Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Domek v dělnické kolonii se proměnil na snové bydlení pro rodinu

O nutnosti rekonstruovat devadesát let starý domek v bývalé dělnické kolonii rozhodly částečně tři malé děti a málo světla. Jeho majitelé, architekti Hana a Radim Horákovi, zvětšili bydlení na dvojnásobek, využili každý kus objektu, moderní okna, staré cihly i slámu.

Dvůr vydlážděný žulovými odseky částečně zastřešuje přesah střechy přístavby. Venku je možné posedět, odpočívat i grilovat. | foto: Pavel Barták

Atraktivním místem k bydlení se časem může stát opuštěná továrna i nouzová kolonie, jako v tomto případě brněnská Kamenná čtvrť neboli Kamenka. Vyrostla na dně vytěženého lomu ve 30. letech minulého století a dělníci z nedaleké cihelny „lepili“ domy z toho, co sehnali. Od 60. let se pak odsud stěhovali do paneláků.

Původní vzhled domu

Místní levné bydlení objevili v 80. letech umělci a bohémové, kteří tu získali prostor pro určitou svobodu.

Manželé Horákovi z architektonického ateliéru KAMKABINET si v této unikátní lokalitě uprostřed města a zároveň u lesa před dvanácti lety koupili dům. Podle jejich slov dvěma mladým lidem stačil, i když technicky 21. století nevyhovoval.

Ve své tvorbě se inspirují citátem Charlese Louise de Montesquieua: „Jen málokdy se stane, že něco opravdu nejde. Spíše chybí snaha nežli možnosti.“ I proto se nedávno pustili do náročné přestavby svého domu a po roce a půl ji dokončili.

„Postupně se nám narodily tři děti a bydlení bylo čím dál složitější. Měli jsme na výběr: buď rekonstrukce a rozšíření obytné plochy, nebo prodej domu a hledat něco jiného. Novostavbu by nám tady nepovolili, pozemky totiž patří městu, které je nechce prodat,“ zmiňují na úvod majitelé a autoři projektu.

Uprostřed Brna zůstala dodnes zachovaná výjimečná čtvrť s úzkými uličkami. Rekonstrukce respektovala tvarem domu a výběrem materiálů autentičnost místa.

A pokračují: „U několika oprav domů v okolí jsme byli předtím, takže jsme věděli, do čeho jdeme. Největším problémem bylo vyřídit povolení, stavebně pak oddělení domů od sebe, abychom těm sousedním původním neublížili.“

Pozdrav slunci

„Dispoziční řešení bylo důsledkem letitého chaotického zastavování uliček mezi domy. Objekt byl prorostlý se sousedními domy konstrukcemi i sítěmi. Každá místnost měla jinak vysoko podlahu, světlé výšky místností byly jen pár centimetrů přes dva metry, uvnitř bylo šero. Chyběly izolace, vlivem vlhkosti se objevovala plíseň. Polovičaté řešení nedávalo smysl, takže jsme k rekonstrukci přistoupili komplexně,“ komentují původní stav manželé.

Projekt zachoval co nejnižší výšku domu, částečným zastavěním dvorku a jednopodlažní přístavbou však takřka zdvojnásobil užitnou plochu ze 60 na 124 m2.

Protože dům stojí blízko skalní stěny, svítí slunce na pozemek málo. Interiér se však povedlo výrazně prosvětlit tím, že fasáda do dvora je maximálně prosklená.

Obývací pokoj shora prosvěcují střešní okna. Štítová stěna se hodila pro vystavení obrazů a artefaktů.

Přirozené světlo se do obývacího pokoje dostává i střešními dálkově ovladatelnými okny, v koupelně střešním elektricky ovládaným světlíkem (obojí od značky Velux). Velkoformátová okna propojují interiér líp se zahradou. Ložnice v podkroví je díky oknu přímo spojená s ozeleněnou střešní terasu.

Doma DNES

Při nákupu oken a dveří vyhrály hliník a trojsklo, tedy nejmodernější dobře izolující výrobky, které splňují úsporné energetické parametry. „Zvažovali jsme i dřevěná okna, náš dům je přece jen ,tradičnější‘. Hliníková okna a posuvy od výrobce Schüco však pro nás měly pár výhod, rozhodla především bezúdržbovost a přijatelná cena. Líbila se nám i barevnost rámů eloxovaných do bronzového odstínu, což koresponduje s ostatními materiály,“ říká architekt.

Jen růžová to může být

Obývací pokoj je propojený s částí, v níž bývaly přístavky. V tomto místě mohl vzniknout dětský pokoj pro tři děti. Navazuje na něj malé vnitřní atrium ohraničené okolními domy. Do přízemí se k hlavní obytné místnosti vešly technický kout, pracovna a sociální zázemí.

Kuchyň je součástí obývacího pokoje. Stropy z pohledového betonu zůstaly nezakryté, na stěnách je marocký štuk. Magnetickou popisovací stěnu využívají děti i rodiče.

Na podlahu přístavby zvolili majitelé dlažbu, do staré části domu trojvrstvé dubové lamely. Stropy nezakrývali, naopak otisk dřevěných desek do pohledového betonu nechali zafungovat jako estetický kontrastní prvek.

