Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rekonstrukce domu jim trvala dva roky. A to je ještě ideální případ

  1:00
Koupili jste dům, začali platit hypotéku a chcete se co nejdřív přestěhovat, ale předtím je třeba dům zrekonstruovat. A tak běží týdny a měsíce a vy platíte podnájem i hypotéku. Stavební práce se vlečou. Stavební odborník Ing. Martin Perlík popisuje typický průběh rekonstrukce domu na kraji Prahy.
Dům během rekonstrukce

Dům během rekonstrukce

Budoucí majitelé se mi poprvé ozvali v lednu 2013 a posoudil jsem jim technický stav domu. Padesát let stará stavba byla konstrukčně v pořádku a bylo možné splnit i hlavní požadavek, tedy vytvořit zde dva oddělené byty. Nákup dostal zelenou a několik dalších měsíců zabraly formality kolem převodu domu. I kvůli nim uběhly čtyři měsíce.

Studie a projekt: pět měsíců
Na studii jsme začali pracovat v červnu 2013. Největším oříškem bylo vejít se do velmi omezeného rozpočtu a určit, které konstrukce jsou nutné, aby se dalo bydlet, a co může počkat na pozdější etapu výstavby.

Musela se zachovat původní netěsná špaletová okna, na později se odložila tepelněizolační fasáda i nová střecha. Do podzimu jsme pracovali na projektu.

Stavební řízení: tři měsíce
V říjnu jsme podali žádost na stavební úřad. Naštěstí s tím nebyly žádné komplikace a do konce roku bylo na dům vydáno povolení. Mezitím majitelé vybírali stavební firmy a ty nastoupily v lednu 2014.

Stavba: šestnáct měsíců
Stavební firmy mohly začít pracovat v zimě. To je poměrně neobvyklé, protože v mrazu se stavět nedá kvůli vlhkým stavebním procesům, jako je třeba betonování nebo zdění. Ale v tomto případě se první měsíce pracovalo pouze uvnitř domu, kde si řemeslníci mohli zatopit. Rekonstrukce byla dokončená po více než roce v dubnu 2015. Zbývala kolaudace a majitelé se v květnu nastěhovali.

Rekonstrukce trvala dva roky
Od nákupu k nastěhování to tedy trvalo dva roky a pět měsíců, z toho projekt, úřady a stavební práce trvaly přibližně dva roky. U jiných rekonstrukcí jsem se setkal s velmi podobným časovým rozpětím. Pokud se staví s firmami, tak příprava a stavební práce trvají obvykle dva až tři roky. Pří stavění svépomocí to však bývá pět až deset let.

Rozdíl ve výšce podlah v jednotlivých místnostech dosahoval až 4 cm.
Pohled do bytu v průběhu rekonstrukce byl někdy trochu deprimující.

Bez zásadní rekonstrukce se často neobejde ani interiér. Rozdíl ve výšce podlah v jednotlivých místnostech zde dosahoval až 4 cm.

Harmonogram ideální rekonstrukce

Nejlepší čas na výběr nemovitosti je na jaře.

  • Přes léto vyřiďte všechny formality s převodem domu.
  • V září oslovte projektanta, který do konce roku přichystá projekt.
  • Zimu si nechte na jednání s úřady a výběr stavební firmy.
  • V jarních měsících, jakmile se oteplí, začněte stavět. Venkovní práce stihne firma do podzimu.
  • Přes zimu bude stavební firma stavbu dokončovat a v domě bude vysychat vlhká malta a betony.
  • Na jaře bude dům hotový a vy se můžete nastěhovat.

Příprava projektu trvá příliš dlouho. Jde to urychlit?

Otázka zní, zda se to vyplatí. Většinou stavíte jednou za život a chvíli trvá, než se vám stavění dostane pod kůži. I když kolem sebe budete mít spoustu stavebních odborníků, rozhodnutí jsou na vás.

Do vlastního bez čekání

Nemáte naspořeno, tak raději sáhnete po půjčce? Pokud chcete stěhování urychlit, nezdržujte se zbytečným papírováním. Hypotéku na rekonstrukci sjednejte on-line.

Když koupíte dům, který potřebuje celkovou rekonstrukci, počítejte s tím, že se budete moci nastěhovat nejdříve za dva roky. Před nákupem si nechte posoudit stav domu, protože tak se dozvíte, zda neskrývá vadu, která vám rekonstrukci prodraží či výrazně prodlouží. Při přípravě projektu nespěchejte a využijte čas k plánování svého bydlení, změny v projektu jsou daleko jednodušší než na stavbě a máte k ruce stavařského odborníka.

Pokud se na přípravu příliš spěchá, tak se dělají velké změny v průběhu stavby, a to stojí peníze navíc. Posunout zeď na výkresu je totiž daleko levnější než ji zbourat a znovu postavit přímo na stavbě. Využijte tedy tento přípravný čas k přemýšlení nad svým budoucím domem.

Rekonstrukce domu by neměla proběhnout bez stavebního průzkumu a posouzení statika. Často jsou dřevěné stropy prohnilé a musí se kompletně (a nákladně) měnit. Opravovat objekty s narušenými základy a nosnými zdmi je rozumné jen u výjimečně hodnotných staveb.

O autorovi článku

Ing. Martin Perlík

Absolvent Fakulty stavební ČVUT v Praze (2003), autorizovaný stavební inženýr. Jeho motto: „Věřím, že není nutné zastavovat stále další louky a pole, proto pomáhám lidem najít cestu, jak nově využít jejich starší dům.“

Má svůj odborný blog, pořádá osvětové přednášky, publikuje články v odborných časopisech. Ve vydavatelství Grada mu vyšla kniha Rekonstrukce domu - 100 tipů. Zaměřuje se na posuzování stavu rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí.

Zvládli jste rekonstrukci domu po jeho zakoupení za kratší dobu než dva roky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 14. září 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 124
Ano
Ano 106
Autoři:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....