Restaurují vozy Porsche, pustili se proto i do opravy unikátní vily

V 70. letech bylo v Evropě postaveno jen několik budov navržených slavným architektem Richardem Neutrou. Jedním z nich byl Kemper House, jehož stavba trvala celých šest let, od roku 1961 do roku 1967.
Na pozoruhodném pozemku na kopci v Gelpetalu stojí tři volně propojené budovy.

Na pozoruhodném pozemku na kopci v Gelpetalu stojí tři volně propojené budovy. | foto: Frank Peterschroeder

Koncepce otevřených místností a propojení s přírodou prostřednictvím velkých prosklených průčelí zrcadlí americké archetypy své doby. Když byl dům v roce 2016 nabídnutý k prodeji, Manfred a Sarah Heringovi neváhali a hned jej koupili.

Bývalý krytý bazén má nové využití jako prezentační prostor pro nejlepší modely z firemní kolekce vozů Porsche.

Jako majitelé společnosti Early 911S, která se zabývá restaurováním klasických vozů Porsche, byli dobře obeznámeni s náročností obnovy původního vzhledu. 

O pět let později vypadá Kemper House stejně hrdě a elegantně, jako v době svého vzniku. Ke vzkříšení architektonické ikony přispěla i výroba na míru velkých posuvných prvků od společností Schüco a Alubau Puhlmann.

Student Adolfa Loose

Rakušan Richard Joseph Neutra (1872 až 1970) byl jedním z nejslavnějších architektů dvacátého století, studoval na Technische Hochschule ve Vídni mimo jiné u Adolfa Loose.

Svými modernistickými domy hrál klíčovou roli při utváření kalifornské architektonické scény padesátých a šedesátých let. Jeho stavby dodnes inspirují generace architektů, ať už štíhlými pohledovými liniemi jeho návrhů s plochými převislými střechami a velkými plochami oken a vodních prvků, které propojují architekturu s okolím, nebo zajímavým uspořádáním místností v dispozici budovy. 

Pro rodinu Kemperových navrhl Neutra tři odstupňované stavby, které jsou volně propojeny na pozoruhodném pozemku na kopci v Gelpetalu. Po pouhých sedmi letech byl objekt předán novým majitelům a přestavba provedená v té době zcela změnila původní charakter domu. Proto se manželé Heringovi pustili do práce s cílem navrátit mu jeho někdejší slávu.

Plynulé přechody mezi místnostmi

Jednou z kvalit Neutrových staveb je nadčasovost půdorysů a propojení místností. V Kemper House se na ploše 380 metrů čtverečních nachází vše, co by člověk mohl potřebovat, od místnosti pro au-pair až po pánský pokoj.

Bazénky zrcadlí oblohu a okolní přírodu.

Velký otevřený obytný prostor je i dnes srdcem domu, je orientovaný do zahrady. Skleněná průčelí od podlahy ke stropu s velkými posuvnými skly ruší hranice mezi interiérem a exteriérem. Typické jsou Neutrovy pergoly, které charakterizují „pavoučí nohy“ neboli podpěrné střešní nosníky. Vystupují z fasády a rozšiřují obytný prostor do přírody.

Kuchyň s přilehlými technickými místnostmi směřuje do vnitřního dvora a březového háje, zatímco soukromé prostory s ložnicemi a koupelnami jsou v prvním patře.

Pouze bývalý krytý bazén má nové využití jako místo pro prezentaci nejlepších modelů z firemní kolekce vozů Porsche. Prostor je rozčleněný stupňovitě uspořádanými stavebními konstrukcemi a umístěním bazénků, které zrcadlí oblohu a okolní přírodu.

Jako restaurování vozů Porsche

Pro Neutru typické „pavoučí nohy“ a štíhlé konstrukce rozšiřují obytný prostor do přírody.

Renovace stavby představuje pro všechny zúčastněné mnoho výzev. Největší bylo uvedení domu do původního stavu. „Během rekonstrukce jsme se každý den něco naučili,“ vysvětluje Manfred Hering. 

„Velkou pomocí byly staré plány a snímky z doby výstavby, ale také návštěvy nedalekého Pescherova domu od Richarda Neutry, který zůstal z velké části v původním stavu.“

Podobně jako u starých vozů Porsche, které byly zrestaurovány tak, aby jezdily jako nové, musel být i dům uveden do původního stavu. To zahrnovalo výměnu poškozených částí a aktualizaci technologie.

