Příběh neuvěřitelné proměny bytu začal už před pár lety, kdy spolu s dalšími odvážlivci Marcela Pešková koupila starý dům v nejstarší části Říčan a společně vytvořili společenství vlastníků.
„Poslední majitel před námi tady provozoval nejrůznější obchody i ubytovnu, o stav domu se ale nestaral. Po nastěhování jsme třeba zjistili, že topení vedl trubkami po fasádě, v děsivém stavu byly i vodovodní rozvody,“ vzpomíná na nelehké začátky.
Její garsoniéra má sice přes 50 m2 ́, ale jde jen o část rozděleného bytu. Možná i proto na ni „zůstalo“ jediné dvoudílné okno, což pro dlouhou obdélníkovou místnost je z pohledu osvětlení skoro tragédie.
Jenže Marcela Pešková nezná slovo „nejde“. Našla si architekta, konkrétně Ing. Rajko Meċavu, který ji k radikální proměně nemusel ani moc přemlouvat. „Jeho návrh počítá i s tím, že se třeba časem oddělí skleněnou příčkou i ložnice, proto je zde už výsuvná bílá příčka, aby vše bylo již připravené a nemusela jsem investovat do dalších úprav,“ vysvětluje paní Marcela.
Poznámka: Fotografie vznikly v době, kdy se do bytu teprve stěhovala. Chybí jí ještě koupit pěkné židle a dvoupohovku s malým odkladním stolkem, čeká se i na digestoř a podsvícený barrisolový podhled do pracovny, který dokáže vytvořit iluzi stropního světlíku.
1+kk pro pracovitou ženu
Dispozice garsoniéry nedávala jinou možnost než umístit kuchyň hned k oknu. Jenže co s ložnicí, jídelnou a obývacím pokojem? A také kam s domácí pracovnou, protože Marcela musí s ohledem na svou profesi pracovat hodně i doma?!
Může se hoditRezidence Anděl - kvalitní a luxusní bydlení s vynikající občanskou vybaveností. Další byty k prodeji na Reality.iDNES.cz. |
Rajko Meċava to neměl jednoduché, zejména i kvůli dalšímu požadavku investorky, a to volnému prostoru, který preferuje. A tak si vypomohl hrou na schovávanou: postel lze zasunout pod pódium, na něž umístil skříně a také pracovnu. Vzduchotechnika umístěná v sádrokartonovém podhledu do ní přivádí čerstvý vzduch.
Kuchyň má velký ostrůvek, z něhož však lze vykouzlit výsuvný jídelní stůl. Po zasunutí lůžka a stolu se rázem celý prostor výrazně zvětší.
Sklopná část pracovní desky pod oknem byla nezbytností, paní Marcela totiž není žádný čahoun a bez šikovného nápadu by si ani neotevřela okno. Problém by měl i její přítel, byť je mnohem vyšší.
Za dveře vysoké skříně se vešla pračka se sušičkou, do vysokého bloku trouba i mikrovlnka, pod oknem se našlo místo pro myčku
V blízkosti jediného okna v bytě bylo nutné umístit kuchyň. Aby je mohla majitelka, která nemá ani 160 cm, vůbec otevřít, použil autor projektu před okno sklopnou pracovní desku.
Bez bílé to prostě nejde
Kombinace dubové podlahy a bílého nábytku i výmalby se ukázala jako výborná sázka na jistotu. Celý prostor se doslova rozsvítil, denní světlo proniká i posuvnými skleněnými dveřmi z chodby vedoucí do koupelny a na WC, obě místnůstky mají totiž malé okno.
„Dnes to už vnímám s odstupem, ale rozhodně jsem si nemyslela, že rekonstrukce plánovaná na tři měsíce se protáhne téměř na devět měsíců. Stavební firma práci zvládla rychle, ale pak nastaly komplikace, nakonec jsem musela první firmu, která mi vyráběla zařízení na míru, doslova vyhodit. Pomohl mi moc i architekt Meċava, který sem pravidelně jezdil a zachránil spoustu věcí, i když to už v jeho smlouvě nebylo,“ vzpomíná Marcela na krušný průběh rekonstrukce.
Ale všechno zlé bylo pro něco dobré, místo špatných firem objevila dobré, nedá dopustit třeba na sklenáře Michala Brümmera z Prahy, díky kterému má skleněný obklad ve sprchovém koutě či skleněné dveře.
Až přijdou do interiéru květiny a pár obrazů, bude téměř hotovo. Tedy téměř. Marcela Pešková totiž nepatří k ženám, které si kladou malé cíle. I v malém bytě.