Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Jak se staví sen pro otce a syna, kterému hrozí invalidní vozík

Sedmiletý Vašík působí jako usměvavé dítě. Zatím chodí, ale prognóza je špatná: za tři až pět let skončí s největší pravděpodobností na vozíku. Tatínek by pro něho chtěl bezbariérové bydlení, jenže pořídit je nemůže – nemá práci, jen dluhy. Designéři si však dokázali poradit i díky Ivě Kubelkové.

Václav se synem Vašíkem zůstali sami, maminka od nich před čtyřmi lety odešla. A aby špatných zpráv nebylo málo, po běžné lékařské prohlídce v synových pěti letech přišla krutá diagnóza: Vašík trpí nevyléčitelnou genetickou vadou, svalovou dystrofií, navíc byla odhalena i částečná mentální retardace, takže nikdy nebude ani dobře mluvit.

Koupelna s nevyhovující nízkou vaničkou

Koupelna s nevyhovující nízkou vaničkou

Ačkoli s ním tatínek každý den cvičí podle pokynů lékařů a jezdí s ním na pravidelné rehabilitace, začínají se u něho už objevovat drobné problémy s chůzí. Tatínek ví, že budou potřebovat bezbariérový byt, jenže na úpravy 2+kk, kde bydlí v nájmu, peníze nemá.

Přišel o práci a v Mostě nemá šanci, navíc Vašík potřebuje péči 24 hodin denně. Výživné od matky ve výši tisíc korun, které dostává, nic neřeší. Sociální příspěvek stačí sotva na jídlo a nájem. A protože bydlí v pronajatém družstevním bytě, nemají nárok na příspěvek na bydlení.

Nemluvě o tom, že z půjčky 14 tisíc korun, kterou si vzal Václav na cesty za specialisty do Prahy a léky pro syna před dvěma lety, narostl dluh už na víc než 40 tisíc, nezvládá ji totiž splácet. Pokoušel se získat peníze i účastí v soutěži Prostřeno, jenže nevyhrál.

Designérka Martina Pištěláková a architekt Jan Bek se tak v posledním díle už 19. série pořadu televize Prima Jak se staví sen – extra dostali do hodně zapeklité situace. Řešení našla až moderátorka pořadu, Iva Kubelková.

Fotogalerie

V Mostě, kde Václavové bydlí, má známou, která se věnuje realitám. A ta nabídla nešťastné dvojici řešení: pronájem ve stejně velkém panelákovém bytě 2+kk, ovšem v osobním vlastnictví. Zde lze totiž žádat o příspěvek na bydlení, což by jim hodně usnadnilo život. Nežádala od Václava kauci ani tři nájmy dopředu jako jiní.

Prima zařídila i pomoc poradce z Nadačního fondu proti dluhové pasti, který Václavovi poradil, jak zvládat splácení. Upozornil ho i na to, že výživné ve výši tisíc korun od maminky Vašíka je pro nemocné dítě naprosto neodpovídající. A pokud by se mu něco stalo, dluhy přejdou na syna... Rodina Vaškovi pomoci nemůže, jeho maminka zemřela, když mu bylo 13 let.

Bezbariérový byt pro Vašíka

Václav si hlavně přeje mít byt bezbariérový, aby se v něm mohl Vašík případně pohybovat i na vozíku. „U této proměny jsme od začátku věděli, že budeme chtít pracovat se stylem interiéru vhodným pro panelákové byty. Věděli jsme také, že nebude lehké vymyslet dispozici kuchyně tak, abychom ji co nejvíc rozšířili a do bytu dostali mimo jiné jídelní stůl, u kterého by se oba pohodlně najedli,“ popisují designérka Martina Pištěláková a architekt Jan Bek.

Designéři umístili do kuchyňského koutu i pračku a sušičku, aby zůstalo...

Designéři umístili do kuchyňského koutu i pračku a sušičku, aby zůstalo dostatek místa v koupelně.

Nakonec vymysleli atypické řešení kuchyňské linky, do kterého se jim podařilo dostat dokonce i pračku a sušičku, myčku, troubu a zmíněný jídelní stůl.

„Díky pračce a sušičce v kuchyni jsme nemuseli až tak bojovat s místem v koupelně. Zásadním problémem však byl stavební plán, jak vymyslet celou rekonstrukci v tak krátkém čase. Rozhodovali jsme se, jestli budeme původní jádro demontovat jen částečně, nebo to vezmeme takzvaně z gruntu. Vyhrála druhá varianta,“ dodávají autoři proměny.

Zvolili moderní styl, vhodný do bytu v panelovém domě, s použitím kontrastních barev černé a bílé, doplněné šedou a přírodními prvky dubového dřeva.

