Hlase, Žlutého psa Ondřeje Hejmy nebo Krausberry Martina Krause. V 80. letech pak na zdejší základní škole v ulici Sušická vznikla kapela Tata Bojs. Čas od času se některá z formací ukáže v místním klubu U Rafa a vzpomínky ožívají. Stejně jako na hudebních festivalech, které se pravidelně konají pod hanspaulským zámečkem.

Klobásy od medvěda

Zatímco uši zdejších obyvatel zažívaly díky tradici slavného hudebního hnutí procházku rájem, žaludky už na tom byly hůř. Jestli někde přes všechny luxusní nálepky a noblesní hesla v katalozích realitních kanceláří Hanspaulka po revoluci pokulhávala, byla to právě gastronomie.

Rodinné kavárny, cukrárny i malé obchůdky semlely akční nabídky obchodních řetězců. Vyhlášený výletní hostinec v historickém Hendlově dvoře skončil kvůli tahanicím a developerským plánům s areálem. Zbyla vlastně jenom hospoda Na Staré faře.

Dnes už je to tady s kulinářskými zážitky daleko lepší. Na kávu, zákusek nebo oběd můžete vyrazit do útulné kavárny U Matěje, piva malých a regionálních pivovarů vychutnávat v domácké atmosféře malého baru U Hřebíka a kvalitní uzeniny, farmářské sýry, výtečné pečivo nebo cidery od místních výrobců nakoupit v nedávno otevřeném koloniálu Mlsný medvěd.

Posezení u piva si hlavně v létě užijete na zahrádce Na Staré faře, a přepadnou-li vás středomořské choutky, zkuste Pizzerii Siesta. Pokud vás po téhle gastro tour začne trápit pohled na váhu, zpět do formy pomůže Sokol.

Ani ten na Hanspaulce nechybí a stejně jako kdysi se během posledních let proměnil v centrum společenského dění. Hned vedle něj vyrostlo moderní sportovní hřiště a mateřská školka.

Kousek od Sokola, na spodní hranici Hanspaulky, vznikla v roce 2008 kolonie nových domů odkazujících k neoplasticismu. Šance pro ty, kdo zatoužili po bydlení na Hanspaulce a na účtu měli přebytečné miliony. Zpočátku připomínala zástavba město duchů a místním byla spíše trnem v oku. Dnes už je i tady celkem živo.

Na rozdíl od monumentálního Hotelu Praha. Stavba, která kdysi hostila komunistické špičky a později se v ní před důležitými zápasy schovávala fotbalová reprezentace, byla v roce 2014 zdemolována. I s památným pokojem číslo 433, kde hráči před deseti lety ladili formu za asistence lehkých společnic. Také tahle epizoda už nesmazatelně patří k historii Hanspaulky. Čtvrti, která je jenom jedna. A ze které se nikomu nechce pryč.

Hanspaulka. Legendární čtvrť, kde žila i Lída Baarová

27. září 2015

Autoři:

Nejčtenější

Panelákový byt v Brně uspěl na Instagramu. Majitelka ho proměnila za 90 dní

Monika s manželem a dvěma malými dětmi hledali vysněný dům na jižní Moravě dlouhé dva roky. Nakonec si ujasnili, že nechtějí opustit komfort města, včetně rodiny, kamarádů a zázemí. Zaměřili se tedy...

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

Dům s vnitřním bazénem je splněným snem rodiny se čtyřmi dětmi

Pro návrh rodinného domu na okraji Prahy bylo nejdůležitějším aspektem vhodné dispoziční rozvržení pro rodinu se čtyřmi dětmi tak, aby každé z nich mělo svůj samostatný pokoj. A samozřejmě pohodlné...

Byt v secesním domě si architektka předělala podle sebe. Nemá chybičku

Byty v secesních domech mají neuvadající kouzlo. Jeden objevila před lety mladá architektka. O tom, že se pustí do jeho rekonstrukce a vytvoření domova podle svých představ, rozhodla nejen samotná...

