Chalupářský styl nahradily v domě moderní prvky a kovářská čerň

  1:00aktualizováno  1:00
Proměnit interiér staršího domu a dodat mu moderní vzhled, to byl hlavní úkol pro architekty ze studia Free Architects. Chalupářský styl měli změnit, důležitá však byla i útulnost prostoru.

Trámy a krov nechali architekti upravit lazurou v bílé barvě, vše doplnili šedou stěrkou. | foto: Archiv studia Free Architects

„Hlavním úkolem bylo uchopit hlavní prostor, zútulnit jej a zmodernizovat. Původní interiér působil hodně chalupářským dojmem, měl však v sobě i pár prvků industriálního stylu. Pracovali jsme tedy s černou ´kovářskou´ barvou, která je dnes velmi populární, dále s jasanem a přírodním kamenem,“ popisuje Mgr. Art. Magdalena Lacenová ze studia Free Architects, které se pustilo do rekonstrukce interiéru.

Přístup do knihovny umožňuje posuvný žebřík vyrobený na míru.

Přístup do knihovny umožňuje posuvný žebřík vyrobený na míru.

Konečný výsledek ocenil i investor, architekti proto přihlásili projekt do soutěže Interiér roku 2018 v kategorii Rekonstrukce - soukromý interiér.

Soutěž, kam se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky, má uzávěrku dvacátého února 2019. Vítězové budou oficiálně vyhlášeni druhého dubna na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“.

Proměna v moderním duchu

Původní prkna v hlavním obytném prostoru, který je otevřený až do krovu, byla podbitá novými v bílém odstínu, trámy a krov nechali architekti upravit lazurou v bílé barvě, aby se hlavní prostor „rozsvítil“.

„Pak jsme si mohli dovolit pracovat se šedou stěrkou, která propojuje interiér obývacího pokoje s jídelnou, ´prolézá´ galerií na patře a vrací se zpět po schodech do hlavního prostoru domu,“ popisuje Magdalena Lacenová.

Fotogalerie

V obývacím pokoji pak výraznou stěrku a podlahu doplnil nábytek v černé barvě a v jasanové dýze. Jako barevný akcent posloužila petrolejová barva, která se objevila na solitérních prvcích, doplňcích i na koberci.

„V centru čelní zdi zůstal původní komín, ke kterému jsme připojili moderní krb obložený plechem. Na celé ploše čelní zdi jsme použili dlouhé transparentní záclony, aby elegantně skryly asymetrická okna a zateplily prostor,“ vysvětluje architektka Lacenová.

Samostatný zajímavý prvek představuje knihovna procházející dvěma patry, která opticky odděluje obývací pokoj od prostoru jídelny. Disponuje příjemným koutkem pro čtení. Přístup do knihovny umožňuje posuvný žebřík vyrobený na míru.

V jídelně představuje dominantu stůl v jasanové dýze, který zaujme na první pohled svou netradiční konstrukci. Jídelnu architekti zútulnili textiliemi v přírodních barvách, které zjemňují industriální charakter prvků v černé „kovářské“ barvě.

Šedá stěrka propojuje interiér obývacího pokoje s jídelnou.

Šedá stěrka propojuje interiér obývacího pokoje s jídelnou.

„V ložnici jsme naopak zvolili jiný přístup. Místo světlého jasanového dřeva jsme použili elegantní kresbu ořechu v kombinaci s antracitovou. Popasovali jsme se i se šikmým stropem. Za postelí jsme vytvořili nábytkovou sestavu, která nám dovolila celou postel posunout více do prostoru. Doplňkovou barvou je petrolejová modrá, která se propisuje také do šatny,“ vypočítává architektka Lacenová.

V šatně autoři proměny interiéru pracovali opět se šikminami, proto zvolili vestavnou skříň po obou stranách s různým členěním. Zajímavostí jsou masivní tyče na pověšení oblečení a výsuvné věšáky na kalhoty, také ze dřeva. Eleganci ořechu doplňují kožené úchytky a stříbřitý koberec.

Autor:

Nejčtenější

Nový rohový dům na Václavském náměstí změnil název, emoce zůstaly

Výběrové řízení na stavbu domu vyhrála pražská pobočka architektonické...

Dům, který se od loňského roku staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy, ponese název The...

Pro sebe a manželku postavil dům. Na focení si přizval svůdné krásky

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský...

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský architekt Carlos Café v hlavním městě...

Rekonstrukce bytu po letech pronájmu byla nutná. Výsledek vás nadchne

Probouráním příček a sjednocením podlahové krytiny vznikl velký světlý prostor...

Po několikaletém pronajímání majitelé uznali, že nastal čas pro využívání bytu pro vlastní potřeby. Aby tomu tak mohlo...

Architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě

Český pavilon Expo 2015 v Miláně

Ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty, si letos od amerického měsíčníku Architectural...

Deset let šetrných budov v Česku: podívejte se na ty nejlepší

2015 - LIKO-Noe: projekt ve Slavkově je ukázkou kancelářské budovy budoucnosti....

Před deseti lety byla otevřena centrála ČSOB v Radlicích, první certifikovaná šetrná budova. Ve stejném roce vznikla z...

Další z rubriky

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Unikátní rekonstrukce: nad restaurací je patro pro motorkáře i vězně

Během dvouleté rekonstrukce se odkryly a zrestaurovaly historické cihlové...

Vila Tugendhat, ale i Velká cena motocyklů či vězení na Špilberku, to vše inspirovalo architekty při proměně slavného...

Děti na prázdninách, nastává ideální čas pro proměnu dětského pokoje

Tabulovou barvu lze použít i na dveře, nejen na stěnu.  Máte tak šanci...

Jen pár dní a začnou prázdniny. Mnohé děti odjedou na tábory nebo k babičkám a rodiče mohou konečně odpočívat. Nebo se...

Najdete na iDNES.cz