Paneláková proměna bytu 3+1 pro mladou rodinu: bez bourání to nepůjde

  1:00aktualizováno  1:00
Rekonstrukce panelákových bytů jsou téměř vždy spojené i se změnou dispozic. Přece jen životní styl se změnil. I rodina paní Aleny by chtěla výraznější změnu. S ní by jí měla pomoci naše poradna architekta.

Vizualizace: Základem je bílá barva skříněk, která splývá s bílou výmalbou. Do tohoto bílého základu se propisuje dřevěný rám s horními skříňkami, jakési „okno“ s vlastní pracovní plochou. | foto: Boq architekti

„Jsme mladá rodina zatím s jedním dítětem, rádi bychom měli i další. V bytě určitě chceme zrekonstruovat celé jádro, které je v současnosti umakartové. Pokud to bude možné, dali bychom přednost zachovat WC oddělené od koupelny. V koupelně by se nám líbil sprchový kout s vysokou vaničkou, která by šla použít i na ‚cachtání‘ dětí. Určitě využijeme pračku i sušičku,“ popisuje svou představu čtenářka Alena.

Kuchyň po odstěhování předchozích majitelů

Kuchyň po odstěhování předchozích majitelů

Vzhledem k dietnímu omezení a věku syna téměř denně připravuje domácí stravu, kuchyň by rodina ráda měla jako „srdce“ domova. Musí být plně vybavená spotřebiči, včetně myčky nádobí.

„Pokoj, ložnice a předsíň nám velikostně vyhovují, s dalšími místnostmi se nebráníme ani rozsáhlejší rekonstrukci, například zmenšit obývací pokoj, aby se mohla zvětšit koupelna. Mezi našimi ‚pracovními nápady‘ figurovala i varianta přestavět jádro tak, aby byla chodbička z kuchyně směrem k WC a nemuselo se stále procházet obývacím pokojem,“ doplňuje představy rodiny Alena.

Dvě varianty rekonstrukce pro ni připravilo studio Boq architekti.

Pohled architektů

Fotogalerie

Hlavní úprava spočívá v odstranění příčky oddělující obývací pokoj od kuchyně a v přebudování bytového jádra. V obou variantách jsou ložnice ponechány na svém místě.

Vzhledem ke stavebním úpravám bychom doporučili instalaci nové podlahy, která bude sjednocovat celý byt, například dřevěné parkety, které lze třeba za deset let, až syn či děti povyrostou, snadno přebrousit. Prostor za vstupními dveřmi doporučujeme řešit v dlažbě, tím se vymezí předsíň. Dlažbu doporučujeme nainstalovat i do koupelny a na WC.

Stávající dispoziční řešení nenabízí téměř žádné úložné prostory, které rozrůstající se rodině určitě budou chybět, proto jsme v obou variantách řešili umístění komory a šatny.

Původní dispozice

Původní dispozice

Varianta č. 1

Na vstupní část navazují úložné prostory, nábytková sestava tvořící komoru/šatnu, lavici pro pohodlné přezouvání a skříně přístupné z chodby, která vede do obytného prostoru.

Plánujete rekonstrukci a potřebujete půjčit? Půjčte si s rozumem.

Obytný prostor se ubouráním dělicí příčky zvětšil. Může zde být pohromadě celá rodina, paní Alena tak při přípravě jídla bude v kontaktu s rodinou, její syn bude mít větší prostor na hraní.

Kuchyň jako „srdce domova“ je u jedné stěny, na protější stěně jsme navrhli jednoduchou nábytkovou sestavu s televizí. Jídelní stůl navrhujeme kulatý, pohodlně se u něj usadí celá rodina.

Varianta č. 1

Varianta č. 1

Kuchyňská linka je sestavena z bloku vysokých spotřebičů: chladnička, trouba, mikrovlnná trouba, spížní skříň, na něj navazuje pracovní linka s horními skříňkami, samozřejmě nechybí myčka nádobí. Paní Aleně bychom doporučili spotřebiče vestavné, celá kuchyně tak bude pěkně sjednocená a designově čistá, také úklid bude mnohem snazší.

