Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zachráněné Česko. Nadšenci dokážou s hromadou kamení doslova zázraky

  1:00
Před pár lety jen hromada kamení nebo totální ruina. Dnes krásná stavba, u níž by vás ani nenapadlo, že někdy vypadala jinak. Opravené památky, znovu vzkříšené ruiny, zušlechtěné stodoly a statky. To vše lze najít ve výběru staveb z projektu Má vlast cestami proměn.
Hrázděný statek v Dolním Žandově zachránili manželé Dvořákovi.

Hrázděný statek v Dolním Žandově zachránili manželé Dvořákovi. | foto: Asociace Entente Florale CZ - Souznění

Podobných příběhů se stále rodí tolik, že by vydaly na nekonečnou knihu. Každá obnova stojí čas, energii a peníze. A stále je dost staveb, které by si zasloužily lepší osud než zmar.

Na proměny zanedbaných míst v místa opravená a užitečná, jež mohou být příkladem pro ostatní, proto už devět let upozorňuje nezisková organizace Asociace Entente Florale CZ - Souznění.

„Jsme skupina profesionálů v různých oborech, kteří si váží svého domova. Zanedbaná místa a objekty nám vadí natolik, že jsme se rozhodli věnovat svůj čas, znalosti, nadšení a schopnosti jejich nápravě. Navazujeme na aktivity, které naši členové vyvíjeli v rámci působení v evropském programu Entente Florale Europe - Porozumění prostřednictvím květin,“ popisuje sdružení svou činnost na svých webových stránkách.

Na www.cestamipromen.cz může každý přihlásit proměnu, následuje internetová anketa a putovní výstava. Ta začne vždy v květnu na Vyšehradě a stěhuje se po Česku - k zapůjčení zdarma. Nyní je k vidění třeba v Praze, Hradci Králové, Zlíně či Příboře. Z posledních tří ročníků jsme vybrali devatenáct povedených příkladů.

Zdařilé rekonstrukce

1. Statek Salajna, Dolní Žandov

Hrázděný statek z roku 1802 zažil odsun Němců, obydlení dosídlenci a devastaci ze strany JZD. Dnešní majitelé, manželé Dvořákovi, zřídili v této památce s pomocí peněz státu, EU a Karlovarského kraje penzion a muzeum.

2. Palác princů, Ostrov

Zámek markrabat z Badenu pochází z konce 17. století. Před rekonstrukcí z peněz města a EU byl součástí SPŠ strojnické, dnes je tu knihovna, vzdělávací středisko, kronika města a oranžerie sloužící pro výstavy a koncerty.

Farní stodola, Roseč. Když v 50. letech odešel z Roseče poslední farář, začala...
Farní stodola, Roseč. V roce 2013 nastartoval starosta František Volf její...

Farní stodola, Roseč. Záchranu nastartoval v roce 2013 starosta František Volf.

3. Machův včelín, Krušlov

Dřevostavba s vyřezávanými a malovanými prvky je dílo včelaře a řezbáře Josefa Macha. Rozpadlou stavbu obnovil spolek Krušlovský včelín díky dobrovolnické práci, dárcům, dotacím a grantům.

4. Fasáda domu, Kutná Hora

V domě rodiny Pánků bývala policejní vyšetřovna či správa sociálního zabezpečení. Za pomoci města i malíře a restaurátora Pavla Nováka majitelé obnovili fasádní malbu z počátku 20. století, již někteří přisuzují Mikoláši Alšovi.

5. Městské lázně, Liberec

Plovárna z přelomu 19. a 20. století s prvky secese a historismu sloužila svému účelu do roku 1990. O 20 let později město přestavělo chátrající budovu na oblastní galerii. Ateliér SIAL za rekonstrukci získal hlavní cenu v soutěži Grand Prix architektů 2014.

Machův včelín, Krušlov. Dřevostavba s vyřezávanými a malovanými prvky je dílo...
V Krušlově, malé obci na Strakonicku, vytvořil včelař a řezbář Josef Mach...

Machův včelín, Krušlov. Rozpadlou stavbu obnovil spolek Krušlovský včelín.

6. Špýchar, Soutice

Sýpka z 18. století sloužila jako skladiště, později neměla smysluplné využití a kvůli špatnému stavu hyzdila centrum obce. Ta proto s využitím Programu rozvoje venkova budovu přestavěla na Muzeum tradic.

7. Kaplička, Proseč nad Nisou

Výklenková kaple, kterou lze považovat za nejstarší památku Proseče, byla zanedbávaná a v roce 2012 jí hrozilo zřícení. Opravilo ji Statutární město Jablonec nad Nisou s dotací od ministerstva kultury.

