Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Restaurují vozy Porsche, pustili se proto i do opravy unikátní vily

V 70. letech bylo v Evropě postaveno jen několik budov navržených slavným architektem Richardem Neutrou. Jedním z nich byl Kemper House, jehož stavba trvala celých šest let, od roku 1961 do roku 1967.

Na pozoruhodném pozemku na kopci v Gelpetalu stojí tři volně propojené budovy. | foto: Frank Peterschroeder

Koncepce otevřených místností a propojení s přírodou prostřednictvím velkých prosklených průčelí zrcadlí americké archetypy své doby. Když byl dům v roce 2016 nabídnutý k prodeji, Manfred a Sarah Heringovi neváhali a hned jej koupili.

Bývalý krytý bazén má nové využití jako prezentační prostor pro nejlepší modely z firemní kolekce vozů Porsche.

Jako majitelé společnosti Early 911S, která se zabývá restaurováním klasických vozů Porsche, byli dobře obeznámeni s náročností obnovy původního vzhledu. 

O pět let později vypadá Kemper House stejně hrdě a elegantně, jako v době svého vzniku. Ke vzkříšení architektonické ikony přispěla i výroba na míru velkých posuvných prvků od společností Schüco a Alubau Puhlmann.

Student Adolfa Loose

Rakušan Richard Joseph Neutra (1872 až 1970) byl jedním z nejslavnějších architektů dvacátého století, studoval na Technische Hochschule ve Vídni mimo jiné u Adolfa Loose.

Svými modernistickými domy hrál klíčovou roli při utváření kalifornské architektonické scény padesátých a šedesátých let. Jeho stavby dodnes inspirují generace architektů, ať už štíhlými pohledovými liniemi jeho návrhů s plochými převislými střechami a velkými plochami oken a vodních prvků, které propojují architekturu s okolím, nebo zajímavým uspořádáním místností v dispozici budovy. 

Pro rodinu Kemperových navrhl Neutra tři odstupňované stavby, které jsou volně propojeny na pozoruhodném pozemku na kopci v Gelpetalu. Po pouhých sedmi letech byl objekt předán novým majitelům a přestavba provedená v té době zcela změnila původní charakter domu. Proto se manželé Heringovi pustili do práce s cílem navrátit mu jeho někdejší slávu.

Plynulé přechody mezi místnostmi

Jednou z kvalit Neutrových staveb je nadčasovost půdorysů a propojení místností. V Kemper House se na ploše 380 metrů čtverečních nachází vše, co by člověk mohl potřebovat, od místnosti pro au-pair až po pánský pokoj.

Bazénky zrcadlí oblohu a okolní přírodu.

Velký otevřený obytný prostor je i dnes srdcem domu, je orientovaný do zahrady. Skleněná průčelí od podlahy ke stropu s velkými posuvnými skly ruší hranice mezi interiérem a exteriérem. Typické jsou Neutrovy pergoly, které charakterizují „pavoučí nohy“ neboli podpěrné střešní nosníky. Vystupují z fasády a rozšiřují obytný prostor do přírody.

Kuchyň s přilehlými technickými místnostmi směřuje do vnitřního dvora a březového háje, zatímco soukromé prostory s ložnicemi a koupelnami jsou v prvním patře.

Pouze bývalý krytý bazén má nové využití jako místo pro prezentaci nejlepších modelů z firemní kolekce vozů Porsche. Prostor je rozčleněný stupňovitě uspořádanými stavebními konstrukcemi a umístěním bazénků, které zrcadlí oblohu a okolní přírodu.

Jako restaurování vozů Porsche

Pro Neutru typické „pavoučí nohy“ a štíhlé konstrukce rozšiřují obytný prostor do přírody.

Renovace stavby představuje pro všechny zúčastněné mnoho výzev. Největší bylo uvedení domu do původního stavu. „Během rekonstrukce jsme se každý den něco naučili,“ vysvětluje Manfred Hering. 

„Velkou pomocí byly staré plány a snímky z doby výstavby, ale také návštěvy nedalekého Pescherova domu od Richarda Neutry, který zůstal z velké části v původním stavu.“

Podobně jako u starých vozů Porsche, které byly zrestaurovány tak, aby jezdily jako nové, musel být i dům uveden do původního stavu. To zahrnovalo výměnu poškozených částí a aktualizaci technologie.

Tam, kde nebylo možné zachovat původní prvky kvůli poškozeným materiálům nebo materiálům, které nebyly věrné originálu, byla nově instalovaným prvkům dodána patina.