Bytové jádro bylo přebudováno na koupelnu s velkorysým sprchovým koutem. Toaleta sice tvoří součást koupelny, ale je umístěna v samostatné místnosti oddělené posuvným panelem. Pro pračku a sušičku byla navržena praktická nika.

V dětském pokoji se počítá se sestavou úložných prostor, psacího stolu, na protější stěně pak s postelí s hracím koutkem. V ložnici navrhujeme vytvořit malou šatnu s posuvným panelem, který ji od samotného spaní odděluje. Toto lze vyřešit pouze nábytkově, bez výstavby pevných příček. A tedy s malými náklady.

Varianta č. 2

Na vstupní část navazuje lavice s věšákem a botníkem, z chodby směrem do obytného prostoru je přístupná komora. Obytný prostor s kuchyní a jídelnou je navržený stejně jako u předchozí varianty, jsme přesvědčeni, že toto řešení využívá prostor nejefektivněji.

Bytové jádro bylo přebudované na koupelnu s vanou a s nikou pro umístění pračky a sušičky. WC je umístěno samostatně se vstupem z chodby. V dětském pokoji vznikla sestava úložných prostor, psacího stolu, na protější stěně postel či palanda s hracím koutkem.

Varianta č. 2

Varianta č. 2

V ložnici navrhujeme vytvořit malou šatnu s posuvným panelem, který ji od samotného spaní odděluje. Součástí šatny pak může být i „němý sluha“, kolíková stěna s háčky či žebřík, který slouží pro rychlé odkládání či přípravu oblečení k nošení.

Pokud přijde do rodiny další dítě, na nějaký čas se postel posune k jedné straně, z druhé strany tak bude možno umístit dětskou postýlku.

Tip s oknem

V interiérech, kde je kuchyň spojená s obývacím pokojem, se vždy snažíme, aby byla designově co nejčistší. Například bílý základ, do kterého se propíše dřevěný rám s horními skříňkami, jakési „okno“ s vlastní pracovní plochou. Tento motiv se pak může zopakovat napříč celým bytem, například v dětském pokoji u řešení sestavy úložného prostoru s psacím stolem, interiér je tak rázem sjednocený.

Vizualizace: Motiv „okna“ lze použít třeba i v ložnici či pracovně, ale také v...
Vizualizace: Motiv „okna“ lze použít třeba i v ložnici či pracovně.

Vizualizace: Motiv „okna“ lze použít třeba i v ložnici či pracovně, ale také v dětském pokoji.

Autoři návrhu

Boq Architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Počítejte však s tím, že žádostí je velmi mnoho. U panelových bytů se dispozice opakují, zkuste si vyhledat stejný typ bytu, který máte vy.

Autor:

Nejčtenější

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Už šest let opravují dům. Na plot se dostalo až nyní, má to ale háček

Rodinný dům na Kroměřížsku si rodina koupila před šesti lety.

Petra bydlí s rodinou na Kroměřížsku v domě z 80. let. Koupili jej před šesti lety a vrhli se na potřebnou celkovou...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Další z rubriky

Hrad Grabštejn ukrývá unikátní skvost. Už 10 let je přístupný veřejnosti

Hrad Grabštejn v Libereckém kraji ukrývá kapli sv. Barbory.

V jádru gotický, renesančně přebudovaný hrad Grabštejn, který se nachází v Libereckém kraji poblíž Hrádku nad Nisou,...

Jednoduchý dům si sami navrhli i postavili. Na terasu už finance nezbyly

Nízkoenergetický bungalov stavěl Tomáš svépomocí. Důvodem byl napjatý rozpočet.

Tomáš pro svou rodinu nedávno dostavěl svépomocí nízkoenergetický bungalov. U nového domu nedaleko Zlína plánuje také...

Jak se staví sen pro ženu a její vnoučata v domě, který volá o pomoc

V původním obývacím pokoji nebyla ani pohovka.

Dům bez fasády už zdálky dává jasně najevo, že jeho majitelé jsou na tom s financemi i silami hodně bídně. Žije zde...

Najdete na iDNES.cz