Interiér o rozloze 97 m2 ve čtvrti Eixample slouží jako prázdninové bydlení mladé italské rodině. Investoři architekty oslovili s tím, že by si přáli moderně pojatý interiér, který by svými detaily odkazoval na původ budovy z počátku minulého století.
Jediným praktickým požadavkem bylo, aby disponoval třemi dvoulůžkovými pokoji. Autoři projektu CaSA (Colombo and Serboli Architecture) se spojili s architektkou Margheritou Serboli. Zastaralý tmavý interiér se špatnou dispozicí proměnili ve vzdušný prostor, plný hravých řešení a současných trendů.
Prostor, světlo a barvy
Základním východiskem projektu Tyche Apartment je dostatek prostoru a světla. Kompletní rekonstrukce přinesla nové uspořádání bytu, který je nyní důsledně rozdělený na denní a odpočinkovou zónu.
Po odstranění několika příček zmizela původní úzká chodba a v místě někdejší ložnice vznikl prostor pro otevřenou kuchyň. Ta je nyní přímo u vstupu do bytu, ze kterého se vchází také do prostorného obývacího pokoje s francouzskými okny.
Ve druhé části interiéru jsou tři oddělené ložnice. Ta největší má rozlohu téměř 20 m2 a zahrnuje také vlastní koupelnu oddělenou pouze zvýšenou úrovní podlahy. To umožňuje maximální využití denního světla přicházejícího z rozměrného okna orientovaného do vnitrobloku.
Interiér také opticky zvětšuje důmyslná barevnost. Většina ploch je čistě bílá, aby však byl podpořen původní duch stavby a zároveň využita hravost současného designu, objevují se zde kromě šedé také v přiměřeném množství světlé odstíny růžové, žluté i zelené.
Prostor dále zabydlují obložení skříní a koupelny z borovicového dřeva nebo katalánské klenby s odkrytou terakotovou úpravou, dlouhá léta schované pod falešným stropem.
Architektům se podařilo citlivě zrenovovat původní okna a do hlavního obytného prostoru alespoň částečně vrátit geometrickou hexagonální dlažbu, tak typickou pro architekturu z počátku 20. století. Na staré časy odkazuje také několik solitérů, například zkosené zrcadlo nebo komoda se zabudovaným gramofonem.
Celému prostoru dominují malby Piera Serboliho v jemných odstínech navazujících na barevné schéma interiéru. Koncept propojující minulost se současností, jednoduchost s rafinovaností i funkci s estetikou působí dost harmonicky na to, aby každé prázdniny v Barceloně byly příjemným zážitkem.
Colombo and Serboli architectura, Margherita Serboli„Naší filozofií je využít limity daného projektu jako ukazatele a definovat přitom silný koncept skrze soustředění na několik klíčových elementů, z nichž vytěžíme maximum.“ CaSA založili dva italští architekti Matteo Colombo a Andrea Serboli. Než se potkali, Serboli studoval a pracoval v Lisabonu a Buenos Aires a zaměřoval se především na veřejný prostor, zahradní a krajinářskou architekturu, zatímco Colombo studoval a pracoval v Miláně a Dublinu a věnoval se převážně interiérovému designu. Přestože zapustili kořeny v Barceloně, pracují na rozmanitých projektech nejen ve Španělsku, ale také v Itálii, Belgii, Argentině, Brazílii, Švédsku nebo Rusku. |