Tam, kde nebylo možné zachovat původní prvky kvůli poškozeným materiálům nebo materiálům, které nebyly věrné originálu, byla nově instalovaným prvkům dodána patina.

Velký otevřený obytný prostor je srdcem domu a je orientován do zahrady.

Díky archivu fotografa architektury Karla Hugo Schmölze a pečlivému odstraňování vrstev se podařilo zachránit stěnu mezi obývacím pokojem a jídelnou, která je z jedné strany vyrobena z palisandru a z druhé z jasanu.

Obnovila se také travertinová podlaha uvnitř i venku a rovněž Neutrova horizontální pásová okna. Přístup klientů byl neobvyklý i z toho důvodu, že v domě po celou dobu rekonstrukce bydleli. Jen tak mohli řádně restaurovat každou místnost a mít přímý vliv na jednotlivá rozhodnutí.

Speciální konstrukce

Velkou výzvou bylo přizpůsobit části stavby dnešním technickým požadavkům, zejména velké pevné zasklení a posuvné prvky s extrémně tenkými rámy a sloupky. Na některých místech byla zachována původní okna, která sloužila jako předloha pro nově vyrobené skleněné tabule. Podobnost s restaurováním klasických automobilů je až zarážející, receptem na úspěch je vynalézavost a spolupráce se správnými partnery.

Společnosti Alubau Puhlmann a Schüco společně vytvořily speciální konstrukci, která splňuje konstrukční požadavky na velkoformátové jednotky a zároveň usnadňuje ruční ovládání posuvných dveří pomocí štíhlých klik.

Kvůli speciální štíhlé konstrukci se zvolilo dvojité zasklení a dvoukolejnicové provedení posuvných prvků. Pro tepelně izolovaný posuvný systém byly vyvinuty zcela nové profily. Jedna z největších výzev? Zajistit, aby pevné a pohyblivé prvky byly dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům a měly uzamykací body. Bezkontaktní snímače proudu pro uzamykací body jsou integrovány do úzkých vnějších rámů, zatímco pro těsnicí profily byla použita 3D tiskárna z vývojového oddělení společnosti Schüco.

Byla zachována i některá původní okna, která sloužila jako předloha pro nově vyrobené skleněné tabule, například pro ruční ovládání posuvných oken se štíhlými klikami.

Nebyl to běžný úkol, což potvrzuje i Josef Heisterkamp ze společnosti Alubau Puhlmann, který říká:„Výsledek určitě stojí za těch mnoho jednotlivých kroků, které byly nutné. Specifikace požadovaného vzhledu a snadného ovládání v kombinaci s možnostmi, které nabízí moderní technologie, dělají z projektu mistrovské dílo.“

Když se klientů zeptáte, zda by udělali něco jinak, kdyby dům stavěl Richard Neutra pro ně, odpověď je jasná. Dům je dokonalý tak, jak je. Dům i po šesti desetiletích od svého vzniku vyniká promyšleným půdorysem a propojením s přírodou. Je to skutečné útočiště, které leží nedaleko města. Jde o největší poklonu, jakou můžete architektuře složit.

O projektu

Název projektu: Kemper House, Wuppertal
Architekt: Richard Neutra, 1961–67
Výrobce kovových konstrukcí: Alubau Puhlmann
Dokončení: 2021
Systémy Schüco v projektu: speciální konstrukce založená na tepelně izolovaném posuvném systému Schüco ASS 48.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendární srub už posloužil pro natočení řady kultovních seriálů

8. dubna 2024

Okouzlující farma Blackberry Creek je jako vzácný drahokam „uhnízděná“ přibližně dvaceti minut...

Rekonstrukce bytu promyšlená do detailů včetně toho, co bude za pár let

9. dubna 2024

Hlavním místem v bytě pro mladou rodinu, ale i setkávání s kamarády je kuchyň. Má osobitý vzhled s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chatu vylepšují už přes půl století, teď je konečně podle jejich gusta

7. dubna 2024

Chata v Kytlici v Lužických horách dostala zhruba před 55 roky podobu „áčka“. Dnes ji využívá už...

Bez manželova chrápání se konečně vyspí. Žena se dočkala oddělené ložnice

13. dubna 2024

Jana se s rodinou nedávno přestěhovala z malého bytu v centru Prahy do většího domu na předměstí,...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Nejdražší hotel světa rozzářily české lustry, klasické i moderní

11. dubna 2024

Ikonická stavba nově otevřeného resortu One&Only One Za’abeel v Dubaji, jejíž hodnota se vyšplhala...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...