Návrh kuchyňské linky ve dvou barvách jasně vymezil, kde je prostor kuchyňského koutu a kde UŽ začíná obývací pokoj. Protože původní byt byl plný fotografií syna, chtěli designéři fotografie přenést originálnějším způsobem i do nového interiéru. Z toho vznikl nápad lanové stěny za pohovkou.

Ve Vašíkově pokoji je záměrně minimum nábytku.

Ve Vašíkově pokoji je záměrně minimum nábytku.

Pokoj pro Vašíka chtěli designéři vytvořit tak, aby byl pro něj určitým způsobem co nejvíc nadčasový. „Zároveň jsme mu chtěli dát ‚rozhled na svět okolo‘. S vlastnoručně malovanou kresbou od malířky se nám to snad povedlo. Koupelnu jsme se snažili řešit co nejvíc prostorně, jak to jen šlo s ohledem na budoucí obtíže malého Vašíka. Kvůli malému prostoru jsme použili na podlahu i stěny jednotný obklad, abychom stěny nijak nevymezovali, ale naopak celou místnost pohledově uklidnili,“ dodávají na závěr Pištěláková a Bek.

Náklady na proměnu

Stavební a ostatní práce:                       293 824 Kč

Kuchyňská sestava:                                48 765 Kč

Spotřebiče:                                               75 829 Kč

Podlaha:                                                    50 000 Kč

Dveře, zárubně a kování:                         41 672 Kč

Sedačka:                                                    49 117 Kč

Koupelna:                                                133 360 Kč

Nábytek, dekorace a doplňky:              171 355 Kč

Celkem:                                                   863 928 Kč

Vaničku nahradil velký sprchový kout, bohužel v paneláku ji nelze zapustit do...

Vaničku nahradil velký sprchový kout, bohužel v paneláku ji nelze zapustit do podlahy.

Statistika k aktuální sérii

Celková částka vynaložená na všechny proměny činí za aktuální sérii Jak se staví sen 5 361 297 Kč. Nejdražší proměna (864 000 Kč) se uskutečnila v posledním dílu v Mostě, kde designéři Martina s Janem udělali kompletní přestavbu bytu. Nejčastěji se z místností upravoval dětský pokoj (8x), obývací pokoj (7x) a oblíbená kuchyně (7x).

Sponzoři pořadu věnovali do proměn své produkty za 3,38 milionu Kč. Z toho nejvíc Fatra a V-podlahy (podlahy) – 578 000 Kč, dále Gorenje (spotřebiče) – 415 179 Kč, Oresi (kuchyně) – 398 143 Kč, Sepos (dveře) – 360 774 Kč a JECH (sedačky) – 336 217 Kč a následují další důležití partneři pořadu: Bonami, Korado, Eglo, Schneider, koupelny Elements, Mercedes, Knauf, Wüstenrot či Interyss.

Autor:
  • Nejčtenější

Zdeněk Podhůrský bydlí v Kopanině. Dům opravoval svépomocí deset let

Na okraji Prahy, v těsné blízkosti ruzyňského letiště, je městská část Přední Kopanina, kde už skoro třicet let bydlí...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...

Rodina si postavila parádní dům. Středobodem života jsou sálavá kamna

Katka, Josef a malá Pepina mají nový domov. Vřelý a cudně elegantní, s přirozenými mimikry, si jen tak odpočívá ve...

Vysněný srub si postavili v přírodním parku za Prahou. Přálo jim štěstí

Majka pochází z Velkopopovicka, Ivan je sice Pražák, ale v dětství žil na břehu Sázavy. Není tedy náhodou, že pozemek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze starých domů dokážou vykouzlit nové, nebojí se ani radikálních změn

Návrhy interiérů, projekty rodinných domů i studie větších urbanistických celků a obytných souborů, to vše stojí za...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Retro místnosti přeplněné dekoracemi se proměnily v moderní bydlení

Dům z první republiky už něco pamatuje. Roman jej ještě společně s tchánem asi před 30 lety zrekonstruoval, pro syna s...

Chátrající kulturní dům se proměnil tak, že změnil život celého města

Premium Téměř nevyužívaný a hlavně chátrající kulturní dům v Lovosicích byl trnem v oku občanům, ale i vedení města. Představa...

Takovou hrůzu jen tak neuvidíte. Proměna vyšla na více než milion

Starý dům už patří rodině v několikáté generaci, a tak má k němu Jiří silný citový vztah. Snaží se jej postupně...

Co dokážou barvy v bytě. Návrat ke starým časům se opravdu povedl

Byt ve starém centru Barcelony ožil architektům přímo pod rukama. Stačilo jen odstranit nánosy času a to nejlepší z...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...