Světlé barvy dokážou zvětšit i poměrně malý prostor, důležité je i dostatečné...

Světlé barvy dokážou zvětšit i poměrně malý prostor, důležité je i dostatečné osvětlení. | foto: Ivan Svatoš

Do malého bytu vtěsnal designér kuchyň, ložnici, obývák i šatnu

  • 37
Samostatnou šatnu, ribstol nebo důmyslně ukryté spotřebiče v kuchyni… To vše najdeme v bytě mladé vysokoškolačky v pražské Troji, v němž vznikl klidný prostor pro učení a zároveň dostatek místa na setkávání se s přáteli.

Dodržet omezený finanční rozpočet, a přesto vytvořit interiér, kde nebude chybět nic potřebné k bydlení. I takové byly požadavky, které dostal designér Ondřej Fabšič při kompletní rekonstrukci bytu pro mladou ženu.

Chodbu opticky zvětšují velké zrcadlové posuvné dveře vestavné skříně.

„Záměrně jsem volil bílé a světlé barvy, aby byt působil vzdušně. Pouze vinylová podlaha je v tmavším odstínu dekoru dubu, aby vytvářela ‚pevnou základnu‘ pro světlý interiér a také kvůli praktické údržbě,“ popisuje autor návrhu Ondřej Fabšič z ateliéru Fabon.

K volbě dalších materiálů v bytě dodává: „„Aby vynikl dekor dřeva na podlaze, je důležité už do místnosti víc dřevěných doplňků nedávat, proto je vše ostatní laděné do světlých tónů.“

Pro posílení světlosti bytu použil designér pro oddělení vstupní chodby a vlastního bytného prostoru celoskleněné dveře od firmy JK Sklo. Světlo díky nim může prostupovat celým bytem. Příjemně prosvětlená je i hlavní obytná místnost, ve které jsou na stěnách dva odstíny krémových tapet, které ještě více podtrhují světlost místnosti.

Poznámka redakce: fotografie vznikly před nastěhováním majitelky.

Skryté je praktické

Přáním mladé majitelky byla samostatná šatna, a to se také podařilo. „Pro tento účel jsem využil část místnosti hned ve vstupním prostoru, kde po pravé straně vzniklo samostatné místo obestavěné nábytkem,“ říká Ondřej Fabšič.

Tím však chytré nápady nekončí, rafinovaně je totiž vyřešené i nenápadné umístění elektrospotřebičů v kuchyni, aby nenarušovaly jemnou a čistou linii hlavní místnosti.

Pračka a sušička zmizely za dřevěnými posuvnými dveřmi vedle pečicí a mikrovlnné trouby, lednice je skrytá ve sloupu dělící příčky mezi obývacím prostorem a ložnicí.

Kuchyň, obývací pokoj a ložnice v jednom

Kuchyňská linka je prakticky uspořádána do L a svým bílým lakem na povrchu skříněk opět podporuje záměr designéra Ondřeje Fabšiče o maximu světlých materiálů.

Bílý lak kuchyňských dvířek doplnilo lamino v dekoru světlého dřeva tak, aby výsledek ladil s podlahou. Jako obklad stěny zvolil designér sklo, opět ve světlém tónu. Lamino s dekorem světlého dřeva použil i na boční stěnu kuchyňské linky.

Světlé barvy dokážou zvětšit i poměrně malý prostor, důležité je i dostatečné osvětlení.

Na rozhraní kuchyňské a spací části je dominanta tohoto trojprostoru, a to jídelní stůl z dílny truhláře Ondřeje Duchka. Nad ním jsou zajímavá designová světla od značky Elusia.

Jídelní stůl byl zakomponován ke středovému sloupu, který ukončuje příčku oddělující kuchyni s malým obývacím prostorem od ložnice. Vlastní sloup vytváří „skrýš“ pro lednici.

Z kuchyně můžete přejít do obývacího koutu, jemuž je věnována malá plocha hned vedle kuchyňské linky. Tomu odpovídá i skromné zařízení sestávající z dvousedačky v šedomodré popelavé barvě. Na protilehlé straně je pak televize umístěná přímo na stěně a malá skříňka pod ní. Vznikl zde tak samostatný prostor pro učení i relaxaci.

Ložnici od kuchyně a obývací části odděluje jen malá příčka. V ložnici použil designér dvoulůžko a šedý závěs, který má svoji kolejnici umístěnou do stropu. V případě potřeby má při svém zatažení funkci optického oddělení spací části od zbytku prostoru.

Černá ribstol má sloužit k relaxaci a protažení po náročném učení.

Na ložnicový kout navazuje pracovní. Prozatím je tady jen černá ribstol na cvičení, která zajistí odreagování od učení. Nechybí tu však velká bílá vestavná skříň, která je dalším úložným prostorem tohoto studentského bytu.

Vstupní chodba nemá mnoho metrů čtverečních, ale svůj prostor zvětšuje vestavnou skříní s posuvnými dveřmi se zrcadlem.

Bílé prosklené dveře s matným neprůhledným sklem vedou do koupelny a na toaletu, zvolená barva zachovává ucelenost vstupní chodby, neprůhledné sklo zase zaručuje zachování intimity.

Samostatná toaleta je vybavena bidetovou sprškou a umyvadlem. Prostorná koupelna pamatuje na potřebný komfort, nechybí tu ani vyzděné sedátko ve velkém sprchovém koutu. Nad umyvadlem je potřebné zrcadlo, pod ním praktická úložná skříňka. Obklady zvolil designér v obou místnostech stejné, v neutrální šedé barvě.

Koupelna s šedým obkladem má i vyzděné praktické sedátko ve sprchovém koutu.

Autor návrhu:

Ondřej Fabšič se specializuje na interiéry bytů a rodinných domů. Sází na funkčnost interiéru, proto spolupracuje s nábytkáři, truhláři, kameníky, ale třeba i čalouníky nebo floristy, kteří jsou profesionálové ve svém oboru. V bytovém designu zakázkových interiérů má bezmála dvacetiletou zkušenost