Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do malého bytu vtěsnal designér kuchyň, ložnici, obývák i šatnu

Samostatnou šatnu, ribstol nebo důmyslně ukryté spotřebiče v kuchyni… To vše najdeme v bytě mladé vysokoškolačky v pražské Troji, v němž vznikl klidný prostor pro učení a zároveň dostatek místa na setkávání se s přáteli.
Světlé barvy dokážou zvětšit i poměrně malý prostor, důležité je i dostatečné...

Světlé barvy dokážou zvětšit i poměrně malý prostor, důležité je i dostatečné osvětlení. | foto: Ivan Svatoš

Dodržet omezený finanční rozpočet, a přesto vytvořit interiér, kde nebude chybět nic potřebné k bydlení. I takové byly požadavky, které dostal designér Ondřej Fabšič při kompletní rekonstrukci bytu pro mladou ženu.

Chodbu opticky zvětšují velké zrcadlové posuvné dveře vestavné skříně.

„Záměrně jsem volil bílé a světlé barvy, aby byt působil vzdušně. Pouze vinylová podlaha je v tmavším odstínu dekoru dubu, aby vytvářela ‚pevnou základnu‘ pro světlý interiér a také kvůli praktické údržbě,“ popisuje autor návrhu Ondřej Fabšič z ateliéru Fabon.

K volbě dalších materiálů v bytě dodává: „„Aby vynikl dekor dřeva na podlaze, je důležité už do místnosti víc dřevěných doplňků nedávat, proto je vše ostatní laděné do světlých tónů.“

Pro posílení světlosti bytu použil designér pro oddělení vstupní chodby a vlastního bytného prostoru celoskleněné dveře od firmy JK Sklo. Světlo díky nim může prostupovat celým bytem. Příjemně prosvětlená je i hlavní obytná místnost, ve které jsou na stěnách dva odstíny krémových tapet, které ještě více podtrhují světlost místnosti.

Poznámka redakce: fotografie vznikly před nastěhováním majitelky.

Skryté je praktické

Přáním mladé majitelky byla samostatná šatna, a to se také podařilo. „Pro tento účel jsem využil část místnosti hned ve vstupním prostoru, kde po pravé straně vzniklo samostatné místo obestavěné nábytkem,“ říká Ondřej Fabšič.

Tím však chytré nápady nekončí, rafinovaně je totiž vyřešené i nenápadné umístění elektrospotřebičů v kuchyni, aby nenarušovaly jemnou a čistou linii hlavní místnosti.

Pračka a sušička zmizely za dřevěnými posuvnými dveřmi vedle pečicí a mikrovlnné trouby, lednice je skrytá ve sloupu dělící příčky mezi obývacím prostorem a ložnicí.

Kuchyň, obývací pokoj a ložnice v jednom

Kuchyňská linka je prakticky uspořádána do L a svým bílým lakem na povrchu skříněk opět podporuje záměr designéra Ondřeje Fabšiče o maximu světlých materiálů.

Bílý lak kuchyňských dvířek doplnilo lamino v dekoru světlého dřeva tak, aby výsledek ladil s podlahou. Jako obklad stěny zvolil designér sklo, opět ve světlém tónu. Lamino s dekorem světlého dřeva použil i na boční stěnu kuchyňské linky.

Světlé barvy dokážou zvětšit i poměrně malý prostor, důležité je i dostatečné osvětlení.

Na rozhraní kuchyňské a spací části je dominanta tohoto trojprostoru, a to jídelní stůl z dílny truhláře Ondřeje Duchka. Nad ním jsou zajímavá designová světla od značky Elusia.

Jídelní stůl byl zakomponován ke středovému sloupu, který ukončuje příčku oddělující kuchyni s malým obývacím prostorem od ložnice. Vlastní sloup vytváří „skrýš“ pro lednici.

Z kuchyně můžete přejít do obývacího koutu, jemuž je věnována malá plocha hned vedle kuchyňské linky. Tomu odpovídá i skromné zařízení sestávající z dvousedačky v šedomodré popelavé barvě. Na protilehlé straně je pak televize umístěná přímo na stěně a malá skříňka pod ní. Vznikl zde tak samostatný prostor pro učení i relaxaci.

Ložnici od kuchyně a obývací části odděluje jen malá příčka. V ložnici použil designér dvoulůžko a šedý závěs, který má svoji kolejnici umístěnou do stropu. V případě potřeby má při svém zatažení funkci optického oddělení spací části od zbytku prostoru.

Černá ribstol má sloužit k relaxaci a protažení po náročném učení.

Na ložnicový kout navazuje pracovní. Prozatím je tady jen černá ribstol na cvičení, která zajistí odreagování od učení. Nechybí tu však velká bílá vestavná skříň, která je dalším úložným prostorem tohoto studentského bytu.

Vstupní chodba nemá mnoho metrů čtverečních, ale svůj prostor zvětšuje vestavnou skříní s posuvnými dveřmi se zrcadlem.

Bílé prosklené dveře s matným neprůhledným sklem vedou do koupelny a na toaletu, zvolená barva zachovává ucelenost vstupní chodby, neprůhledné sklo zase zaručuje zachování intimity.

Samostatná toaleta je vybavena bidetovou sprškou a umyvadlem. Prostorná koupelna pamatuje na potřebný komfort, nechybí tu ani vyzděné sedátko ve velkém sprchovém koutu. Nad umyvadlem je potřebné zrcadlo, pod ním praktická úložná skříňka. Obklady zvolil designér v obou místnostech stejné, v neutrální šedé barvě.

Koupelna s šedým obkladem má i vyzděné praktické sedátko ve sprchovém koutu.

Autor návrhu:

Ondřej Fabšič se specializuje na interiéry bytů a rodinných domů. Sází na funkčnost interiéru, proto spolupracuje s nábytkáři, truhláři, kameníky, ale třeba i čalouníky nebo floristy, kteří jsou profesionálové ve svém oboru. V bytovém designu zakázkových interiérů má bezmála dvacetiletou zkušenost

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

24. června 2024

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

21. června 2024

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

24. června 2024

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel...

Karmelitky se v Drastech vrhly do práce. Klášter vznikl ze zarostlé skládky

24. června 2024

Malou obec Drasty, která je součástí Klecan ve Středočeském kraji, dlouho hyzdil zpustlý areál...

Mladá žena miluje opuštěné domy. Na zámku ji čekaly kočáry i oblečení

23. června 2024

Angličanka Becca Morganová má zajímavého koníčka – tzv. urbex. Fanynka opuštěných míst jezdí za...

Návrh podkrovního bytu začal od jednoho světla a dvou obrazů

22. června 2024

Na začátku návrhu interiéru bylo jedno světlo a dva obrazy. Že to není možné? Ale je. No kidding...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...