Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Češka: V Barceloně žiji na 7 metrech čtverečních, ale v báječné čtvrti

  1:00
Do Barcelony jsem odjela v květnu 2016 na dvouměsíční studijní stáž. Najít ubytování předem byl trošku problém, ale nakonec se vše podařilo a já mám svých vysněných sedm metrů čtverečních, píše Michaela v příspěvku do seriálu Češi v zahraničí.
Pohled ze střechy našeho domu na čtvrť Gracia.

Pohled ze střechy našeho domu na čtvrť Gracia. | foto: Autorka článku

Studentům v Barceloně je k dispozici agentura Resa Housing (RS), která zprostředkovává pronájmy bytů a pokojů nebo ubytování v rodinách. Bydlení je určeno vysokoškolským studentům a profesorům, studium je nutné písemně doložit.

Na webových stránkách RS je nejprve nutné se zaregistrovat, poté je možné z aktuální nabídky vyhledat vhodné ubytování dle preferencí cena, lokalita, velikost bytu/pokoje a nakonec jej závazně zarezervovat do druhého dne. Počet rezervací je omezen na jednu denně.

Následující den zaměstnanec RS e-mailem potvrdí, zda byla rezervace majitelem ubytování akceptována či nikoli. Bohužel se ukázalo, že internetové stránky s nabídkou ubytování nejsou aktuální.

Den co den po dobu dvou týdnů jsem si rezervovala pokoje, které již byly ve skutečnosti rozebrány. Na webu stále figurovaly jako volné, nebo u nich chyběly zásadní informace například o tom, že majitel vyžaduje minimálně šestiměsíční pronájem.

S blížícím se termínem odjezdu do Barcelony a marnými rezervacemi se mé požadavky na bydlení (vzdálenost od univerzity, velikost pokoje a cenu) rapidně snižovaly. Nakonec se mi podařilo sehnat pokoj velký sedm metrů čtverečních v bytě se dvěma pokoji o celkové ploše 30 metrů čtverečních.

Po úspěšné rezervaci je nutné vyplnit několik formulářů, doložit potvrzení o studiu a bankovním převodem zaplatit zprostředkování RS. Za měsíční smlouvu se platí 60 eur, dvouměsíční stojí 118 eur, smlouva trvající déle vyjde na 200 eur. K tomu je třeba na účet majitele bytu převést částku ve výši jednoho nájmu, která funguje jako záruka rezervace a poté jako kauce v případě poškození bytu. Já jsem musela poslat majiteli 500 eur.

Agentura Resa Housing nabízí nejčastěji ubytování v bytech velkých 50 metrů čtverečních se třemi až čtyřmi pokoji až po byty s rozlohou 180 metrů čtverečních s šesti a více pokoji. Ceny se odvíjejí od vzdálenosti od centra města/pláže, vybavenosti bytu, délky pronájmu atd.

Výjimkou nejsou ani desetipokojové byty v centru města, vhodné však spíše pro studenty hledající multikulturní zázemí a zábavu než pro pracující studenty.

Druhý pokoj v pronajatém bytě byl v době mé rezervace již obsazen, ale agentura nebyla schopna zjistit, kdo je oním podnájemníkem, tak to bylo až do mého příjezdu překvapení.

Ze spolubydlící se nakonec vyklubala Číňanka studující architekturu. Přestože studuje v Barceloně již 3⁄4 roku, španělsky ani katalánsky nemluví, a tak se dorozumíváme anglicky. Vzhledem k našim odlišným kulturám a zvykům bylo potřeba zaujmout otevřený a tolerantní přístup, aby společné bydlení bylo co nejpříjemnější, i přesto někdy dochází ke zvláštním až úsměvným situacím, zde je jedna za všechny.

Spolubydlící mi naznačila, že následující týden se u nás zastaví kamarádka její čínské kamarádky, prý u nás přespí a pak bude dál pokračovat na cestě do Itálie. Obvykle chodím do školy na semináře nebo do knihovny brzy ráno, ale výjimečně jsem potřebovala dohnat spánkový deficit, a tak jsem se onoho rána rozhodla studovat a pracovat z domova.