8. Kino, Kyselka

Hrázděný pavilon z konce 19. století původně sloužil jako pitná hala, od roku 1962 v něm bylo kino. Díky iniciativě obce a s přispěním kraje a Karlovarských minerálních vod je to dnes jedna z mála obnovených částí chátrajících lázní. Opět se zde promítá.

Rekonstrukce byla financována z peněz města Ostrov a EU.
V jedinečném souboru barokních staveb se nyní nachází knihovna, polyfunkční...

Palác princů, Ostrov. Zámek ze 17. století dnes slouží městu.

9. Jízdárna, Světce v Tachově

Největší jízdárně Čech hrozila v 80. letech demolice. Neorománskou budovu z let 1858 - 61 zachránilo město za pomoci Národního památkového ústavu a veřejných prostředků. Jízdárna ve Světcích slouží jako společensko-kulturní centrum. Jízdárna získala prestižní titul Stavba roku Plzeňského kraje 2016

10. Farní stodola, Roseč

Když v 50. letech odešel z Roseče poslední farář, začala stodola chátrat. V roce 2013 nastartoval starosta František Volf její obnovu na využití pro hasiče a kulturu, a to s pomocí zdejších řemeslníků a spolků.

11. Müllerův dům, Tišnov

Kdysi barokní hostinec, pak koželužna tišnovského starosty Müllera, kanceláře a byty. Nakonec chátrající budova, již město Tišnov s využitím norských fondů přestavělo na městské muzeum. Uvnitř se zachovaly malované stropy.

Kaple na poutním místě sloužila do roku 1945, po vysídlení německých obyvatel...
Obnovu placenou obcí a dotacemi z EU inicioval bývalý starosta Mařenic Petr...

Kaple na Kalvárii, Mařenice. Záchranu inicioval bývalý starosta Mařenic Petr Tlustý.

12. Vodojem ve Vrkoslavicích

Technické památce u Jablonce nad Nisou z první čtvrtiny 20. století hrozila demolice. Nakonec ji město Jablonec opravilo i díky příspěvku ministerstva kultury. Dnes místo navštěvují turisté a konají se tu kulturní akce.

13. Rodný dům J. G. Mendela, Vražné-Hynčice

Zchátralé rodiště zakladatele genetiky koupil nadační fond pod vedením Vladimíra Nipperta a opravil ho díky veřejným penězům. Dnes je tu muzeum, obecní knihovna a turistická ubytovna.

14. Kaple na Kalvárii, Mařenice

Kaple na poutním místě sloužila do roku 1945, po vysídlení německých obyvatel se postupně zcela rozpadla. Obnovu placenou obcí a dotacemi z EU inicioval bývalý starosta Mařenic Petr Tlustý.

15. Fara, Horní Maršov

Faru s historií sahající k počátku 17. století proměnila nezisková organizace Sever s pomocí prostředků OP Životní prostředí na ekologicky šetrný dům. Prohlídky interiérů jsou zdarma, v podkroví se nabízí ubytování.

Tančírna v Račím údolí, Javorník. Secesní stavba v Rychlebských horách sloužila...
V létě 2015 byla Tančírna slavnostně otevřena pro veřejnost a opět se stala...

Tančírna v Račím údolí, Javorník. Díky neúnavné snaze obce Bernartice je tu kavárna a sál.

16. Pavilon skla, Klatovy

Pavilon v zahradě u muzea byl vybudován roku 1961 pro výstavy karafiátů, pak v něm byly výstavy umění a depozitář. Zničenou budovu přestavělo město na galerii PASK. Za rekonstrukci získal Atelier25 cenu v Grand Prix architektů 2015.

17. Lidová usedlost, Vlachovice

Klasické usedlosti běžného sedláka z jižní části Valašska z konce 19. století hrozil zánik. Na záchraně a přeměně v muzeum se podílel spolek Dokopy, obec Vlachovice a řada místních nadšenců, pomohly též evropské peníze.

18. Tančírna v Račím údolí, Javorník

Secesní stavba v Rychlebských horách sloužila od roku 1907 jako výletní restaurace a místo zábavy. Za socialismu tu byly dětské tábory a akce myslivců, později stavba zpustla. Díky neúnavné snaze obce Bernartice je tu dnes noblesní kavárna a koncertní sál.

19. Rodný dům S. Freuda, Příbor

Na vzhledu domu, kde se roku 1856 narodil zakladatel psychoanalýzy, se podepsala doba socialismu. Město Příbor ho opravilo do původní podoby z druhé poloviny 19. století, uvnitř je muzeum. Rodný dům Sigmunda Freuda najdete v Zámečnické ulici v Příboře snadno, hned vedle dveří stojí měděné sofa, které návštěvníky vítá do expozice věnované slavnému psychoanalytikovi.

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....