Dům je starý 105 let a to má své nevýhody. Například žádná stěna není rovná. Stavba je typicky holandsky úzká. Na šířku má čtyři metry a hloubka domu je šest metrů, v části s kuchyní devět metrů. Obytná plocha o rozměru 61 metrů čtverečních je rozdělena do tří podlaží.
Pro některé návštěvy je schodiště hodně strmé a chodí po nich dolů raději pozpátku. Parcely jsou zde drahé, kvůli tomu i nemovitosti, a každý čtvereční metr se počítá. Podle zdejšího pravidla musí domy zastavět maximálně polovinu původní velikosti pozemku. Tímto nařízením se stále řídí většina radnic v zemi.
Pokoj o velikosti 2×3 metry, do které se vejde pouze postel, není nic neobvyklého. Stejně tak se Nizozemci snaží na domu přistavět a nastavět, co jde. To je i případ naší kuchyně, která byla přistavěna k původnímu domu mnohem později.
Náš dům v Utrechtu je v dobré lokalitě. Bydlíme deset minut pěšky od centra. To jsme s přítelem oceňovali především v době, kdy jsme neměli dítě. Momentálně využíváme hlavně park za domem, kde si naše tříletá dcera hraje s dětmi ze sousedství.
Může se hoditBritská Čtvrť - moderní bydlení v rezidenční čtvrti kde Vám nebude nic chybět. Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz. |
Když jsme si dům v roce 2010 kupovali, museli jsme vymalovat a někde i štukovat, předělat kuchyň, protože linka zde vůbec nebyla, jen několik polic a sporák. Rekonstruovali jsme koupelnu a podlahy.
V prvním podlaží se z chodby široké 0,9 metru vchází do obývacího pokoje, kuchyně a ven na dvůr velký 2×3 metry. Pod schody je toaleta. V druhém podlaží je na místní poměry prostorná ložnice o rozměru 3×4 metry s vestavěnou skříní a koupelna. Z chodby vedou dveře na terasu 2×3 metry s výhledem na park. Třetí podlaží má výšku stropu 1,8 metru a slouží jako další ložnice a úložné prostory.
V současné době dům prodáváme a zároveň vyřizujeme hypotéku na nový a větší.
Výzva do cizinySvé bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí. K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme. |
Ceny nemovitostí se odvíjejí podle lokality a stavu budovy. Ve čtvrtích blízko centra se za rodinný dům či byt o rozloze 80 až 100 metrů čtverečních platí 300 až 400 tisíc eur (v přepočtu 8 až 11 milionů korun). V oblasti mezi Rotterdamem, Haagem, Amsterodamem a Utrechtem jsou ceny podobné, v jiných částech země jsou však mnohem nižší.
Nizozemci jsou sice hodně spořiví, ale hypotéku má téměř každý a často si ji vezme i několikrát za život. Téměř 70 procent Nizozemců bydlí ve vlastním. Já osobně nyní vyřizuji během osmi hypotéku již podruhé. Lze ji získat bez problémů například i s pracovní smlouvou na dobu určitou. Zaměstnavatel ale musí dát potvrzení, že s žadatelem v práci počítá i do budoucna.
Jak se bydlí v Nizozemsku
- Topení je většinou vypnuté a doma se chodí ve svetrech. Teplota doma během zimy nepřesáhne 18-19 stupňů.
- Na téměř každé toaletě visí kalendář s daty narozenin rodinných příslušníků a kamarádů, aby se na nikoho nezapomnělo. Na záchodech jsou i fotky. WC musí být útulné.
- Když je pěkné počasí, vynesou si Nizozemci židle na ulici a sedí před domem na sluníčku a popíjejí víno a pivo.
- Oproti České republice bydlí v Nizozemsku mnohem víc lidí v rodinných (řadových) domech. Klasické paneláky zde moc nejsou.
- Kutilství se zde také příliš nevidí. Osobně neznám nikoho, kdo by si sám přestavoval dům, nebo si doma cokoliv vyráběl.