Za pronájem jsem předem musela poslat majiteli 500 eur.

Spolubydlící na noc zůstala u svého přítele. V 8 hodin ráno mě vyruší bušení na dveře, šla jsem otevřít a ve dveřích stála Asiatka s telefonem v ruce, na kterém mi ukazovala fotku mé spolubydlící, prý jestli ji znám, a pokud ano, tak je tu dobře a jde k nám spát.

Poté se prosmýkla vchodovými dveřmi, v minutě byla obutá do žabek s ponožkami a jala se vybalovat všechny své věci po celé kuchyni. Byla jsem z celé situace v úžasu, skutečně se nežinýrovala. Nakonec jsem vše telefonicky ověřila, napojila ji a nakrmila, dobila si telefon a vyrazila do města, takže žádné drama, spíš měla štěstí, že jsem byla výjimečně ráno doma, když na ni moje spolubydlící zapomněla, jinak by tu do večera nikoho nenašla.

Náš byt se nachází na kopci v malebné čtvrti Gracia, pár minut od Gaudího parku Güel. Gracia je součástí Barcelony od roku 1897, původně šlo o dělnické předměstí, které se postupně stalo vyhledávanou lokalitou střední třídy.

Jsou zde malá příjemná náměstíčka, pojmenovaná po významných osobnostech, lidé posedávají na lavičkách a zahrádkách, aby si vychutnali kávu, oběd či večerní poklábosení, zpěv a jiné kulturní aktivity. Atmosféru dokreslují malé obchůdky, kavárny a restaurace, kde na vás automaticky hovoří katalánsky. Barceloňané jsou také vášniví pejskaři, denně zde potkávám desítky lidí na procházce se svými mazlíčky.

Uvnitř bytů je často chladněji než venku, a tak se přes den „přitápí“ otevřenými okny. Problémem našeho bytu je ale nadměrný hluk z nepřetržitého provozu projíždějících a neustále troubících motorek a aut pod okny. Dopravní ruch je slyšet i přes zavřené okenice. Plastová okna do dvora těsní dobře, starší dřevěná okna do ulice jsou na petlici a příliš netěsní. Spaní pro někoho, kdo není zvyklý na takovou míru hluku, je možné pouze se špunty v uších.

Výzva do ciziny

Své bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí.

K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

V celém bytě jsou dřevěné podlahy, včetně kuchyně a koupelny. V pokojích je tento typ podlahy příjemný, avšak prkna umístěná bezprostředně u sprchového koutu se pomaličku vzdouvají, a to je udržujeme v suchu. Dveře do koupelny samozřejmě začaly drhnout.

V bytě máme pračku, ale prádlo chodíme sušit na střechu, v bytě není na sušák prostor. Počasí v Barceloně bývá stálé, v květnu je přes den dvacet stupňů a prší jen zřídka. Počasí jako stvořené pro procházky.

Za návštěvu stojí například i budovy Barcelonské univerzity, kterou během své stáže navštěvuji. Jde o komplex historických i moderních budov s rektorátem, několika knihovnami a reprezentačním sálem, kde se pořádají koncerty pro veřejnost. Uvnitř areálu jsou zahrady, které vybudovali studenti biologie, a kde se příjemně relaxuje.

V okolí pobývá velké množství koček, o něž se univerzita stará a na které v místní kafetérii vybírá dobrovolné příspěvky. Kafetérie toho k jídlu moc nenabízí, menza zde také není, avšak k dispozici jsou na chodbě čtyři mikrovlnné trouby, tudíž není problém donést si vlastní oběd a ve škole si jídlo ohřát.

Barcelona nabízí pestrý výběr ubytování, od levných kamrlíků bez oken ve vykřičené čtvrti Raval po luxusní byty na Starém Městě. Příznivci bydlení u pláže či v blízkosti centra a architektonických památek si tu také přijdou na své. Na atraktivnosti městu přidá i trvale příznivé počasí a rušný kulturní život.

Autoři:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....