Velký otevřený obytný prostor je srdcem domu a je orientován do zahrady.

Díky archivu fotografa architektury Karla Hugo Schmölze a pečlivému odstraňování vrstev se podařilo zachránit stěnu mezi obývacím pokojem a jídelnou, která je z jedné strany vyrobena z palisandru a z druhé z jasanu.

Obnovila se také travertinová podlaha uvnitř i venku a rovněž Neutrova horizontální pásová okna. Přístup klientů byl neobvyklý i z toho důvodu, že v domě po celou dobu rekonstrukce bydleli. Jen tak mohli řádně restaurovat každou místnost a mít přímý vliv na jednotlivá rozhodnutí.

Speciální konstrukce

Velkou výzvou bylo přizpůsobit části stavby dnešním technickým požadavkům, zejména velké pevné zasklení a posuvné prvky s extrémně tenkými rámy a sloupky. Na některých místech byla zachována původní okna, která sloužila jako předloha pro nově vyrobené skleněné tabule. Podobnost s restaurováním klasických automobilů je až zarážející, receptem na úspěch je vynalézavost a spolupráce se správnými partnery.

Společnosti Alubau Puhlmann a Schüco společně vytvořily speciální konstrukci, která splňuje konstrukční požadavky na velkoformátové jednotky a zároveň usnadňuje ruční ovládání posuvných dveří pomocí štíhlých klik.

Kvůli speciální štíhlé konstrukci se zvolilo dvojité zasklení a dvoukolejnicové provedení posuvných prvků. Pro tepelně izolovaný posuvný systém byly vyvinuty zcela nové profily. Jedna z největších výzev? Zajistit, aby pevné a pohyblivé prvky byly dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům a měly uzamykací body. Bezkontaktní snímače proudu pro uzamykací body jsou integrovány do úzkých vnějších rámů, zatímco pro těsnicí profily byla použita 3D tiskárna z vývojového oddělení společnosti Schüco.

Byla zachována i některá původní okna, která sloužila jako předloha pro nově vyrobené skleněné tabule, například pro ruční ovládání posuvných oken se štíhlými klikami.

Nebyl to běžný úkol, což potvrzuje i Josef Heisterkamp ze společnosti Alubau Puhlmann, který říká:„Výsledek určitě stojí za těch mnoho jednotlivých kroků, které byly nutné. Specifikace požadovaného vzhledu a snadného ovládání v kombinaci s možnostmi, které nabízí moderní technologie, dělají z projektu mistrovské dílo.“

Když se klientů zeptáte, zda by udělali něco jinak, kdyby dům stavěl Richard Neutra pro ně, odpověď je jasná. Dům je dokonalý tak, jak je. Dům i po šesti desetiletích od svého vzniku vyniká promyšleným půdorysem a propojením s přírodou. Je to skutečné útočiště, které leží nedaleko města. Jde o největší poklonu, jakou můžete architektuře složit.

O projektu

Název projektu: Kemper House, Wuppertal
Architekt: Richard Neutra, 1961–67
Výrobce kovových konstrukcí: Alubau Puhlmann
Dokončení: 2021
Systémy Schüco v projektu: speciální konstrukce založená na tepelně izolovaném posuvném systému Schüco ASS 48.

Autor:
  • Nejčtenější

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Je až neuvěřitelné, co dokážou vytvořit architekti vybavení znalostmi a láskou k místu ze dvou jihočeských domů. Jeden...

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Restaurují vozy Porsche, pustili se proto i do opravy unikátní vily

V 70. letech bylo v Evropě postaveno jen několik budov navržených slavným architektem Richardem Neutrou. Jedním z nich...

Ze školní chaty bez vody se stalo luxusní obydlí s prosklenou fasádou

Chata pro školáky? Proč ne, mladí turisté se naučí obdivovat přírodu a rozhodně neřeší, zda k sobě ladí židle nebo...

Z rozpadlé továrny Singer v Aši je kulturní centrum LaRitma

Rachot strojů ve staré textilní továrně v západočeské Aši nahradily libé zvuky hudebních nástrojů a omšelá budova se...

Ohromné úsilí, nadšení a dřina. Památkáři ocenili NEJ zachráněné stavby

Nález v klášteře na Velehradě, záchrana gotického domu v Žatci či obnova jídelny Libušín po rozsáhlém požáru. Už poosmé...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...