Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Praze stojí 78 zámků a hradů. O některých jste asi nikdy neslyšeli

  1:00
Pražský hrad a Vyšehrad zná každý. Když se ale zeptáte na další zámky a hrady v metropoli, tak deset jich nedá dohromady téměř nikdo. „Přitom jich najdete osmasedmdesát a jsou neméně pozoruhodné,“ říká spisovatel Josef Pepson Snětivý v článku, který vyšel v sobotním magazínu Víkend deníku MF DNES.
Barokní zámeček s mansardovou střechou získal své jméno podle Hanse Paula...

Barokní zámeček s mansardovou střechou získal své jméno podle Hanse Paula Hippmanna, císařského rady, který jej nechal postavit po roce 1733. | foto: Profimedia.cz

Když byl Josef Pepson Snětivý malý kluk, zaslechl prý nápěv „V dááálce - vidím hospodu na Jenerálce“. Teď zapadlou pražskou osadou na soutoku dvou potoků procházíme a jinak výřečný chlapík si na pokračování té písničky nemůže vzpomenout.

Obvykle má přitom paměť znamenitou. To se potvrdí, jakmile dokráčíme ke krásně opravenému neobaroknímu zámku. Snětivý to ze sebe hned začne sypat: Že tady v 18. století zřejmě sídlil rakouský štáb, proto ta Jenerálka. Že po první světové válce stavba sloužila jako útočiště legionářských invalidů. Že sem nacisté po atentátu na Heydricha navezli 46 dětí od popravených nebo uvězněných rodičů. Že ve stejných zdech drželi Němci ke konci války prominentní zajatce.

Hleďme Jenerálku. Zírám na ni a stydím se, že jsem o ní nikdy neslyšel.
„Nejste sám. Právě proto jsme se s kolegou Otomarem Dvořákem pustili do knihy Utajené hrady a zámky aneb Prahou po stopách panských sídel. Abychom lidem otevřeli oči,“ říká spisovatel a muzikant Snětivý.

Zničené Petrovice

Jenerálka je jistě jednou z nich. A byť není veřejnosti přístupná, rozhodně patří k těm šťastnějším. Třeba proti petrovickému zámku. Jak ten býval krásný. 
Mezi válkami ho vlastnil Roman Danner, bratr mecenáše fotbalové Bohemky, po němž se za první republiky jmenoval její stadion.

Zámek stál na místě tvrze ze 13. století, chlubíval se nádhernou výzdobou fasády ve formě polosloupů, frontonů, reliéfů, soch či ornamentálního sgrafita. Za války v něm sídlilo gestapo, za komunismu ho přebral Státní statek hlavního města Prahy. Staral se o něj kupodivu lépe než restituenti po revoluci.

„Dnes vypadá příšerně,“ děsí se Snětivý. „Městská část se sice snaží, ale zkrátka to není její. Domluva se současnou majitelkou bohužel podle všeho není možná. Klenot chátrá.“

Při pátrání po opomíjených pražských památkách prý bývali s Dvořákem překvapeni spíš příjemně. Jako ve Ctěnicích, které Snětivý pamatoval z dětství zanedbané. Nebo ve Chvalech u Horních Počernic, kde se člověk může i ubytovat. 

Někdy jim bylo naopak do pláče, například u posprejované a zatopené kaple Panny Marie Altöttinské, jež je součástí jinak udržovaného zámku Kajetánka. Nebo v Suchdole u Brandejsova statku.

Petrovický zámek býval krásný. Dnes je z něj ruina.

„Alexandr Brandejs byl přítelem českých umělců, dochovalo se několik jeho portrétů od vděčných malířů Ženíška, Schikanedera, Brožíka a Alše. V jeho stájích bychom našli hřebce Arda, který stál Myslbekovi modelem pro sochu na Václavském náměstí,“ vypráví Snětivý.

„Brandejsův někdejší zámek je vnořen do jinak udržovaného statku. A když jsme se tam šli s přítelem, cimrmanologem Miloněm Čepelkou podívat, tak právě zámek byl z celého areálu v nejhorším stavu.“

Ještě horší pocity zažíval, když našel zámek v Čertousích na východním okraji metropole. Bývala tady tvrz staroměstského sladovníka Ješka Vrabce, zmiňovaná už roku 1400, později barokní zámeček s anglickým parkem.

„Dneska? Sto roků samoty. Zabedněná okna, stále bujnější vegetace, špína,“ popisuje jeden z autorů nové knihy. „Někteří lidi se přitom podivovali, co mi na tom vadí, když zámek je tak krásně opravený. Jenže to mluví o dvoru, který k němu patříval. Chudák památkově chráněný zámek se krčí pár set metrů stranou.“

Není to jediný příklad, kdy realita může zaskočit i místní. „Budou třeba vědět v Troji, že tam zámky mají hned dva? Jeden je ten slavný, poblíž zoo. Druhý, Jabloňka, stojí nahoře na kopci.“

Sanatorium Veleslavín

Jenerálku jsme nechali za sebou, třebaže jen kousek. I k nedalekému Veleslavínu cítí Snětivý osobní vztah, před dvaceti lety mívali ve zdejší škole s kapelou zkoušky. Vlastně vyhrávali jen pár metrů od dalšího zapomenutého zámku, jehož autorem je zřejmě Kilián Ignác Dientzenhofer.

