Právě to, že už během hledání byla mladá žena v pravidelném kontaktu s architekty ze studia DMAE, Alžbětou Vrabcovou a Róbertem Martinčekem, usnadnilo výběr a následně i rekonstrukci.
Dokonce se jim podařilo objevit byt, který je nedaleko místa, kde mladá žena pracuje, a má dokonce předzahrádku, což rodině, která po životním karambolu musela odejít z venkovského rodinného domku, hodně usnadnilo život.
Architekti si s proměnou bytu poradili velmi dobře, svůj projekt proto přihlásili do soutěže Interiér roku 2018 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Soutěž, kam se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky, měla uzávěrku 20. února 2019.
Vítězové budou oficiálně vyhlášeni 2. dubna na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“.
Malý, ale šikovný
„Rozlohou jde o relativně malý byt, pouhých 71 m2, ale podélná dispozice 3+kk se vstupem do středu tohoto interiéru velmi pomohla k tomu, aby i malé prostory pokojů vynikly a bylo možné minimalizovat chodby,“ vysvětlují architekti.
Pomyslný střed bytu tvoří chodba, která jej dělí na dvě části, na část obytnou, kde je kuchyň propojena s obývacím pokojem a vstupem na předzahrádku, a druhou, klidovou část s dětským pokojem a ložnicí.
Koupelna je bohužel malá, stejně tak jako samostatné WC a technická místnost v jednom, protože je zde kotel schovaný za dřevěnou stěnou.
Majitelka měla jasné požadavky: přála si odlehčený a nadčasový interiér v jemných a světlých barvách. A také dřevěné parkety.
Podlaha a bílá barva
Dominantní prvek představuje v bytě povrch podlahy. „Protože rekonstrukce byla opravdu důkladná a obsahovala i veškeré nové rozvody, včetně podlahového vytápění, bylo nutné zvolit kompromis, nejde tedy o podlahu z masivního dřeva, ale třívrstvé lamely skládané tradičním způsobem do stromečku s bordurou po obvodu,“ vysvětlují Alžběta Vrabcová a Róbert Martinček.
Druhým důležitým akcentem v interiéru je bílá barva, která se někdy objevuje jen v podobě sádrové omítky, jinde jako bílý obklad (například za TV), případně jako bílá látka s tkanou strukturou.
Plánujete rekonstrukci a potřebujete půjčit? Půjčte si s rozumem. |
„Šedá kuchyň pak krásně vynikne. Jemně ji dokresluje černá linka, která interiér nenápadně zdůrazňuje. Je na všech kovových částech, v koupelně na kohoutcích, na podnoží stolu, na kovové lampičce na stěně a podobně,“ vypočítávají architekti.
Všechny části interiéru vyřešili atypicky na míru. Konstrukčně nejzajímavější prvek v bytě představuje stůl, jehož desku tvoří zbytky z podlahy, které byly poskládány a vloženy do černého ocelového rámu. Stal se nejoblíbenějším místem celého bytu a rodina u něj tráví většinu času.
„Pokud se v bytě podaří vytvořit nějaké skutečné sociální centrum, které si majitelé pochvalují, je to pro architekty a designéry vždy tím největším poděkováním za odvedenou práci,“ dodávají na závěr Alžběta Vrabcová a Róbert Martinček.