Rodina si pomohla k penězům. Chytrý nápad jim splácí půjčky i náklady na život

Někdy je nejlepší zapadnout tím, že se vlastně příliš zapadnout nepokoušíte a nepopíráte svou jinakost. Bytový dům Oak & Alder, který vyrostl na předměstí Seattlu, svou fasádou z povětrnostní...

Dvojice žije šťastně a pohodlně v bytě velkém 21 m2. Jak si prostor zařídili?

Na jednadvaceti metrech čtverečních skutečně dlouho bloudit nebudete. Ale i přes velmi skromné rozměry garantuje berlínský mikroapartmán obyvatelům vše potřebné ke spokojenému bydlení. Pohodlné místo...

21. dubna 2025

Podle terasy navrhla nadčasový byt. Je plný oblin, světla a LED pásků

Moderní pětipodlažní dům a střešní nástavba s velkorysou obytnou plochou a velkou terasou se staly skvělým „základem“ pro unikátní interiér. Právě zde totiž najdete interiér bytu 5+kk, který navrhla...

21. dubna 2025

Rodina si pomohla k penězům. Chytrý nápad jim splácí půjčky i náklady na život

Někdy je nejlepší zapadnout tím, že se vlastně příliš zapadnout nepokoušíte a nepopíráte svou jinakost. Bytový dům Oak & Alder, který vyrostl na předměstí Seattlu, svou fasádou z povětrnostní...

20. dubna 2025

Jezdil sem odpočívat i Barack Obama. Ostrov, který celebrity milují

Chilmark ve státě Massachusetts je idylické městečko ležící na oblíbeném prázdninovém ostrově Martha’s Vineyard. Je plný nejen celebrit, ale také úžasných domů. Jeden z nich navrhl renomovaný...

20. dubna 2025

Ohromující dům postavili díky materiálu, na který se už pomalu zapomnělo

Je jedinečný, neopakovatelný. Vykružují ho odvážné křivky, překvapuje rafinovanými klenbami, ohromuje. Kryje se s členitým profilem zahrady, kterou nese na své střeše a splývá s ní. Mexický projekt...

19. dubna 2025

Dům slavného rapera může šokovat elegancí i bazénem. Takto bydlí Ice-T

I raper ocení úchvatné západy slunce s nerušenými výhledy, které se táhnou od centra města Los Angeles až po oceán. V nejžádanější městské čtvrti Hollywood Hills bydlí spousta celebrit, které si zde...

19. dubna 2025

Odporný zápach nám ničí život. Může za to restaurace a její hnijící odpad

Premium

Bydlím v činžovním domě v širším centru Prahy, v bytě v osobním vlastnictví. V přízemí sídlí restaurace, která má popelnice ve společném dvoře. Ty přetékají a podnik vše kupí kolem. Nechutně hnijící...

18. dubna 2025

Fotbal milují. Splněným snem Plané je parádní hřiště i tribuna pro 120 diváků

V Plané tvoří fotbal přirozenou součást společenského života a identity obce. Místní klub se aktivně věnuje výchově fotbalové mládeže z širokého okolí. Nová tribuna a zázemí sportovců byly proto...

18. dubna 2025

Byt v secesním domě si architektka předělala podle sebe. Nemá chybičku

Byty v secesních domech mají neuvadající kouzlo. Jeden objevila před lety mladá architektka. O tom, že se pustí do jeho rekonstrukce a vytvoření domova podle svých představ, rozhodla nejen samotná...

18. dubna 2025

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

17. dubna 2025

Kuchyň, která vás nadchne praktičností i nadčasovým designem

Kuchyň v novostavbě nedaleko Brna vytvořilo studio Le bon podle návrhu Adély Križanové. Vznikla zde dokonalá ukázka toho, jak skvěle může fungovat kombinace přírodních materiálů s moderním...

17. dubna 2025

Stavební výtah na střeše usnadnil rekonstrukci panelákového bytu

Řada lidí se stěhuje ze svého starého bytu do rodinného domu na okraji města. Ten potom pronajímají, snadněji tak hradí hypotéku na své nové adrese. To je i případ jednoho bytu, který se majitelé...

16. dubna 2025