Zakázkový nábytek a některé detaily interiéru (třeba obklad vstupu či interiérové dveře) jsou z březové překližky. Ta je použitá i v probarvené formě, modrý odpočinkový kout obývacího pokoje nebo růžová kuchyňská linka.

„Máme rádi barvy, proto jsme se nápadu dcery na atypickou kuchyň nezalekli. Snažili jsme se ale neobvyklou barvu materiálově a barevně vhodně doplnit,“ vysvětlují majitelé.

Stěny koupelny, toalety a plochy nad kuchyňskou linkou jsou potažené hladkým marockým štukem. Oproti tomu štítová stěna a vždy jedna stěna v dětském pokoji, pracovně a ložnici je černá hliněná s řezankovým zlatavým vsypem.

„Hliněná omítka má v sobě zapracovanou jemně nasekanou slámu. Když na povrch dopadnou sluneční paprsky, leskne se a mění barvu, což v průběhu dne mění také náladu interiéru,“ ještě upřesňují.

Příjemný život v kruhu

Dříve „slepovaný“ dům je po přestavbě sjednocený, přístavky spojuje plochá vegetační střecha. Objekt je nově zateplený, sedlová střecha nad původní částí včetně velkého vikýře je oplechovaná. Antracitová barva krytiny odkazuje na černé asfaltové pásy na střechách některých původních nouzových staveb.

„Zelenou střechu vnímáme jako třetí fasádu, proto jsme ji řešili pohledově. Lidi, kteří jdou po hraně lomu, na ni totiž vidí. K tmavému plechu jsme ladili i odstín rámů střešních oken,“ vysvětlují majitelé.

Okna s trojsklem mají hliníkové rámy eloxované do bronzového odstínu. Původní cihly posloužily pro režné zdivo s atraktivní atypickou vazbou.

Uliční fasáda je zčásti vyzděná z pálených recyklovaných cihel, jež zbyly po bourání. Zdivo připomíná výše zmíněné obyvatele osady, často zaměstnance blízkých cihelen, kteří stavěli z tohoto doneseného materiálu.

Dalším jednotícím prvkem domu je kruh. Změkčující kulaté prvky se objevují v různých podobách: zakulacené rohy nábytku, oblá vana, kulaté zrcadlo ve vstupu či okénka ve dveřích koupelny a toalety. Oblou křivku kopíruje i přesah střešní terasy nad částí dvorku.

„Lokalita si udržela duch 80. let minulého století, kdy byla známou uměleckou čtvrtí. Době vzdáváme hold otisky umělce Tima (známý brněnský street artista) na fasádě na pohledových betonech a na omítce. Do niky ve štítu jsme umístili bustu sv. Metoděje od sochaře Vladimíra Matouška, štítovou stěnu v obývacím pokoji jsme zaplnili obrazy, plakáty, fotografiemi či jinými artefakty,“ uzavírají Hana a Radim Horákovi.

Autor:
  • Nejčtenější

Skála prošla vilou jako obrovitý proud lávy až na terasu. Podívejte se

Vila Lea s výhledem na překrásné zátoky Azurového pobřeží nedaleko Monte Carla vznikla na pozemku o rozloze 4 500 metrů...

Roubenka na Moravě překvapila sousedy i úředníky. Výsledek je skvělý

Na jihomoravském venkově, kousek od Brněnské přehrady, by dřevěný dům čekal jen málokdo. Roubenky tu nemají tradici. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekonstrukce sto let starého domu přišla i s vybavením na milion a čtvrt

Porovnávat rekonstrukci, k níž má architekt neomezený rozpočet i v řádu desítek milionů korun, a proměnu starého domku,...

Dřevostavba předčila jejich očekávání, tepelné čerpadlo byla skvělá volba

Byla to vlastně náhoda. Když se mladí manželé rozhodli pořídit si svůj první společný dům, jak se říká na „zelené...

Jednoduchý dům majitelé úplně otevřeli. Chtěli doma slunce a vzduch

Má tvar trojúhelníku, je velký 120 metrů čtverečních a tvoří jej jeden otevřený prostor s hudební místností v patře....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Ze staré továrny na tresky vznikla unikátní chata s rybím lustrem

Stará továrna na sušené tresky stojí na břehu fjordu už sto let, ale ryby se zde už dlouho nezpracovávají. Rodina se...

I otlučené zdi, růžový strop a trubky na stěnách mohou vypadat skvěle

Dům navržený v brazilském Sao Paulu v polovině minulého století architektem Artachem Juradem se stal inspirací mladým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Moravě si postavili velmi speciální dům. Nový domov je pro ně výhrou

Oliver s Ingrid si na Moravě postavili krásnou dřevostavbu ve tvaru písmene U. Jejich rozlehlý dům je velmi kvalitní,...

V Ostravě si zařizuje první bydlení. Pomoc kamarádů ocenila i peněženka

Studentka Julie si pořídila své úplně první samostatné bydlení. Nejdřív potřebuje zařídit pokoj, kde by se mohla učit,...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...