Patří k těm nejkrásnějším. Brouzdáme se trávou v parku, kam jsme se bez problémů dostali přes vrátnici. Sídlí tu soukromé sanatorium, moc hezky se o něj starají, na zrekonstruované budově před námi jsou pozoruhodná třeba krátká novobarokní křídla. Zdejší dvůr byl zmíněn už roku 993 v zakládací listině Břevnovského kláštera, v zámku během obléhání Prahy údajně pobýval pruský král Fridrich II.

Zámek Jenerálka je chráněný jako kulturní památka České republiky.

Nevšední příběh se však psal hlavně ve 20. století. Doktoři Oskar Fischer a Leo Kosák zde založili proslulé plicní sanatorium, v přilehlé léčebně pro nervově choré byla na konci velké války internována i Masarykova manželka Charlotte. Jakmile nastal další globální konflikt, Fischer jako Žid o svůj veleslavínský majetek přišel - nepomohlo mu ani přepsání na manželku, oba skončili v Terezíně. Po válce o vyvlastněné sanatorium zažádal dědic Viktor Kosák, republika mu jej však nevydala.

„V roce 1951 tu stát obnovil pneumologickou kliniku. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby novodobí protektoři používali vybavení, které tady po těch nebožácích zůstalo. Smutné. Stejně jako tamhle ty dvě budovy,“ ukazuje můj průvodce na druhou stranu parku, kde se choulí bývalé pavilony I a III, zašlí svědci lepších časů. „Zatímco samotný zámeček je ve vynikajícím stavu, pavilony strádají. Snad se dostane i na ně.“

Skryté Vokovice

Míříme dál. Hned vedle Evropské třídy, po které sviští auta k letišti, poněkud stísněně přežívá vokovický zámek. Další skrytý div. Zdejší dvůr a pozdější zámek přečkal jak třicetiletou válku, tak i pohlcující náruč současných developerů, kteří ho obkličují moderní zástavbou.

Jejich plány zatím poznamenaly pouze pás dobových usedlostí, které zámku odedávna kryly záda. Sám má štěstí, je v dobrých rukou nadnárodní společnosti. Jeho půvabné okolí však bohužel zřejmě vezme aspoň zčásti zasvé.

Nic zkrátka netrvá věčně. I o tom vyprávějí méně známé pražské památky.
Hodně by k tomu mohl říct například barokní zámek na nedaleké Hanspaulce. Původně se to tady jmenovalo Viniční hory, zdejší vinice hlídala usedlost nejvyššího královského hofmistra, rád sem jezdil Rudolf II., proslulý císař a král.

Roku 1715 kanovník svatovítské kapituly Josef Majer věnoval vinice císařskému radovi Janu Pavlu Hippmannovi. Vlivný úředník Jan Pavel (či Hans Paul, chcete-li, odtud místní název) nechal usedlost přestavět na zámeček, zakázku pravděpodobně zadal opět samotnému Dientzenhoferovi.

V letech 1740 - 1748 se ale na budově podepsal i někdo jiný. Poničily ji války o rakouské dědictví. Naštěstí se s tím ještě dalo něco dělat. O půldruhého století později si opravenou památku s mansardovou střechou, krásně zakončenými komíny a studnou na terase zamiloval významný politik Julius Grégr, následně sem přestěhoval své rozsáhlé archeologické sbírky Josef Antonín Jíra.

Dnes je stavba v soukromých rukou. Připadá mi jako krasavice na bále, kterou je dovoleno okukovat pouze z dálky. Když si zámek z přilehlého parku už bez Snětivého prohlížím, jako kdybych nějakou hudbu v dálce slyšel. Veselou, svižnou, mísící se s družným hovorem a smíchem. Snad z dob, kdy skvosty jako Hanspaulka ještě nebyly opomíjeny.

Autor:
  • Nejčtenější

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Zatékalo do něj, trhal se a praskal. Dům skelmistra je špičkově opravený

Z kdysi slavné a úspěšné sklářské huti v Českých Milovech na Vysočině toho mnoho nezbylo, jen zchátralá budova skelmistra. Zásluhou osvíceného investora je z ní dnes skvěle zrekonstruovaná galerie...

2. prosince 2024

Sexuální predátor Diddy tady pořádal zvrhlé večírky. Za dům chce 1,5 miliardy

Luxusní rezidence rapera Seana Diddyho Combse v Los Angeles je na prodej za 62 milionů dolarů, v přepočtu za 1,5 miliardy korun.

6. prosince 2024

Z temné kuchyně mají po rekonstrukci útulný prostor plný světla

Můžete mít pocit, že dostatek všeho zabíjí kreativitu. Pokud se musíme potýkat s těžkostmi, překonávat překážky a improvizovat, něco se v nás probudí. Z nedostatku vznikají skvělé věci. Jako...

6. prosince 2024

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

České sklo je ideální vánoční dárek: neztrácí na ceně, ale naopak

Praktické dárky do bytu radost určitě udělají, designové mají ještě jednu výhodu: obdarovaný by se je asi jen tak nekoupil, ať už kvůli ceně, nebo proto, že by pravděpodobně sáhl po něčem, co právě...

5. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...