Zámek Veleslavín půjde do dražby, Praha 6 s rozhodnutím nesouhlasí

  18:50aktualizováno  18:50
Mohl sloužit jako domov pro seniory nebo léčebna. Památkově chráněný areál zámku na Veleslavíně však stát do konce listopadu vydraží. Soukromý kupec si pak s ním už bude moci dělat, co bude chtít. Přitom radnice Prahy 6 o něj dlouhodobě usiluje, ale na účast v dražbě nemá prostředky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Mráz

Městská část chce, aby objekt včetně rozlehlého parku sloužil veřejnosti. Jenže Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který jej spravuje, opakované žádosti a výzvy městské části nevyslyšel a dražbu ohlásil na datum 30. listopadu.

„Věřím, že nalezneme nového majitele, který kromě nezanedbatelného příjmu do státního rozpočtu zastaví chátrání této kulturní památky, najde pro ni smysluplné využití a vdechne jí nový život,“ říká generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Minimální nabídka za barokní skvost od věhlasného stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera činí 382 milionů korun. Dá se však očekávat, že výsledná částka se vyšroubuje ještě výš.

Situaci zcela opačně vidí městská část. „Je to absurdní jednání, které jednoznačně ukazuje, že je to pro někoho dopředu připravené. Jedná se o loupež za bílého dne,“ zlobí se starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Stát se podle něj připravuje o nemovitou kulturní památku, pro kterou přitom existuje smysluplné využití. „Máme zpracovanou analýzu sociálně zdravotních potřeb, pro něž by sloužila,“ tvrdí Kolář.

Městská část se do dražby nezapojí kvůli příliš vysoké částce, která by byla potřeba. Naopak ještě zvažuje, že vyhlášení dražby napadne žalobou, aby jí zabránila.

Stát nemá pro zámek využití

ÚZSVM snahu urychleně areál prodat zdůvodňuje tím, že na konci listopadu skončí v hlavní budově nájemce provozující soukromé zdravotnické zařízení a následně by tak úřad musel platit sám za údržbu a zabezpečení objektu zhruba 70 tisíc korun měsíčně, což považuje za nehospodárné.

Stát se majetku zbavuje, protože pro něj nemá využití. Žádné ministerstvo ani jiná jeho instituce o něj neprojevila zájem. Jen ony na něj totiž mají přednostní právo a mohou ho získat bezplatným převodem. Takové pravidlo však pro samosprávy neplatí. Pouze ve výjimečných případech může někdo jiný o přebytečný majetek státu zažádat, musí však doložit veřejný zájem dalšího využití i dostatek financí a časový plán oprav. 

A to se v tomto případě podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky nestalo. Kompletní podklady prý nedodala Praha 6 ani magistrát, který by mohl pro městskou část objekt pořídit. „Obdrželi jsme pouze obecně formulovanou žádost bez podrobností,“ tvrdí Radek Ležatka.

Zastupitelé Prahy 6 proto ÚZSVM oficiálně vyzvali, aby odložil veřejnou dražbu, než potřebnou dokumentaci doplní hlavní město. Podle Ondřeje Koláře totiž radnice své analýzy dodala, ale právě magistrát tak neučinil. „Nereagovali ani na naše telefonické urgence, případně přišla odpověď, že náš podnět dostal k vyřízení vedoucí odboru. A dál už se nedělo nic,“ podivuje se nad jednáním Prahy starosta.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman však tvrdí, že bezúplatný převod na město není reálný, protože objekt není územním plánem určen jako veřejně prospěšná stavba, a navíc hlavní město ani městská část prý nedisponují požadovanými podklady.

Proto Praha preferuje přímý prodej, kdy by sice za zámek zaplatila, ale pouze odhadní cenu, a navíc by se vyhnula nejistému výsledku ve veřejné dražbě. A této myšlenky se hlavní město nevzdává ani po nejnovějším kroku ÚZSVM.

„Stále se snažíme iniciovat jednání o přímém prodeji, případně máme zájem si objekt do převodu pronajmout, abychom do té doby nesli náklady za stát. Naši účast v dražbě nemohu vyloučit, ale rozhodně tuto variantu nepreferujeme,“ říká Hofman.

Dotaz na ministryni

Situaci zvrátit se ještě pokusila stranická kolegyně starosty Koláře poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která ve Sněmovně interpelovala ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO), pod níž ÚZSVM spadá. 

Jenže resort se neplánuje do problému vměšovat. „Ministerstvo financí neshledává důvod do způsobu dispozice se zámkem Veleslavín zasahovat. Pokud chce objekt získat Praha 6, má samozřejmě možnost zúčastnit se dražby,“ dodává mluvčí ministerstva Filip Běhal.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Zastupitelé odhlasovali vznik muzea totality, zatím se však neví, kde bude

Zasedací sál pražského magistrátu

Na čtvrtečním jednání pražští zastupitelé odhlasovali vznik Muzea 20. století. Jeho účelem má zachování historické...

Za půjčování šestileté dcery „králi pedofilů“ dostala matka znovu podmínku

Obžalovaný Petr Dostál u Městského soudu v Praze (18. 10. 2018)

Pražský soud znovu potrestal matku, které půjčovala svou tehdy šestiletou dceru k různým praktikám samozvanému králi...

Nebezpečný manévr kamionu u Benešova ohrozil řidiče, hrozí mu pokuta

Otáčející se kamion Mirošovice - Benešov

Řidič osobního vozu natočil na silnici vedoucí z Mirošovic do Benešova nebezpečnou situaci, kterou způsobil řidič...

Z domova důchodců zmizely miliony, hejtmanka Jermanová viní bývalého ředitele

Ilustrační snímek

Z účtu domova pro seniory Červený Mlýn ve Všestudech zmizelo více než 11 milionů korun včetně naspořených peněz...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz